“Esmu vadījis dievkalpojumus ar lūgšanām un sprediķi!” Streips stāsta par draudzes dibināšanu 0
Krista Draveniece

Sociālajos tīklos latvieši pamanījuši foto, kur žurnālists Kārlis Streips redzams pēc dievkalpojuma novadīšanas. Mums ierasts Streipu redzēt TV24 ekrānos, lasīt viņa komentārus medijos, tomēr par viņa darbu draudzē zināms maz. LA.LV sazinājās ar Streipu, lūdzot pastāstīt vairāk par šo dzīves daļu, kas, iespējams, daudziem varētu būt pārsteigums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Uzaugu ne īpaši reliģiskā ģimenē. Mani vecāki Amerikā bija vairāk ieinteresēti Dievturībā, lai arī viņi abi bija iesvētīti luterāņi tāpat kā mēs četri viņu bērni. Personīgi baznīcā iesaistījos jau kā pieaudzis cilvēks un angļu valodā. Amerikā ir baznīca ar nosaukumu Metropolitan Community Church, kuru izveidoja cilvēks, kuru izmeta no Dienvidu Baptistu baznīcas tāpēc, ka viņš bija gejs. Trojs Perijs, tā viņu sauca, un MCC bija un ir konkrēti domāta LGBT+ kopienas cilvēkiem.

Ierodoties Latvijā sākotnēji apmeklēju dievkalpojumu Doma baznīcā. Tas bija sarežģīti, jo runa bija par atmodas laiku 1989./90. gadā. Dievkalpojuma laikā bieži vien no mācītāja atskanēja vārdi “Dievs, svētī Latviju,” ieskanējās katedrāles milzīgās ērģeles, un tad cilvēki dziedāja Latvijas valsts himnu. Es nē. Es raudāju, jo atmodas process mani aizkustināja līdz sirds dziļumiem,” Streips stāsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas vadību pārņēma Jānis Vanags, viņš tūdaļ deklarēja, ka sievietes viņš vairs neļaus ordinēt, Streips uzrakstīja kritisku komentāru par šo laikrakstā Diena, un neilgi pēc tam baznīca paziņoja, ka turpmāk geji pie dievgalda LELB draudzēs iet nedrīkstēs.

“To sauc par ekskomunikāciju, un biju atvieglots kaut kad pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā tajā pašā laikrakstā izlasīt vēsti, ka no Amerikas uz Latviju grasījās doties misionārs no Minesotas ar mērķi atjaunot Sv. Glābēja anglikāņu draudzi Rīgā,” žurnālists skaidro.

Streips kļuva par vienu no draudzes dibinātājiem 1992. g. beigās un visu laiku kopš tam tur ir darbojies.

“Neesmu ordinēts mācītājs, bet esmu vadījis dievkalpojumus ar lūgšanām un sprediķi un visu pārējo, bet ne ar dievgaldu, kas ir sakraments,” Streips norāda.

Daudz biežāk dievkalpojumos ir darbojies ka mācītāja asistents, un šim komentāram pievienotajā fotogrāfijā ir nupat pabeidzis asistēt 21. aprīļa dievkalpojumā. “Man blakus ir mācītājs Kārlis Žols, kurš todien bija viesmācītājs, jo mūsu mācītāja Elīza Zikmane bija pasākumā Londonā. Jā. Mācītāja Elīza. Pirms viņas mums bija mācītāja Jāna. 30 gadu laikā Ārdens, Juris, Jāna un Elīza. Nevienā gadījumā nevienam gabals tāpēc, ka procesu vada sieviete.

Jēzus ir teicis mīliet viens otru, un nevienā tulkojumā neesmu atradis zemsvītras atsauci, kurā būtu rakstīts “izņemot, ja tā ir sieviete (vai gejs)”.

Anglikāņu baznīcā dievkalpojumi ir angļu valodā un katru svētdienu plkst. 11.00.

Baznīca atrodas krastmalā, kas rada savdabīgas svētdienas tad, kad Krasta ielā notiek maratons vai kaut kas tamlīdzīgs. Bet, ja interesē draudze, kura ir atvērta dažādībai un noraida kristiešu starpā diemžēl pārāk raksturīgos aizspriedumus un štampus, un, ja kontā ir angļu valoda – nāc uz paskaties. Varbūt mājvietu dvēselei tur atradīsi arī tu!” Streips aicina.