Foto – AP Photo/Scanpix

ES un Gruzija sāk vēsturiskas sarunas par brīvu ceļošanu
 0

Gruzija un Brisele oficiāli sākušas dialogu par vīzu liberalizāciju, kas nozīmētu, ka nākotnē Gruzijas pilsoņiem, lai ierastos Eiropas Savienības (ES) teritorijā, vairs nebūtu nepieciešamas vīzas. To pēc tikšanās šīs nedēļas sākumā Briselē apstiprināja Gruzijas ārlietu ministrs Grigols Vašadze un ES iekšlietu komisāre Cecīlija Malmstroma.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Barometrs cīņai ar korupciju un noziedzību

Dialoga sākšana nozīmē, ka Gruzijai priekšā vēl ilgs un garš process, kura laikā būs jāslīpē un jālabo jomas, kurās ES saskatīs traucēkļus bezvīzu režīma ieviešanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajā procesā rūpīgi izvērtēs valsts spēju sargāt dokumentu drošību, uzraudzīt robežas, kontrolēt imigrāciju un patvēruma meklētāju plūsmu, cīnīties ar korupciju, organizēto noziedzību, ievērot cilvēktiesības, respektēt minoritātes un izskaust diskrimināciju.

Lai dialogs varētu notikt, EK izstrādās Vīzu liberalizācijas rīcības plānu, ar kuru Gruzijas varas iestādes iepazīstinās gada beigās.

“Tas ir nopietns solis un apņemšanās vēl vairāk pietuvināties kaimiņiem,” norādīja C. Malmstroma, piebil
stot, ka vienlaikus šīs sarunas atklās tās jomas, kurās no Gruzijas tiek sagaidītas būtiskas izmaiņas.

Tikmēr Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvili administrācija paudusi, ka valsts darīs visu, lai ievērotu nepieciešamās prasības.

Vīzu dialoga sākšana guvusi lielu ievērību arī Gruzijas medijos. Nacionālie ziņu kanāli citējot varasiestādes, to nodēvējuši par valsts dzīvē vēsturisku brīdi.

 

Patlaban statistika nav spoža, un Gruzija ir starp tām Dienvidkaukāza valstīm, kam ir viens no visaugstākajiem vīzu atteikuma procentiem. Jaunākā pieejamā statistika vēsta, ka pēdējo gadu laikā vismaz 17 procentiem cilvēku vīzas ir atteiktas.

 

Jau tagad Gruzijā ir spēkā atviegloti vīzu iegūšanas nosacījumi, kas nozīmē, ka par atļaujas iegūšanu ieceļošanai ES Gruzijas iedzīvotāji maksā mazāk vai saņem tās par velti, īpaši pensionāri, studenti, bērni un cilvēki, kas dodas uz Eiropu, lai apmeklētu savus radiniekus, vai tie, kam nepieciešama īpaša medicīniskā aprūpe, personas, kas nodarbojas ar kultūras apmaiņas programmām, sportisti un žurnālisti.

Reklāma
Reklāma

 

Stiprina attiecības pēc revolūcijas

Gruzija ir viena no tām sešām bijušajām padomju bloka valstīm, ar ko ES kopš 2009. gada īsteno īpašu partnerību.

ES un Gruzija savstarpējas attiecības sāka jau 1992. gadā īsi pēc tam, kad Gruzija atguva neatkarību no PSRS. Pēc trim gadiem ES atvēra savu pārstāvniecību Tbilisi, bet sadarbība īpaši aktīva kļuva pēc 2003. gada Rožu revolūcijas Gruzijā. Abu pušu saikni regulē arī partnerības un sadarbības līgums.

ES diplomātiski cenšas piedalīties arī Dienvidosetijas un Abhāzijas konflikta risināšanā. Šim nolūkam Brisele ir izveidojusi arī īpašu ES pārstāvja vietu Dienvidkaukāzā, kura pārziņā ir notikumi Gruzijā, arī Armēnijā un Azerbaidžānā. Līdz 2008. gada Krievijas un Gruzijas karam ES bija arī viena no lielākajām Dienvidosetijas un Abhāzijas donorēm, taču tagad šī palīdzība ir apsīkusi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.