Kā stiprināt pārliecību par taisnīgu tiesu sistēmu Latvijā? 17
Ilmārs Punka, zvērināts advokāts: “Tiesiskuma nekad nevar būt par daudz. Vienmēr visu var labāk, ātrāk un efektīvāk. Piemēram, tiesvedību termiņi ir viena no lietām, kas droši vien daudziem vieš neticību tiesu sistēmai. Ir lietas, kurās viss smagi ievelkas. Latvijā būtu raitāk jāiet pretim tiesas procesu digitalizēšanai. Tas ļoti ietaupītu laiku un resursus. Sāpīga tēma ir arī spriedumu skaidrošana. Daži tiesneši gan uzņēmušies iniciatīvu un skaidro, ko nolēmuši, bet gana daudz ir gadījumu, kad cilvēkiem nav saprotams, kāpēc kaut kas ir nolemts. Tam būtu jāpievēršas plašāk. Tomēr uzlabojumi pamazām notiek.”
Alens Ancāns, jurists: “Ir jāsaīsina lietu izskatīšanas termiņi. Lieta nereti jau ir zaudējusi aktualitāti brīdī, kad cilvēks saņem galīgo nolēmumu. Jā, reizēm ir nācies saskarties arī ar ļoti dīvainiem spriedumiem, kur, šķiet, ir apzinātas vai neapzinātas tiesnešu kļūdas, taču parasti tās tiek labotas nākamajās instancēs. Iespējams, tiesu sistēmā pastāv arī korupcijas problēmas. Manuprāt, no atbildīgajām pusēm nav vēlmes tālāk risināt, aktualizēt un pasteidzināt lietas.”
Aivars Borovkovs, jurists: “Esam samērā tālu no tiesiskuma. Pilnīgākā Latvijas tiesu neveiksme ir administratīvās tiesas. Tās nevis pasargā indivīdu no ierēdņu patvaļas, kā sākotnēji tika pasniegts, bet gan sargā birokrātiju. Jāmaina visa stagnējošā tiesu sistēma, viss regulējums, lai procesi nevelkas gadiem, lai to neizmanto kā instrumentu politiskajā dzīvē. Ir nenormāli, ja kāds likums tiek neievērots masveidā, kā arī tiek ļaunprātīgi izmantota vara. Tas nozīmē, ka kaut kas nav kārtībā ar tiesisko regulējumu. Jāveic nopietna likumu inventarizācija. Tiesām jābeidz drukāt drausmīgos tekstu palagus, tiražējot frāzes no citiem spriedumiem. Es, protams, ceru, ka tas viss kaut kad mainīsies, bet baidos, ka ne.”