“Es neatbalstu pilnīgu atteikšanos no attālinātā darba!” Rīgas mērs par darba režīmiem pašvaldībā 0
Pandēmijas laiks ieviesa būtiskas izmaiņas darba organizācijā, kas daudziem lika pielāgoties attālinātajam darbam. Šobrīd, kad arvien biežāk tiek diskutēts par atgriešanos pie klātienes darba režīma, šis jautājums ir kļuvis par aktuālu tematu ne tikai valsts pārvaldē, bet arī pašvaldībās. TV24 raidījumā “Preses klubs” Rīgas mērs Vilnis Ķirsis dalījās ar savu skatījumu uz attālinātā darba plusiem un mīnusiem, kā arī uzsvēra pašvaldības pieeju šim jautājumam.
Pēc Ķirša teiktā, attālinātajam darbam pašvaldībā ir vieta, tomēr tas nedrīkst kļūt par visaptverošu praksi. “Rīgas dome ir lielākais darba devējs Latvijā, ja ņemam vērā arī kapitālsabiedrības. Kopumā strādā aptuveni 25 tūkstoši cilvēku. Valsts un privātajam sektoram ir atšķirīgas iespējas, bet es uzskatu, ka publiskajā sektorā jāiet prom no attālinātā darba kā ģenerālā principa,” skaidroja Ķirsis.
Vienlaikus mērs uzsvēra vadītāju nozīmi lēmumu pieņemšanā: “Jābūt elastībai. Ja iestādes vadītājs redz, ka ir objektīvi apstākļi – piemēram, darbinieks viegli apslimis vai bērni mājās slimo, ir pieļaujams strādāt attālināti. Tas pats attiecas uz īpašām situācijām.”
Ķirsis norādīja uz vairākām situācijām, kad attālinātais darbs Rīgas pašvaldībā bijis ļoti noderīgs. “Piemēram, vasarā, kad bija vētra, mēs aicinājām iedzīvotājus palikt mājās. Tie darbinieki, kuri nebija iesaistīti pamata pakalpojumu nodrošināšanā, arī strādāja attālināti. Tas palīdzēja efektīvāk tikt galā ar sekām,” viņš stāstīja. Līdzīga prakse tika izmantota arī spēcīgu sniegputeņu laikā, lai samazinātu sastrēgumus pilsētā.
Mērs norādīja arī uz attālinātā darba negatīvajiem aspektiem. “Ir bijuši gadījumi, kad cilvēkiem rodas problēmas ar alkoholu – sēž pie ekrāna, neviens neredz. Ja nav jāceļas, jāsapucējas un jāiet uz darbu, sociālās iemaņas pasliktinās,” uzsvēra Ķirsis.
Viņš arī izcēla attālinātā darba ietekmi uz ekonomiku: “Rīgas centrā strādā daudz pašvaldības iestāžu. Cilvēki iet pusdienās, apmeklē kafejnīcas. Ja darbinieki strādā no mājām, šī ekosistēma cieš.”
Noslēgumā Vilnis Ķirsis pauda savu pārliecību, ka attālinātajam darbam ir jāatstāj vieta, bet tikai izņēmuma gadījumos: “Es neatbalstu pilnīgu atteikšanos no attālinātā darba iespējas. Vajadzētu saglabāt elastību un izmantot to situācijās, kad tas ir pamatoti, piemēram, ekstremālu laikapstākļu laikā.”