Foto: SHUTTERSTOCK

“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai drīkstu priekšniekam prasīt vieglāku darbu?” – satraukta lasītāja 32

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai grūtniecības laikā drīkstu prasīt priekšniekam vieglāku darbu, lai nekaitētu ne sev, ne gaidāmajam mazulim?” – jautā Karīna Rīgā.

Darba devējam jāmazina vai jānovērš risks

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts darba inspekcijas pārstāve Dace Stivriņa skaidro, ka Ministru kabineta noteikumi Nr. 660 Darba vides iekšējās uzraudzības veikšanas kārtība paredz: darba devējam ir pienākums veikt darba vides riska novērtēšanu, ieskaitot riska novērtēšanu darbā, kuru veic grūtnieces un sievietes pēcdzemdību periodā. Tātad darba devējam būtu jāizvērtē iespējamais risks un jānosaka tā novēršanas vai mazināšanas pasākumi.

Saskaņā ar Darba likumu darba devējam pēc ārsta atzinuma saņemšanas aizliegts nodarbināt grūtnieces, ja tiek atzīts, ka attiecīgā darba veikšana rada draudus sievietes vai viņas bērna drošībai un veselībai. Jebkurā gadījumā ir aizliegts nodarbināt grūtnieci divas nedēļas pirms paredzamajām dzemdībām un sievieti divas nedēļas pēc dzemdībām.

Paredzamo dzemdību laiku un dzemdību faktu apstiprina ārsta atzinums. Līdz ar to šā jautājuma risināšanā grūtniecei ir tiesības vērsties pie ārsta, kurš, izvērtējot grūtnieces veselības stāvokli un veicamā darba specifiku, var izsniegt darbnespējas lapu B vai atzinumu ar aizliegumu nodarbināt grūtnieci.

Citi darba apstākļi vai apmaksāts atvaļinājums

Lai novērstu jebkādu risku, kas var negatīvi ietekmēt grūtnieces drošību vai veselību, darba devējam pēc ārsta atzinuma saņemšanas ir pienākums nodrošināt grūtniecei tādus darba apstākļus un darba laiku, lai viņas pakļaušana minētajam riskam tiktu novērsta.

Ja tos nav iespējams nodrošināt, darba devējam ir pienākums uz laiku pārcelt grūtnieci citā, piemērotā darbā. Darba samaksas apmērs pēc darba līguma noteikumu grozīšanas nedrīkst būt mazāks par sievietes iepriekšējo vidējo izpeļņu.

Ja pārcelt grūtnieci citā darbā nav iespējams, darba devējam ir pienākums viņai uz laiku piešķirt atvaļinājumu. Turklāt šāda atvaļinājuma laikā grūtniecei tiek saglabāta iepriekšējā vidējā izpeļņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.