“Es gandrīz nekad tās sirēnas nedzirdu…” Metla-Rozentāle norāda ne vien uz trauksmes sirēnu, bet arī mobilo tīklu darbības problēmām 58
TV24 raidījumā “Preses klubs” tika apspriests aktuālais temats par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) veikto trauksmes sirēnu darbības pārbaudi šo trešdien, 31.maijā. Pārbaude likusi aizdomāties par sirēnām arī Rīgas Stradiņa universitātes politoloģei Leldei Metlai-Rozentālei, kura raidījumā atzina, ka “gandrīz nekad” tās trauksmes sirēnas nedzirdot.
“It sevišķi tagad, kad ir trīs līmeņu pakešu logi un skaņas izlolācija, ja tu mājās nestāvi un negaidi to sirēnu skaņu, tad tu tās iekšā telpās faktiski nedzirdi. Līdz ar to tas mani dara bažīgu, kā es viņu dzirdēšu tad, kad tā skanēs?” tā TV24 raidījumā saīja Metla-Rozentāle.
Tāpāt politoloģe raidījumā pieminēja Latvijas hokeja izlases spēlētāju sagaidīšanas pasākumu Rīgas centrā pie Brīvības pieminekļa.
“Tur savukārt ļoti labi parādījās, kā šī te pārslodze – pāri pa 30 000 cilvēki – sūtīja viens otram bildes, un arī visiem saviem mājiniekiem. Elementāri uzkarināja visu internetu un nekas tur vairs nedarbojās – ne TV signāls, ne “WhatsApp”! Līdz ar to, cik zināmā mērā mēs esam atkarīgi un paļaujamies uz šo te pieejamo infrastruktūru, kas patiesībā kādās pārslodzes vai apzinātas bloķēšanas brīžos var mūs pievilkt,” komentēja Metla-Rozentāle.
Tāpēc šādas lietas, pēc viņas domām, ir jāapdomā, kā mēs tās varam atrisināt.
Portāls LA.LV jau vēstīja, ka trešdien, 31.maijā, pārbaudot 158 trauksmes sirēnas, tehniskas problēmas konstatētas sešām iekārtām, tā informēja VUGD.
Pārbaudot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, iespējamos bojājumus vai traucējumus sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamību, bez traucējumiem un bojājumiem nostrādāja 152 no 158 pārbaudītajām trauksmes sirēnām.
Attālinās iedarbināšanas vai cita veida tehniskas problēmas tika konstatētas sešām trauksmes sirēnām. Vēl sešām sirēnām netika veikta pārbaude, jo tās atrodas remontā. Kopumā Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas.
Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu apkopi un uzturēšanu.
Lai pilnveidotu un attīstītu esošo valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas būtu piemērota dažāda veida apdraudējuma situācijās, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs sācis iepirkuma procedūru, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājumu, ar kura palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varēt saņemt agrīno brīdināšanu uz saviem mobilajiem telefoniem.