ES vēršas PTO par Krievijas noteikto cūkgaļas importa aizliegumu 0
Eiropas Savienība (ES) otrdien vērsusies Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) jautājumā par Krievijas noteikto aizliegumu cūkgaļas importam no visām ES valstīm saistībā ar četriem Lietuvā un Polijā atklātiem Āfrikas cūku mēra gadījumiem.
Kā norādījusi Eiropas Komisija (EK), janvāra beigās pieņemtais Maskavas lēmums slēgt savu tirgu dzīvām cūkām un cūkgaļas izstrādājumiem no ES dalībvalstīm radījis bloka lauksaimniecības nozarei būtiskus zaudējumus, samazinot kopējo eksporta apjomu gandrīz par 25%.
“Nedēļām ilgām sarunām ar mūsu krievu kolēģiem, mēģinot atrisināt šo problēmu, nav bijis pilnīgi nekādu panākumu,” atzinis ES tirdzniecības komisārs Karels de Guhts, piebilzdams, ka Eiropas Savienībai “nav citas izvēles, kā izvirzīt jautājumu Pasaules Tirdzniecības organizācijā”.
“Šis nesamērīgais aizliegums finansiālā ziņā stipri skāris Eiropas cūku industriju un nevar tikt atstāts bez ievērības,” viņam piebalsojis veselības un patērētāju lietu komisārs Tonio Borgs.
Pēc EK datiem, gada laikā ES uz Krieviju eksportē 700 000 tonnu cūkgaļas 1,4 miljardu eiro vērtībā.
Kā ziņots, visi četri minētie Āfrikas cūku mēra gadījumi – divi Lietuvā un divi Polijā – atklāti Baltkrievijas robežas tuvumā. ES uzskata, ka abu dalībvalstu teritorijā slimība caur Baltkrieviju ieceļojusi no Krievijas, kur tā pirmo reizi konstatēta jau pirms vairākiem gadiem.
Kopš Krievija 2012.gadā iestājās PTO, Brisele vairākkārt norādījusi, ka Maskava nepilda savas saistības šai organizācijā.
Āfrikas cūku mēra jautājumā EK apsūdz Maskavu dubultstandartu piemērošanā, jo Krievija nebūt nav aizliegusi importu no Baltkrievijas un vēl nesen tas bija atļauts arī no Ukrainas, lai gan abas valstis bija paziņojušas, ka tajās atklāta šī bīstamā cūku slimība.
Arī pašas Krievijas tirgus nav slēgts visai vietējās izcelsmes cūkgaļas produkcijai, neraugoties uz valstī atklātajiem slimības uzliesmojumiem.
Sākotnēji ES vēlas, lai konsultācijas ar Maskavu šajā jautājumā notiktu PTO uzraudzībā, mēģinot panākt risinājumu bez tiesāšanās. Ja 60 dienu laikā tas neizdosies, Brisele varētu lūgt PTO izšķirt strīdu.