Kā aizgaiņāt pavasara nogurumu ar nezālēm un ņipriem kokteiļiem 0
Veselīga dzīvesveida zinātāja ZINTRA EIDINTA labprāt dalās ar savu pieredzi – kam pievērst īpašu uzmanību, lai gan fiziskā, gan garīgā veselība nestreikotu un ziedošajā pavasarī mēs iekāptu ar pilnu krūti enerģijas!
Teiksim sārmainajiem produktiem JĀ
Organismam ļoti svarīgs ir skābju-sārma līdzsvars. Ņemot vērā, ka visas vesela organisma aizsargsistēmas uztur noteiktu iekšējo šķidrumu pH līmeni – ļoti ieteicams, ka skābi un sārmu veidojošo produktu līdzsvars ir 30% pret 70%. Atgādināsim, ka sārmaini produkti ir dažādi augļi, salāti un dārzeņi, putraimi, rieksti, pupas u. c. (skābu-sārmainu produktu sarakstus ieteicams skatīt atbilstošās grāmatās un interneta vietnēs). Arī zaļie augi ir ļoti sārmaini. Turklāt vērts atzīmēt, ka par produktu labāk nespriest pēc tā garšas, jo daudzi pēc garšas ir skābi, piemēram, citrons, bet sarežģītu bioķīmisku procesu rezultātā organismā veido sārmainu vidi. Izvairīties vajadzētu no pārstrādātiem, ļoti skābiem produktiem – desām, cīsiņiem, konserviem, gāzētām limonādēm un ātrajām uzkodām. Tāpat skābu vidi veicina alkohols, nikotīns, kafija un šokolāde.
Tā kā cilvēka iekšējā vide vairāk sliecas uz skābo pusi, dzīves laikā pārtikas produktu skābie atlikumi organismā sāk gūt pārsvaru pār sārmainajiem. Un, ja uzturā netiek uzņemts pietiekams daudzums sārmainu produktu, skābe sāk uzkrāties. Ja skābums ir pārāk intensīvs, organisms sāk „aizņemties” minerālvielas no orgāniem un kauliem, tādējādi neitralizējot pārlieku lielo skābes daudzumu. Rezultātā cieš dzīvībai svarīgi orgāni un kaulaudi, parādās gurdenums, hronisks nogurums un nomākts garastāvoklis. Mēs kļūstam apātiski, nervozi, viegli aizkaitināmi, sāk trūkt enerģijas, parādās galvassāpes, iekaisušas acis, izskatamies bāli. Siekalas ar skābu reakciju ietekmē arī smaganas un zobu emalju, daudz biežāk vērojams kariess un zobu jūtīgums. Tāpat pamanāmas dažādas ekzēmas un neveselīgi nagi. Tādu – iekšēji skābu organismu – ir daudz vieglāk pakļaut vīrusiem un parazītiem. Imunitāte pavājinās un daudz biežāk rodas baktēriju izraisītas infekcijas.
Veselīgās nezāles
Negaidīsim nopietnākas problēmas, pievērsīsimies savai veselībai un labsajūtai jau šobrīd, arī profilaktiski! Būsim atbildīgi un rūpēsimies par sevi. Sāksim ar mazumiņu, piemēram, pagatavosim brokastīs nezālīšu dzērienu, iesaka Zintra (grūtniecēm un tiem, kuri sirgst ar nopietnām slimībām, vispirms gan jākonsultējas ar ārstu). Iespējams, ka organisms sākumā brīnīsies, tāpēc ieteicams sākt ar pusglāzi, bet ar laiku ķermenis to ļoti novērtēs. Vēlams pavērot, kādas zālītes aug pļavā, dārzā vai apkārtnē – tās arī ir īstās, kas organismam visvairāk vajadzīgas, bet jāņem tikai tās, kas ir pazīstamas. Gandrīz visi augi satur hlorofilu – zaļo pigmentu jeb saules enerģiju ķīmiskā veidā. Šī dzīvības enerģija dziedina un attīra orgānus, iznīcina dažādas patogēnās baktērijas, sēnes un pat vēža šūnas.
Ezoteriķe Zintra iesaka salasīt podagras gārsas, nātru un virzas jaunās lapiņas. Nātre un podagras gārsa ir zālīšu karalienes uzturvērtību ziņā. Podagras gārsā atrodams liels daudzums C vitamīna, olbaltumvielu, ogļhidrātu, dažādu minerālvielu, šķierdvielu, karotīna u. c. Par podagras gārsu to dēvē tāpēc, ka tā sekmē sāļu izvadīšanu no locītavām. Tautas medicīnā to lieto arī tāpēc, lai uzlabotu kuņģa-zarnu trakta darbību un ārstētu nieru un urīnpūšļa slimības. Tai piemīt arī pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība. Nātru lapas un saknes satur flavonoīdus, miecvielas, olbaltumvielas, B1 vitamīnu, kāliju, kalciju, dzelzi, aminoskābes, kā arī lielu devu C vitamīna un karotīna. Nātres ļoti veiksmīgi attīra asinis. Toties virza ir visai izplatīta nezāle, kas zied no marta līdz novembrim un, vadoties no tautas medicīnas informācijas, palīdz ārstēt nervozitāti, palielinātu vairogdziedzeri, uzlabo sirdsdarbību, kā arī ir ļoti diurētisks līdzeklis.
Vēl Zintra ļoti labprāt izmanto arī nezālīti balandu, kura attīra asinis, uzlabo gremošanas trakta darbību, vielmaiņu un palīdz ārstēt urīnpūšļa, aknu un plaušu saslimšanas. Augs ir visai bagāts ar proteīnu un dažādiem mikroelementiem, olbaltumvielām, tāpēc bieži vien tiek izmantots arī uzturā. Un vēl, mūsu pavasara prieks – pienene ar savu balto piensulu – jau kopš seniem laikiem izmantota dziedniecībā. Ļoti labi stabilizē nervu sistēmu un palīdz ārstēt dažādus vīrusus un bakteriālās infekcijas. Visbeidzot, sakņu nezāle vārpata satur ēteriskās eļļas, gļotvielas un saponīnus, kas uzlabo bronhu veselību, veicinot atklepošanu. Arī vielmaiņas, aknu un nieru slimību gadījumā šī nezāle ir visai noderīga. Visas iepriekš nosauktās nezāles nemaksā bargu naudu, tāpēc tās var atļauties ikviens no mums. Daba ir patiesi dāsna un vieda. Katrā nezālītē viss ir sastrukturēts pareizi un precīzi. Un mūsu ziņā ir uzticēties, izvēlēties un ieklausīties savās sajūtās!