Ēšanas paradumi: kur un ko ēd un dzer latvietis? 0
Interesants pētījums veikts par latviešu ēšanas paradumiem. Lūk, daži secinājumi no Rimi un pētījumu centra SKDS veiktā iedzīvotāju ēšanas un veselīga uztura paradumu monitoringa “Kā ēd Latvijā”.
26% no visiem aptaujātajiem iedzīvotājiem (t.i., 42% no strādājošajiem respondentiem) darba vietā apēd līdzi paņemto vai veikalā iegādāto pārtiku.
15% no visiem aptaujātajiem (t.i., 23% no strādājošajiem respondentiem) ēd kafejnīcā, restorānā, ēdnīcā par maksu.
6% no visiem respondentiem (t.i., 10% no strādājošajiem respondentiem) iet ieturēt maltīti uz mājām; vēl 6% no visiem respondentiem ēd darba devēja nodrošinātu maltīti (t.i., 9% no strādājošajiem respondentiem).
Salīdzinot ar 2015. gadu, statistiski nozīmīgas izmaiņas nav fiksētas.
Populārākie brokastu dzērieni ir dabīgā kafija (to brokastīs visbiežāk dzer tieši puse aptaujāto iedzīvotāju – 50%) un tēja (47%).
Dabīgā kafija salīdzinoši ir nedaudz populārāka sieviešu vidū, savukārt tēja – vīriešu vidū.
Dabīgo kafiju salīdzinoši biežāk dzer vidēja vecuma iedzīvotāji, savukārt tēju – gados jaunākie un gados vecākie iedzīvotāji.
Novērojama sakarība – pieaugot iegūtās izglītības līmenim, kā arī ienākumiem, pieaug dabīgās kafijas patērētāju īpatsvars, savukārt sarūk šķīstošās kafijas patērētāju īpatsvars.
Salīdzinot ar laiku pirms gada, vairākums aptaujāto (69%) mājās ēdienu gatavo tikpat bieži, 11% aptaujāto to dara biežāk, bet 16% aptaujāto – retāk.
Pieaugot vecumam, pieaug to respondentu īpatsvars, kuri gatavo ēdienu tikpat bieži kā pirms gada, savukārt sarūk to īpatsvars, kuri to dara biežāk nekā pirms gada.
Salīdzinot ar laiku pirms gada, aptuveni puse aptaujāto (45%) atzīst, ka dodas paēst ārpus mājas, piemēram, uz kādu kafejnīcu, restorānu vai picēriju retāk; trešā daļa to dara tikpat bieži (36%), bet 9% aptaujāto to dara biežāk nekā pirms gada.
17% aptaujāto bieži eksperimentē vai izmēģina kaut ko jaunu, gatavojot ēdienu. Datos nav nozīmīgu izmaiņu, salīdzinot ar 2015. gada pētījuma rezultātu (16%).
Novērojama tendence – pieaugot vecumam, sarūk to iedzīvotāju īpatsvars, kuri bieži eksperimentē vai izmēģina kaut ko jaunu, gatavojot ēdienu.
Rimi ēšanas ieradumu pētījumu “Kā ēd Latvijā” par iedzīvotāju ēšanas un veselīga uztura paradumiem jau otro gadu pēc kārtas veicis pētījumu centrs SKDS, ar tiešo interviju palīdzību aptaujājot 1000 cilvēkus visā Latvijā. Pētījums veikts 2016. gada vasarā.