Estrādes mūzikas karuselī ar “Vintāžu” 0
Muzikālā apvienība “Vintāža”, kas veido muzikālas restaurācijas no pagājušā gadsimta spožākajiem darbiem latviešu estrādes mūzikā, šogad svin piecu gadu jubileju un dodas koncerttūrē. Koncertprogrammu “Smaidiet, un labi būs!” pirmo reizi būs skatāma 30. septembrī Madonas kultūras namā.
Cilvēka dzīves stāsts no dzimšanas brīža līdz pilnbriedam cauri dažādu paaudžu populārām dziesmām kā raibs karuselis aizraus ikvienu skaistā atmiņu ceļojumā kopā ar Nacionālā teātra aktieri Aināru Ančevski, dziedātājiem Normundu Rutuli, Gintu Krievkalnu, Rūtu Dūdumu un mūziķu apvienību “Vintāža”. “Jau piecus gadus “Vintāža” ieskaņo latviešu estrādes spožākas pērles. Šie jaunieši no putekļaina plauka atkal izceļ dziesmas. Uz skatuves 16 cilvēki – 12 instrumentālisti un četri solisti. Virsuzdevums atkal celt saulītē piemirsto mūziķu daiļradi. Ikviens jutīs, ka viņi patiesi mīl latviešu estrādi,” stāsta producents Aigars Dinsbergs.
“Vintāžas” idejas autors ir Rihards Bērziņš, kurš par to izstāstīja draugam Kārlim Paukstem, un tad puiši pieaicināja Rūtu, bet no 2014. gada viņiem pievienojās arī Ginta. “Rihards ir šā projekta vaininieks. Viņš ir latviešu estrādes mūzikas kolekcionārs. Viņam ir liela plašu, lenšu kolekcija. Staigājoša enciklopēdija, viņš spēj pastāstīt par jebkuru dziesmu. Viņš ļoti pārdzīvo, ja es sajaucu vārdus. Es cenšos to nedarīt, jo arī pati tad slikti jūtos,” smaidot atklāj Rūta.
Ginta neslēpj, ka šīs ir tās dziesmas, kuras viņai patīk dziedāt, un viņa ir pārliecināta, ka tikai pārpratuma pēc nebija pievienojusies “Vintāžas” mūziķiem ātrāk. “Ārkārtīgi dabīga sajūta. Jau kā bērns, klausoties tēva plates, spoguļa priekšā dziedāju. Sirdī vistuvākā mūzika. Jūtos savā vietā. Man vienmēr bijušas tuvas vecās estrādes dziesmas. Dziedot šīs dziesmas, uz skatuves varu izdzīvot pilnīgi ko citu. Ja Rihards internetā neizvietotu dziesmas, tad nekas tāds nebūtu pieejams. Šajās dziesmās nav vienkārši vārdi, tā ir skaista dzeja,” teic Ginta.
Uz jubilejas koncertiem “Vintāžas” meitenēm uz skatuves pievienojušies divi puiši – Normunds un Ainārs. “Jūtos pagodināts, ka ir iespēja uzstāties ar šiem mūziķiem. Profesionāli mūziķi. Tiklīdz piedāvāja, nešauboties piekritu šim projektam. Repertuārs ir man ļoti tuvs, jo 11 gadus strādāju Latvijas Radio 2, kur izveidoju pats savu dziesmu izlasi ar 60., 70., 80., 90. gadu latviešu estrādes dziesmām. Tajā laikā bija augstvērtīgas aranžijas. Profesionāļi visaugstākajā līmenī. Man ir liels gods dziedāt šīs dziesmas,” smaidot teic Normunds. Bet Ainārs par iesaistīšanos šajā projektā atklāti teic: “Maigi sakot esmu ieberzies. Arī es esmu izaudzis ar 60., 70., 80. gadu mūziku klausoties tēva plates. Man šis ir izaicinājums. Man daudz jāmācās. Esmu priecīgs, ka mani uzaicināja. Vēl ir laiks, lai es pilnveidotos.”
70. gados estrādes mūzikas parādījās jauns žanrs – joku dziesmas. Zināmākās dziesmas R. Paula “Lauku gurķis Rīgas tirgū”, “Lācītis” dzīvo vēl šodien. Arī E. Goldšteina, J. Sildega un I. Vīgnera dziesmas. Taču par pirmo novatoru šajā laukā noteikti varam minēt Z. Lorencu, kurš ar ansambli “Eolika” jau 1970. gadā J. Petera asprātīgās dzejas rindas spējis ievīt mūzikā. “Par katru no koncertprogrammas dziesmām var uzrakstīt veselu stāstu. Padomju laika estrādē ikviena klausītāju mīlēta dziesma bija mega populāra. Nešaubīgi, ka vecās paaudzes klausītājam būs savas atmiņas saistībā ar šīm melodijām, bet jaunā paaudze varēs baudīt labu mūziku atraktīvā un profesionālā izpildījumā. Mūsu koncerta iecere ir dziesmās izstāstīt cilvēka dzīvi, sākot ar bērnību, skolas gadiem, satikšanos, pirmo mīlestību, šķiršanos, sāpēm, prieku, stāstu par mūsu dzīves mirkļiem,” saka Ainārs.
30. IX 19.00 Madonas kultūras namā
1. X 15.00 Liepājas OC Rožu zālē
7. X 19.00 Cēsīs, CATA kultūras namā
24. XI 19.00 Tukuma kultūras namā
25. XI 18.00 Jelgavas kultūras namā
1. XII 19.00 Krustpils kultūras namā
Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuservis.lv
Cena: no 8 līdz 12 EUR