Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto. THOMAS KIENZLE / AFP

ES valstis ir izmetušas vidēji 0,7 vakcīnas uz katru iedzīvotāju. Pirmajā vietā ierindojas Igaunija 114

Vismaz 215 miljoni COVID-19 vakcīnu devu, ko ES valstis iegādājās pandēmijas perioda kulminācijas brīdī. Kopš tā laika izmestas vakcīnas aptuveni 4 miljardu vērtībā, vēsta izdevuma “Politico” veiktā analīze.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Kopš 2020.gada beigām Eiropas Savienības dalībvalstis kopā ir saņēmušas 1,5 miljardu vakcīnu devu. Uz katru ES iedzīvotāju tas ir trīs vakcīnas. Diemžēl daļa no tā visa šobrīd ir likvidētas.

Aprēķini, kas balstīti uz pieejamajiem datiem, liecina, ka ES valstis ir izmetušas vidēji 0,7 vakcīnas uz katru iedzīvotāju. Pirmajā vietā ierindojas Igaunija, kas izmeta vairāk nekā vienu vakcīnas devu uz vienu iedzīvotāju. Igaunijai seko Vācija, kas likvidēja vislielāko neapstrādāto injekciju daudzumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir sarežģīti noteikt cik precīzi vakcīnu ir izmests, jo ES valstis, tai skaitā Fancija, nelabprāt atklāj, izniekoto vakcīnu apjomu. “Politico” aprēķini ir balstīti uz skaitļiem no 19 ES dalībvalstīm. 15 valstis ir sniegušas precīzu informāciju par izmesto vakcīnu devu skaitu, bet par atlikušo četru valstu apjomiem ziņoja vietējie masu mediji.

Iespējams, reālais izmesto vakcīnu skaits ir krietni lielāks, pauž “Politico”. Vācija datus par izlietotajām vakcīnām “Politoco” iesniedza jūnijā. Tajā laikā Vācijas noliktavās atradās vēl 120 miljoni vakcīnu devu. Tomēr kopš tā laika, ir radītas jaunākas vakcīnu versijas, kas ir pielāgotas jaunākiem koronavīrusa paveidiem. Līdz ar to ļoti iespējams, ka novecojušās vakcīnas ir izmestas.

“Politico” lēš, ka aptuveni 215 miljonu izmesto vakcīnu vērtība ir vairāk nekā 4 miljardi eiro ES nodokļu maksātāju naudas. Arī šis skaitlis tiek minēts kā mazākais iespējamais. Un tomēr summa ir iespaidīga. Tā ir līdzvērtīga, piemēram, Horvātijas veselības aprūpes budžetam.

Lielākā daļa no vakcīnām tika iegādātas pandēmijas kulminācijas brīdī 2021.gadā.Tieši tad ES noslēdza vērienīgāko līgumu ar “Pfizer” un “BioNTech” par vakcīnu iegādi 1,1 miljarda vērtībā.

Ir jāpatur prātā, ka 2021.gadā situācija bija ļoti neskaidra un tad ES darījums tika vērtēts atzinīgi, tomēr problēmas radīja līguma apjoms un laika periods. Daudzas ES valstis bija spiestas pirkt vakcīnu devas pat tad, kad pandēmija bija rimusies. Savukārt centienus ziedot lieko devu trešajām valstīm kavēja pieprasījuma samazināšanās un loģistikas problēmas.

Eiropas Komisija jau ir pārskatījusi līgumu. Polija un Ungārija pārtraukušas pieņemt vakcīnas. Par to uzņēmums “Pfizer” ir iesūdzējis šīs valstis tiesā par nesamaksāto summu. Tikmēr vakcīnas tiks piegādātas arī turpmāk, jo pārskatītais līgums ar “Pfizer” liek Eiropas valstīm pirkt vakcīnas vismaz līdz 2027. gadam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.