Kara gadadienā atjauno tualešu un bidē tirdzniecības aizliegumu uz Krieviju 22
ES sankcijas, kuru mērķis ir sagraut Krievijas kara mašīnu, ietver atjaunotus aizliegumus daudzām nosacīti simboliskām lietām, vienlaikus novēršot uzmanību no stratēģiskām nozarēm.
ES vēstnieki trešdien, 15.februārī, Briselē apsprieda nākamo sankciju kārtu, pārrunāja 146 lappuses garu sarakstu ar precēm, kuras nevajadzētu eksportēt uz Krieviju.
Galvenais tirdzniecības embargo mērķis, kura vērtība ir vēl 11 miljardi eiro gadā, ir apturēt tādu augsto tehnoloģiju preču pārdošanu, kuras var izmantot Krievijas ieroču sistēmās.
Tas ietver jaunu elektroniku, lāzerus, radioiekārtas, programmatūru, aviācijas elektroniku, jūras kameras un retus minerālus, tā liecina portāla “EUobserver” rīcībā esošā informācija. Sarakstā ir sīki izstrādātas dažādas detaļas, pat norādot tādus elementus kā “molekulārā stara epitaksiālās augšanas iekārtas” (izmanto nanotehnoloģijās) un “4-anilino-N-fenetilpiperidīns” (prekursors nervu toksīnu iegūšanai).
Pirmo reizi saknciju sarakstā noteikti astoņi Irānas uzņēmumi, kas tiks iekļauti eksporta aizliegumā attiecībā uz bezpilota lidaparātu piegādi Krievijai.
Vēl viena ES tirdzniecības aizlieguma daļa ir paredzēta Krievijas rūpnieciskajām kapacitātēm plašākā nozīmē.
Šajā dažādajā sarakstā ir “bidē un tamlīdzīgi sanitārtehnikas izstrādājumi”, kā arī gaismas diodes, kaņepju dzija, iekrāvēji, pasta šķirošanas iekārtas, skursteņu ķieģeļi, riepas un pat “pildspalvu uzgaļi”.
Tualetes bija viena no precēm, kuras pirmo reizi tika aizliegtas pagājušajā gadā, un tagad tās ir iekļautas atjaunotajā sarakstā, kas paredzēts, lai stātos spēkā līdz 24. februārim, kas ir pirmā kara gadadiena.
Tualetes kļuvušas par simbolu tam, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina 24 gadus ilgā valdīšana neko nav uzlabojusi krievu cilvēku dzīvēs. Atgādinām, kad krievu karavīri, izlaupot savulaik Gruziju un vēlāk Ukrainu, uz mājām sūtīja tualetes podus. Kā rāda statistika, piektdaļā krievu māju joprojām nav tualetes.
“Ļaujiet viņiem paņemt tualetes podus — tie viņiem būs nepieciešami ceļā uz mājām,” janvārī runāja Ukrainas prezidents Volodomirs Zelenskis. “Jūs zināt, ka viņi [krievi] mēdza runāt par savu lielāko sapni, redzēt Parīzi un nomirt… viņu sapnis tagad ir nozagt tualetes podu un nomirt,” viņš teica arī pagājušā gada aprīlī.
Bet, neņemot vērā nelielo humoru, šāda veida priekšmetu un neskaidru tehnoloģiju iekļaušana saknciju sarakstos notiek vienlakus ar to, kamēr Krievijas dimantu un kodolrūpniecība atkal tiek atstāta gandrīz neskarta. Tas arī aicina uzdot jautājumu, kāpēc ES ir turpinājusi eksportēt potenciālās ieroču sastāvdaļas pēdējo 12 kara mēnešu laikā.
ES sankciju 10.kārtu arī šonedēļ pirms pieņemšanas apspriedīs ārlietu ministri, un tā joprojām var tikt mainīta. Saskaņā ar ES diplomātu teikto, jaunas personas, kuras tiks iekļautas melnajā sarakstā, pārsvarā attiecas uz Krievijas “propagandistiem”, kā arī politiķiem, militārajiem komandieriem un ierēdņiem, kuru vārdi ir zināmi tikai Krievijas ekspertiem.