“Es nepelnu tik daudz, lai pirktu griķus par pieciem eiro kilogramā!” Iedzīvotāji pārsteigti par veikalā ieraudzīto 148
Kāda sieviete sociālajos tīklos ievietojusi bildi ar tekstu: “Jā, man pirms divām nedēļām arī bija šoks! Visnotaļ, griķi nebija vakariņās. Parasti ņemu mazo iepakojumu. Secinājums ir viens, baigi jāseko līdzi ikdienas preču cenām, jo pie kases var būt pārsteigums!” Uz šo ierakstu sarunu turpināja cita sieviete, rakstot “es gan nolaidīšos. Griķi ir sātīgs, gards un veselīgs produkts, bet es tiešām nepelnu tik daudz, lai pirktu tos par piecīti kilogramā…”
Salīdzinājumam, piemēram, 2019. gada septembrī griķi maksāja vidēji 1,90 eiro kilogramā. 2020. gada septembrī 2,37 eiro kilogramā, tagad jau vairāk nekā 5 eiro. Kas notiek ar griķu cenām?
Līdzīgi kā ar citiem produktiem arī griķu cenu ietekmē energoresursu izmaksu pieaugumi, jo Latvijas lauku nepietiek, lai uz vietas saražotu griķus Latvijas patērētājiem nepieciešamajā apjomā,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” uz jautājumu atbild Pēteris Liniņš, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas pārstāvis.
Šobrīd lielākā daļa griķu tiek importēti Latvijā. Imports nozīmē loģistikas izmaksas, transporta izmaksas, kas ir pieaugušas, bet vēl svarīgi, ka pērn tieši griķiem bija nelabvēlīgi laika un klimatiskie apstākļi – būtiskākajās eksportētājvalstīs un visā pasaulē radās šī produkta deficīts,” viņš skaidro.
Deficīta apstākļos ir neizbēgami pieaugusi griķu cena, kas tiešā veidā atspoguļojusies mūsu veikalu plauktos.