“Esmu šī “šausmīgā” priekšmeta skolotāja.” Vecāki izsaka asus viedokļus par teātra mākslas stundām skolās… 0
Neviens neapšauba to, ka mācību priekšmetos nepieciešams uzdot uzdevumus, jo tas ir veids, kā bērni mācās, tie attīsta bērnu prasmes un veicina zināšanas, tomēr ne visi uzdevumi rada sajūsmu. Reizēm šķiet, ka skolotāji mīl izaicināt bērnus ar uzdevumiem, kas liek pat vecākiem nopūsties.
Žurnāliste Sarmīte Kolāte, izmantojot sociālo mediju platformu “X”, dalījusies savās sajūtas par dēlam, kurš mācās 4.klasē, uzdoto uzdevumu mācību priekšmetā – teātra māksla. Viņa raksta: “Nu es arī varu pievienoties īgnajiem vecākiem. Dēlam skolā “teātra mākslā” uzdevums izvēlēties kādu mūziķi, kuru gribētu atdarināt un tad nodziedāt viņa dziesmu. Varētu pievienoties viņa vēlmei saņemt viens un miers.”
Nu es arī varu pievienoties īgnajiem vecākiem. Dēlam skolā "teātra mākslā" uzdevums izvēlēties kādu mūziķi, kuru gribētu atdarināt un tad nodziedāt viņa dziesmu. Varētu pievienoties viņa vēlmei saņemt viens un miers.
— Sarmīte Kolāte (@Sarmite_Kolate) January 12, 2025
Ieraksts izraisīja plašāku diskusiju. Cilvēki steidza ieteikt dziesmu piemērus, kurus varētu izpildīt, kāds cits atkal izteica viedokli par priekšmeta jēgu un to, kā tiek vērtēts radošums.
Kāda sieviete rakstīja: “Oi! Mums bija iepriekšējā semestrī 4. klasniekam. Uzdevumi bija pat ok – pašam bija jādomā tēmas etīdēm, bet abi ar dēlu tā arī pa laikam nesapratām vērtējumus. Nelikās arī, ka šis ir tik svarīgi, lai dricelētu pedagogu, bet nolēmām, ka vismaz reizi mēnesī iesim kopā uz teātri.”
“Manam šis priekšmets bija obligāti jāiziet 8.klasē, jo iepriekšējā skolā netika mācīts. Arī nebija apmierināts. Beigās saņēma 10, bez gatavošanās, bet māsa 9 ar rūpīgu gatavošanos. Saprotu, ka vērtēšana nav objektīva, bet balstās uz skolotājas patīk/nepatīk,” savā pieredzē dalījās cita sieviete.
Oi! Mums bija iepriekšējā semestrī 4. klasniekam. Uzdevumi bija pat ok – pašam bija jādomā tēmas etīdēm, bet abi ar dēlu tā arī pa laikam nesapratām vērtējumus. Nelikās arī, ka šis ir tik svarīgi, lai dricelētu pedagogu, bet nolēmām, ka vismaz reizi mēnesī iesim kopā uz teātri.
— Dace Bluke (@dacebluke) January 13, 2025
Manam šis priekšmets bija obligāti jāiziet 8.klasē,jo iepriekšējā skolā netika https://t.co/LQAHOhJu8Xī nebija apmierināts.Beigās saņēma 10,bez gatavošanās,bet māsa 9 ar rūpīgu gatavošanos.Saprotu,ka vērtēšana nav objektīva,bet balstās uz skolotājas patīk/nepatīk. 😵💫
— Grace Evans (@aijitnis) January 14, 2025
Vēl kādi “X” lietotāji pauda bažas, ka šāds priekšmets un uzdevums var nodarīt pāri, ja bērns ir introverts.
Piekrītu. Šī ir lieta, ar kuru nedrīkst nodarboties piespiedu kārtā. Brīnišķīga iespēja apņirgšanai un mūžīgu kompleksu radīšanai.
— Indra Valeniece (@Indra_Valeniece) January 12, 2025
Savu viedokli – ļoti lakoniski – izteica arī kādreizējais Dailes teātra aktieris Dainis Grūbe.
Njaaa. Tā tas nestrādā.
— Dainis Grūbe (@DainisGrube) January 14, 2025
Atradās arī pa kādam, kurš norādīja, ka neko sliktu šādā uzdevumā nesaskata.
Mums akadēmijā bija uzdevums, kas beigās pārvērtās eksāmenā – pilnībā nokopēt, izdzīvot, saprast un izpētīt kādu mākslinieku un viņa uzstāšanos. Iebraukt tik dziļi, lai burtiski pārtaptu par viņu. Kas vainas uzdevumam? Vai dēlam uzreiz jādod Hamleta monologs “būt vai nebūt”?
— NezināmaAktrise (@NezinamaAktrise) January 13, 2025
Manuprāt, daļa problēmas ar šo mācību priekšmetu slēpjas nosaukumā. Tas izraisa riebumu bērnos. Savukārt prasmes uzstāties, formulēt savu domu, runāt skaidri, improvizēt – ir ļoti svarīgas, kuras skolā derētu attīstīt vismaz tik pat gadus kā Mūziku, nevis tikai 1 mācību gadu.
— Mrs.Naudina (@MrsNaud) January 14, 2025
Teātra māksla – radoša atpūta! Savās pārdomās dalās teātra mākslas priekšmeta skolotāja
Reaģējot uz augstāk minēto ierakstu, savu viedokli sociālajā tīklā “Facebook” izteikusi arī kāda skolotāja, kas pasniedz skolēniem teātra mākslu.
Lūk, viņas pārdomas: “Xserī jeb bijušajā Twitterī Sarmīte Kolāte ir ierakstījusi, ka bērnam teātra stundā uzdots nodziedāt kādu sava mīļākā izpildītāja dziesmu. Viņa raksta, lai bērnam uzreiz liek vieninieku un punkts. Ierakstam ir daudz komentāru, kuri pauž, ka šīs stundas ir bezjēdzīgas, nejēdzīgas, stulbas utt.
Esmu šī “šausmīgā” priekšmeta skolotāja. Man, protams, prātā neienāktu šāds uzdevums. Žēl, ka komentāros neizskan, ka ir skolas, kur teātra stundās bērni un jaunieši apgūst improvizāciju, mācās skaidri runāt, paši raksta un uzved lugas. Piemēram, šodien ar septītajiem improvizējām kustīgās bildes, kur grupā viens ir komentētājs, bet pārējie veido fotogrāfiju. Klase, kur 90 % ir puiši, uzdevumu pildīja aizrautīgi, pēc tam jautājot, vai varēsim atkārtot vēl kādā stundā.
Ieraksta komentāri vēsta, ka jaunieši ļoti nicinoši izsakās par šo mācību priekšmetu. Manējiem tā ir radoša atpūta starp matemātikām vai kādu citu smago priekšmetu. Tāpēc esmu bēdīga par šo zupas karoti darvas mucā, kad visiem ir viedoklis par kopainu tikai no viena ieraksta.”