ES komisārs: ĀCM apkarošana būs gadu desmitu jautājums 0
Āfrikas cūku mēra (ĀCM) ierobežošanā ļoti būtisks faktors ir ne tikai skrupuloza biodrošības ievērošana mazajās saimniecībās un lielfermās, bet arī sadarbība starp valstīm centienos iespējami ierobežot šīs kontinentālās pandēmijas izplatību, šodien starptatutiskās konferences noslēgumā žurnālistiem atzina Eiropas Savienības (ES) veselības un pārtikas drošības komisārs Vītenis Andrjukaitis.
“Sabiedrībai jāsaprot- maldīgs ir uzskats, ka arī mēri var tikt galā dažos gados, tas ir gadu desmitu jautājums. Spānijai tam bija vajadzīgi 40 gadi. Ali to panāktu, jābūt ciešai sadarbībai loģistikas, laboratorijas izmeklējumu, biodrošības un visās citās jomās. ĀCM apkarošanai ES novirzījusi ievērojamus līdzekļus – šogad vien 9 miljonus eiro, bet kopš 2014.gada kopumā 32,6 miljonus eiro. Jāturpina sabiedrības izglītošanas kampaņas, iesaistot dzīvnieku īpašniekus, veterinārārstus, medniekus un meža nozares pārstāvjus, jāinformē ceļotāji par ĀCM izplatīšanas risku, pārvadājot cūkgaļu un tās produkciju,” sacīja komisārs.
Arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs norādīja, ka konference bija profesionāļu saruna, jo tieši viņu pieredze ir izšķiroša ACM problēmas risināšanā. “Svarīgi ir tas, ka vienojāmies par valstu gatavību dalīties informācijā, jo mēris nav vienas valsts problēma,” sacīja Dūklavs.
Konferences dalībnieki secināja, ka ĀCM izplatība dabiskā ceļā mežacūku populācijā ir daudz lēnāka, salīdzinot ar iespējamo cilvēka faktoru, kas var paātrināt slimības vīrusa izplatīšanās risku. Mazinot vīrusa izplatīšanas risku, jāturpina mežacūku skaita samazināšana, savukārt zinātniekiemjāturpina pētīt, kā ĀCM vīruss mijiedarbojas ar tās Eiropas daļas ekosistēmu, kurā uzliesmojusi slimība.
Amatpersonas arī akcentēja, ka nupat pieņemti jauni starptautiski standarti kas, nosakot stingras biodrošības normas cūku novietnēs, vienlaikus neiznīcinās nozari, bet garantēs drošu tirdzniecību ar gaļas produktiem ĀCM skartajās valstīs.
Divu dienu konferences laikā tika parakstīts arī sadarbības līgums starp Eiropas Komisiju, Moldovu un Ukrainu. Tas paredz 150 000 eiro novirzīšanu Modovai attiecīgo laboratoriju izveidei un ekspertu apmācībāi, savukārt Ukrainai tiks novirzīti 250 000 eiro ĀCM profilakses pasākumu īstenošanai valsts rietumu apgabala pierobežā.
Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes pārstāvis informēja par jaunāko zinātnisko pētījumu secinājumiem un nākotnes plāniem. Pasaules dzīvnieku veselības organizācijas ģenerāldirektores vietnieks informēja konferences dalībniekus par 85.ģenerālsesijā pieņemtajām izmaiņām Sauszemes dzīvnieku koda ĀCM sadaļā.
Divu dienu konferencē piedalījās ES veselības un pārtikas drošības komisārs Vītenis Andrjukaitis un Eiropas Komisijas pārstāvji, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Igaunijas lauku lietu ministrs Tarmo Tamms, Lietuvas lauksaimniecības ministrs Broņus Markausks, Somijas lauksaimniecības un mežsaimniecības ministrs Jari Leppa, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas, Ungārijas, Gruzijas, Krievijas, Moldovas un Ukrainas lauksaimniecības ministriju vadības pārstāvji, veterināro dienestu vadītāji un eksperti, Eiropas pārtikas nekaitīguma iestādes un Pasaules dzīvnieku veselības organizācijas pārstāvji.