Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā atklās sezonu, godinot 19. gadsimta podnieku 0
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs 1. maijā no plkst. 10 līdz 14 aicina uz sezonas atklāšanu, LA.lv uzzināja muzejā.
“Šajā vasarā īpaši godināsim Vidzemes podnieka darbnīcu-cepli “Čipati”, kas šogad svin savu piecdesmit gadu jubileju jaunajās mājās – Brīvdabas muzejā. Vasaras sezonas atklāšanā “Čipatos” lieliem un maziem būs iespēja ne tikai doties izzinošā ekskursijā par latviešu podnieka dzīvi 19. gadsimtā bet iemēģināt arī roku radošās meistarklasēs īstā podnieka darbnīcā. Svētku laikā nesnaudīs arī cepļa kaimiņmājas – viesi varēs ciemoties pie audējas un ratiņdreimaņa, izzināt, kā senāk tika mazgāta un velēta veļa, un uzdziedāt kopā ar folkloras kopu,” stāsta muzeja pārstāve Harita Maniņa.
19. gs. 70. gados celtajā darbnīcā “Čipati” savulaik ir darbojies izcilais Lejasciema podnieks Gustavs Ozoliņš, kurš pazīstams ar īpašajām trauku rotāšanas tehnikām, kurās roku varēs izmēģināt arī katrs svētku viesis. Drosmīgākajiem interesentiem būs iespēja arī ielūkoties ceplī, kas izmūrēts zem darbnīcas grīdas un ir raksturīgi tieši Vidzemei.
Pasākuma atklāšanai un keramiķes Baibas Dumpes un vēsturnieces Evas Liepiņas ievadvārdiem plkst. 11 sekos Lejasciema folkloras kopas “Smaržo siens” muzikālā uzstāšanās, savukārt plkst. 12 visiem interesentiem būs iespēja doties ekskursijā uz Vidzemes podnieka darbnīcu un uzzināt vairāk par šo vēsturisko ēku cauri laikiem.
Vidzemes podnieka darbnīcā varēs gūt arī priekšstatu par seno podnieka amata prasmi un to kā podnieki ir strādājuši un dzīvojuši 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā.
No plkst. 10 līdz 14 apmeklētāji radošajās meistardarbnīcās podnieka darbnīcā-ceplī varēs ne tikai veidot svilpauniekus un rotaļlietas no māla, bet izmēģināt arī kājminamo ripu. Šajās meistardarbnīcās izgatavotie māla trauciņi un veidojumi tiks izdedzināti 17. un 18. maijā īstā malkas ceplī un tos varēs ņemt līdzi uz mājām. Kad podnieka zinības būs apgūtas, svētku viesi varēs izciemoties arī tuvākajā apkārtnē esošajās zemnieku – amatnieku sētās, kur notiks veļas mazgāšanas un velēšanas demonstrējumi un darbosies ratiņdreimanis un audēja.
Sezonas atklāšanai tuvojoties noslēgumam, aktīvākie svinētāji 13.15 tiks aicināti uz Lejasciema folkloras kopas uzstāšanās otro daļu.