Eiropas Savienībai ir jādara vairāk cīņā pret terorismu, uzskata ES pretterorisma cīņas koordinators Žils De Keršovs, īpaši atzīmējot stingrāku kontroli uz tās ārējām robežām un plašāku biometrisko datu pārbaudi, lai ES bezvīzu zonā neiekļūtu aizdomās turēti likumpārkāpēji.
Eiropas Savienībai ir jādara vairāk cīņā pret terorismu, uzskata ES pretterorisma cīņas koordinators Žils De Keršovs, īpaši atzīmējot stingrāku kontroli uz tās ārējām robežām un plašāku biometrisko datu pārbaudi, lai ES bezvīzu zonā neiekļūtu aizdomās turēti likumpārkāpēji.
Foto – EPA/LETA

ES ministri apsver atbildi terorismam 4

Eiropas Savienības iekšlietu ministru šodien sasauktajā ārkārtas saietā pēc otrdienas teroraktiem Briselē paredzēts apspriest un rast veidus, kā stāties pretī terorisma draudiem.

Reklāma
Reklāma

ES jādara vairāk cīņā pret terorismu

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Četrus mēnešus pēc vairākām līdzīgām sanāksmēm sakarā ar teroraktiem Parīzē, kur gāja bojā 130 cilvēki, iekšlietu ministri atkal paredz nodoties diskusijām, kā nodrošināt ES ārējo robežu stingrāku kontroli, efektīvāk izmantot jau esošās datu bāzes un izveidot jaunu ES mēroga aviopasažieru datu bāzes sistēmu (PNR). “PNR nav visu problēmu atrisinājums, bet tas ir būtisks instruments drošības vairošanai,” paziņojis ES pretterorisma cīņas koordinators Žils De Keršovs. ES rīkojums par PNR sistēmas izveidošanu tika pieņemts pērn decembrī pēc Francijas spiediena un daudzu mēnešu ilgām diskusijām, taču joprojām nav apstiprināts Eiroparlamentā. Sociāldemokrātu, liberāļu un zaļo deputāti grib, lai vienlaikus ar balsojumu par PNR tiktu apstiprināti arī divi likumprojekti par personas datu aizsardzību. Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kazenēvs izteicies, ka ir “bezatbildīgi aizkavēt PNR apstiprināšanu”. De Keršovs vakar paziņojis, ka ES iekšlietu ministri ir nolēmuši “paātrināt pasažieru datu bāzes operacionālu ieviešanu”. “ES ir jādara vairāk cīņā pret terorismu,” uzsvēra De Keršovs, īpaši atzīmējot stingrāku kontroli uz tās ārējām robežām un plašāku biometrisko datu pārbaudi. De Keršovs mudināja ES dalībvalstis vairāk ieguldīt Eiropolā un efektīvāk izmantot jau esošās Eiropola un Šengenas informācijas sistēmas datu bāzes, lai ES bezvīzu zonā neiekļūtu aizdomās turēti likumpārkāpēji.

EK šopavasar ir jāiesniedz priekšlikumi par tā dēvētajām “viedajām robežām”, kur drošību pārrauga elektroniskās iekārtas. Itālijas premjerministrs Mateo Renci paziņojis, ka ar drošības pastiprināšanu uz ES ārējām robežām nepietiek. “Tie, kas muļķo paši sevi, apgalvojot, ka jāslēdz robežas, neaptver, ka ienaidnieki jau ir mūsu pilsētās,” teica Renci. Viņaprāt, ES būtu jāizveido “vienota drošības un aizsardzības struktūra”, gan sīkāk neizskaidrojot savu priekšlikumu. Pēc teroraktiem Briseles lidostā EK apsver pastiprinātu drošības pārbaužu ieviešanu jau lidostu ieejās. “Visas personas, kas ierodas lidostā, pirms doties tālāk, tiks pārbaudītas drošības kontroles punktos,” raksta Vācijas avīze “Die Welt”, atsaucoties uz EK pārstāvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spridzekļu meistars joprojām nav notverts

