ES sniedz atbalstu Ukrainas skolēniem 0
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kopš 24. februārī sākās Krievijas iebrukums Ukrainā, vairāk nekā 6,5 miljoni cilvēku no Ukrainas ir meklējuši patvērumu Eiropas Savienībā. Lielākā daļa ir sievietes ar skolas vecuma bērniem, kam nācās pamest savu iedzīvi, tuviniekus un stabilu dzīvi.
Kā Ukrainas tuvākie kaimiņi un sabiedrotie mēs Eiropas Savienībā zinām, ka mums ir pienākums palīdzēt.
Jau kopš pašiem šīs krīzes pirmsākumiem mūsu prioritāte bija nodrošināt, lai Ukrainas bērni un ģimenes Eiropas Savienībā justos gaidīti. Tāpēc miljoniem brīvprātīgo jau no pirmās dienas atvēra viņiem savu māju durvis un izrādīja solidaritāti.
Šīs solidaritātes iemiesojums ir pirmo reizi vēsturē aktivizētā ES Pagaidu aizsardzības direktīva – rīks, kas ļauj mums nekavējoties piešķirt aizsardzības statusu miljoniem cilvēku, kuri bēg no kara. Daļa no šā statusa ir tiesības uz izglītību: visiem bēgļiem no Ukrainas, kuri ir jaunāki par 18 gadiem un kuriem ir tiesības uz pagaidu aizsardzību, ir tiesības uz izglītību un apmācību ES izglītības sistēmā – sākot ar agrīno pirmsskolas izglītību, pamata un vidējo izglītību, un sākotnējām arodmācībām.
Tik strauja daudzu bērnu uzņemšana mūsu izglītības sistēmā bija kopīga atbildība. Mums izdevies nodrošināt netraucētu un labvēlīgu mācību procesu visiem skolēniem un pedagogiem. Jo īpaši tāpēc, ka mēs apzināmies, cik liela nozīme ir stabilai ikdienai un tiešiem kontaktiem ar citiem bērniem. Jo īpaši traumas pārdzīvojušiem bērniem kopā ar līdzbiedriem jādod iespēja piedalīties mācībās un saņemt atbalstu ar atbilstīgām mācīšanas stratēģijām.
Šajā ziņā esam saskārušies ar divām ievērojamām problēmām: vairumā gadījumu bērniem, lai piedalītos klases darbā, ir jāapgūst uzņēmējas valsts valoda. Vienlaikus mēs vēlamies viņiem dot arī iespēju saglabāt savu valodu un uzturēt savu kultūru.
Mēs pilnībā apzināmies, ka ukraiņu bērniem un jauniešiem ir jāsaglabā saikne ar Ukrainas mācību programmu, izglītības saturu un valodu. Tas ļaus viņiem atgriezties Ukrainā un turpināt mācības, tiklīdz tas būs droši. Ukrainas jaunatne ir Ukrainas nākotne.
Tajā pašā laikā tik daudzu Ukrainas bēgļu uzņemšana Eiropas skolās un universitātēs ir milzīga iespēja dalīties mūsu eiropeiskajā dzīvesziņā un sagatavot Ukrainas jauniešus ceļam uz Eiropu.
Labā sadarbība ar Ukrainas kolēģiem ir bijusi noderīga visā, ko darām. Kur tas bija iespējams, mācības ar tālmācības palīdzību Ukrainā atsākās no 14. marta. Digitālā izglītība un tālmācība Ukrainas bēgļu bērniem ir īstermiņa līdz vidēja termiņa risinājums, kas garantē zināmu izglītības turpināšanu noteiktā līmenī. Tāpēc sadarbībā ar Ukrainas Izglītības ministriju esam nodrošinājuši, ka Ukrainas skolu mācību viela ir pieejama arī skolēniem, kas atrodas ES.
Starp bēgļiem no Ukrainas ir daudz skolotāju, un ir ieviesti dažādi paātrināti mehānismi, lai viņus pieņemtu darbā. Informācijas apmaiņa ar Ukrainas iestādēm dod iespēju dalībvalstīm pārbaudīt izglītības dokumentus oficiālās datubāzēs, jo daudzas valstis ir likvidējušas administratīvos šķēršļus attiecībā uz profesionālās darbības sākšanu un iepriekšējo kvalifikāciju atzīšanu.
Neatkarīgi no tā, vai skolotāji ir no ES vai ir devušies bēgļu gaitās no Ukrainas, komisija nodrošina bezmaksas resursus un informāciju, lai skolu izglītības tiešsaistes platformā “School Education Gateway” atbalstītu viņus visus ikdienas darbā. Turklāt īpašas diskusiju grupas veicina līdzbiedru atbalstu skolotājiem un skolēniem Ukrainā un kaimiņvalstīs, bezmaksas sadarbības platformā “eTwinning” piedaloties vairāk nekā 3000 skolotājiem no Ukrainas.
Eiropas Komisija arī mobilizē ES līdzekļus, lai atbalstītu dalībvalstis, tām uzņemot un integrējot bēgļus no Ukrainas.
Tas ietver komisijas programmu “Erasmus”, kas atbalsta izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomu Eiropā. Ar šīs programmas palīdzību Ukrainas apmācāmie ārvalstīs saņem viņu vajadzībām pielāgotu atbalstu.
Visiem šiem Eiropas Komisijas un ES dalībvalstu kopīgajiem centieniem ir viens un tas pats mērķis: nodrošināt nepārtrauktas mācības un izglītību visiem skolēniem gan ES, gan Ukrainā. Un palīdzēt pedagogiem visā ES nodrošināt izglītību pēc iespējas labākos apstākļos. Mēs varam droši apgalvot, ka esam gatavi rudenim un ka mūsu skolas arī turpmāk būs drošs patvērums visiem skolēniem neatkarīgi no tā, vai viņi ir bēgļi vai ES valstspiederīgie.
Katrs karš ir karš pret bērniem. Ukraina var paļauties uz Eiropas Savienības atbalstu un Ukrainas lepnās nācijas aizsardzību nākotnē. Ukraina un Eiropas Savienība aizstāv vienādu dzīvesziņu, vienu un to pašu sabiedrības modeli, vienas un tās pašas vērtības un principus. Mūsu solidaritāte ir mūsu partnerības pamatpīlārs – šodien un turpmāk.
Anita Muižniece, Latvijas izglītības un zinātnes ministre
Marija Gabriela, ES inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes lietu komisāre
Margaritis Shins, EK priekšsēdētājas vietnieks eiropeiskās dzīvesziņas jautājumos