Firmas “Facebook” bijusī darbiniece Frānsisa Haugena, liecinot ASV Senāta sēdē, apsūdzēja sociālo tīklu gigantu naudas raušanā, nerūpējoties par klientu drošību.
Firmas “Facebook” bijusī darbiniece Frānsisa Haugena, liecinot ASV Senāta sēdē, apsūdzēja sociālo tīklu gigantu naudas raušanā, nerūpējoties par klientu drošību.
Foto: POOLVIACNP/INSTARIMAGES/SCANPIX

Peļņa ir svarīgāka par klientu drošību? Bijusī “Facebook” darbiniece atklāj detaļas par soctīklu giganta “naudas raušanu” 11

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

ASV firmas “Facebook” bijusī darbiniece Frānsisa Haugena, otrdien liecinot ASV Senāta Tirdzniecības, zinātnes un transporta apakškomitejas patērētāju aizsardzības un datu drošības sēdē, apsūdzēja sociālo tīklu gigantu naudas raušanā, nerūpējoties par klientu drošību.

Haugena, kura savulaik pētījusi firmas datu plūsmu, paziņoja, ka stingrāki valdības ieviesti darbības noteikumi būtu mazinājuši firmas nodarīto kaitējumu, ļaujot bērniem pieeju neatbilstošam saturam, vairojot politisko vardarbību un uzkurinot dezinformāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņa apsūdzēja firmu nespējā veikt izmaiņas vietnē “Instagram”, kad iekšējais pētījums liecināja, ka nodarīts kaitējums pusaudžiem, un negodīgumā tās it kā publiskajā cīņā pret naida izpausmēm un dezinformāciju.

Haugenas apsūdzības apstiprina desmitiem tūkstošu iekšējās izpētes dokumentu, ko viņa slepeni nokopēja, pirms atstāja darbu firmā, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

Viņa arī piedāvāja rīcības variantus, kā padarīt “Facebook” sociālo mediju vietnes “WhatsApp” un “Instagram” drošākas.

Haugenas ieskatā, atbildība par firmas stratēģiju, kurā peļņa, nevis drošības apsvērumi ir pirmajā vietā, jāuzņemas tās vadībai, vispirms izpilddirektoram Markam Zakerbergam.

Savā liecībā ASV Senātā Haugena, kura sāka strādāt “Facebook” 2019. gadā, atgādināja, ka viņa nav noplūdinājusi firmas iekšējos dokumentus kādam laikrakstam un tad ieradusies Kongresā, lai sagrautu firmu vai aicinātu to sadalīt, kā prasījuši daudzi patērētāju tiesību aizstāvji un abu partiju likumdevēji.

Trīsdesmit septiņus gadus vecajai Haugenai ir datorzinību grāds Aiovas universitātē un biznesa maģistres grāds Hārvarda universitātē. Pirms pievienoties “Facebook”, viņa 15 gadus strādāja dažādās tehnoloģiju firmās, tajā skaitā “Google”, “Pinterest” un “Yelp”.

Viņasprāt, “Facebook” vietnes nodara kaitējumu, jo vairo sašķeltību un vājina demokrātiju. “Firmas vadība zina, kā padarīt “Facebook” un “Instagram” drošākas, taču neveic vajadzīgās izmaiņas, jo tai peļņa ir svarīgāka par cilvēkiem,” uzskata Haugena.

Reklāma
Reklāma

“Marks kontrolē vairāk nekā 50% “Facebook” akciju, un neviens neliek viņam atskaitīties pašam sev, tāpēc ir vajadzīga Kongresa rīcība, jo firma neatrisinās krīzi bez jūsu palīdzības,” viņa teica ASV likumdevējiem.

Haugena ieteikusi paaugstināt minimālo vecumu no pašreizējiem 13 līdz 16 vai 18 gadiem tīņiem, kas piedalās “Facebook” populārajā foto apmaiņas vietnē “Instagram”.

Firmas iekšējais pētījums liecina, ka 13,5% meiteņu vēlme par katru cenu labi izskatīties attēlos uzjundījusi domas par pašnāvību, bet 17% padsmitnieču saasinājušās ēšanas problēmas.

Sabiedrībā izvēršoties diskusijai par “Instagram” darbību, firmas vadība apturējusi darbu pie bērnu versijas veidošanas, kas bija paredzēta 10 līdz 12 gadus veciem bērniem.

Savā paziņojumā Zakerbergs apšaubījis Haugenas sniegto firmas darbības raksturojumu kā peļņas rausēju, neņemot vērā lietotāju labklājību, un sabiedrības šķēlēju.

“Manuprāt, pamatlīmenī vairākums no mums pat neatpazīst to greizo firmas tēlu, kas tiek atainots,” viņš uzskata. Zakerbergs gan netieši piekritis Haugenai, ka nepieciešams modernizēt interneta regulējumu, jo tad privātfirmām nevajadzētu pašām lemt par sociāliem jautājumiem.

“Mēs cenšamies darīt visu, ko spējam,” apgalvoja Zakerbergs, “taču zināmā līmenī īstā institūcija, lai izvērtētu kompromisus starp sociālajām grupām, ir mūsu demokrātiski ievēlētais Kongress,” viņš teica.

Demokrātu un republikāņu politiķi ir apliecinājuši retu vienotību, izvērtējot atklājumus par “Facebook” pieļautajiem potenciālajiem riskiem. Abas partijas ierosinājušas vairākus likumprojektus sociālo mediju un datu aizsardzības jomā.

Eksperti uzskata, ka kāds no likumiem varētu tikt pieņemts, ja abas partijas darbosies kopā.

Pēc pirmdien notikušā pārrāvuma firmu “Face­book”, “Instagram” un “WhatsApp” darbībā elektroniskās komunikācijas drošības eksperti norāda, ka šī joma ir stingrāk jāregulē un jāpārrauga, lai nepieļautu ļaunprātīgu ielaušanos ar tālejošām sekām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.