Politiķiem diskutējot, beļģu policisti vakar aizturējuši Nadžimu Lahravī, kuru tur aizdomās par piedalīšanos sprādzienu rīkošanā Briseles lidostā, ziņo Beļģijas laikraksts “L’Echo”. Viņš notverts kādā picērijā Anderlehtā, Briseles mazturīgo rajonā, kur dzīvo daudz arābu. Divi pašnāvnieki, kas otrdien uzspridzinājās Briseles lidostā, bija brāļi Ibrahims un Halids Bakravī, atsaucoties uz avotu Beļģijas policijā, ziņo raidsabiedrība BBC. Sprādzienos lidostā un metro stacijā gāja bojā 35 cilvēki un aptuveni 200 tika ievainoti. Atbildību par sprādzieniem uzņēmusies tā dēvētā “Islāma valsts”, brīdinot, ka sekos jauni uzbrukumi. Brāļi Bakravī jau agrāk esot nonākuši Beļģijas policijas redzeslokā, jo bijuši aizturēti par kriminālpārkāpumiem. 27 gadus vecais Halids ar viltotu vārdu esot īrējis dzīvokli Beļģijas galvaspilsētas Forestas rajonā, kur tvarstīšanās pagājušajā nedēļā tika notverts Parīzes un Briseles teroraktos iesaistītais Salahs Abdeslams, bet cits terorists apšaudē nogalināts. Vakar Briseles tiesā bija paredzēts sākt terorismā un masu slepkavībās apsūdzētā Abdeslama lietas izskatīšanu. Halids Bakravī ir bijis iekļauts Interpola meklēto likumpārkāpēju sarakstā, jo bijis saistīts ar teroristisku darbību. Pēc Beļģijas televīzijas ziņām, Halidam 2011. gadā piespriests cietumsods par automobiļa nolaupīšanu, bet 30 gadus vecais Ibrahims tika notiesāts 2010. gada oktobrī par bruņotu pretošanos policijai. Ibrahims Bakravī ir redzams Zaventemas lidostas videokameras attēla centrā, ko publiskojusi policija. Pa kreisi ir viņa brālis Halids. Trešais vīrietis sākotnēji tika identificēts kā Nadžims Lākravī, taču vakar pēcpusdienā Beļģijas mediji atsauca agrāko paziņojumu, ka Anderlehtā aizturētais vīrietis esot aizdomās turētais terorists Nadžims Lākravī, kas darbojies kopā ar Salahu Abdeslamu. Analītiķi uzskata, ka Lākravī ir teroristu bandas galvenais spridzekļu izgatavošanas meistars, kurš aktīvi līdzdarbojies teroraktu sērijā novembrī Parīzē, kur gāja bojā 130 cilvēki. Briseles Zaventemas lidostā terorakta laikā neuzsprāga pati jaudīgākā bumba, kas bija veidota no 15 kilogramiem acetona peroksīda, kas ir augsti eksplozīva sprāgstviela, paziņojis Beļģijas federālais prokurors Frederiks van Leuvs. Bumbu pameta aizdomās turētais, kurš joprojām tiek meklēts. 24 gadus vecā Lākravī DNS tika atrasts uz sprāgstvielām, kas tika izmantotas uzbrukumos Parīzei, šonedēļ paziņoja Francijas izmeklētājiem tuvu stāvošs avots. Acetona peroksīdu kā sprāgstvielu plaši izmanto džihādistu grupējums “Islāma valsts”. Briseles Zaventemas lidosta pasažieriem būs slēgta arī šodien.

Izraēlas izlūkošanas ministrs Izraels Kacs, ironizējot par Beļģijas drošībnieku nespēju novērst otrdienas teroraktus Briselē, lai gan par to bija nopietni brīdinājumi, izteicies: “Ja Beļģijā turpinās ēst šokolādi un priecāties par labo dzīvi, uzskatot sevi par lieliem demokrātiem un liberāļiem, viņi neaptvers, ka daži musulmaņi viņu valstī nododas teroram.” Nopēlumu vakar izpelnījies Francijas finanšu ministrs Mišels Sapēns, kurš Beļģijas varas iestādēm islāma ekstrēmisma plašās izplatības dēļ pārmetis “naivumu”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.