Etnogrāfiskajā muzejā debatēs par seno šķirņu sēklu saglabāšanas iespējām 0
Latvijas Permakultūras biedrība aicina interesentus uz semināru “Sēsim nākotni!”par sadarbības iespējām vietējo šķirņu augu sēklu daudzveidības likumdošanas veicināšanai, informēja biedrības pārstāve Ilze Mežniece.
“Aiziet nebūtībā burvīgi vecmāmiņu burkāni un bietes, pupiņas un gurķi, kartupeļi. Jau gandrīz neatrodami mieži un griķi, mūsu vectēvu audzēti. Paliek komerciālās šķirnes – vienādu ražu garantējošas, ja vienādos apstākļos koptas, tikai arī vienādiem kaitēkļiem tās padodas. Bet tās pēdējā mirklī atrastās, saglābtās un pavairotās senās kultūraugu šķirnes atpakaļ dzīvē ieviešas ļoti grūti – bieži birokrātisku šķēršļu dēļ,” sacīja Mežniece.
Seminārā ar savu pieredzi daudzveidības saglabāšanā un likumdošanas izmaiņu veicināšanā dalīsies Dānijas sēklu glabātāju apvienības eksperte Vivi Logana. Ar saviem ieskatiem un iecerēm dalīsies arī Lietuvas dabīgās lauksaimniecības institūta un Igaunijas sēklu daudzveidības biedrības “Maadjas” pārstāvji.
Kā norāda pasākum rīkotāji, kopumā kultūraugu šķirņu daudzveidība samazinās gadu no gada. Šobrīd palikuši vien daži procenti no tās daudzveidības, kura valdīja 20.gs. sākumā.
2011. gadā pirmo reizi sēklu lolotāju domu biedru grupa rīkoja semināru “Sēsim nākotni!”, kura ietvaros tika izveidota sadarbība ar Latvijas Ģenētisko resursu centru, zinātniskiem institūtiem un citām iestādēm daudzveidības veicināšanai. Kopš tā laika ir nodibināta pirmā sēklu bibliotēka Ikšķiles brīvajā skolā un ik gadu tiek rīkota sēklu apmaiņa, kā arī šī tēma tiek popularizēta presē.
Kopš 2018. gada Latvijas Permakultūras biedrība darbojas Nordplus projektā “Audzēsim sēklu audzētājus” sadarbībā ar Dānijas sēklu glabātāju apvienību, Lietuvas dabīgās lauksaimniecības institūtu un Igaunijas sēklu daudzveidības biedrību “Maadjas”.
Pasākums notiks 30. maijā, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izstāžu zālē, no plkst.10 līdz 17.