Vai jaunos smēķēšanas ierobežojumus izdosies reāli ieviest? 2
Jau ceturto dienu spēkā stājušies grozījumi likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, uzsverot nesmēķētāja tiesību prioritāti pār smēķētāja tiesībām. Bet ar 2016. gadu paredzēti arī jauni tirdzniecības ierobežojumi. Cita starpā, tiks aizliegta tabakas izstrādājumu tirgošana ne vien izglītības iestādēs, bet arī šo iestāžu lietošanā esošajās teritorijās. Tāpat turpmāk tabakas izstrādājumus nevarēs pārdot ar interneta starpniecību. Bet, lai uzlabotu tabakas izstrādājumu pārdošanas kontroli, no 2016. gada ikvienam tabakas izstrādājumu un augu smēķēšanas produktu pircējam vecumā līdz 25 gadiem būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments neatkarīgi no tā, vai mazumtirgotājs to ir pieprasījis.
Jānis Cauņa, Latvijas Universitātē studē sociālās zinātnes: “Es gaidu autobusu, nevis plaušu vēzi!” Jaunos likuma grozījumus vērtēju pozitīvi, jo pats esmu nesmēķētājs un tiešām neciešu tabakas dūmus tuvumā. Man pat nepatīk tā smaka no maniem draugiem un paziņām, kad tie ir tikko pīpējuši. Likums pats par sevi izskatās jau labs, bet cik daudzi cilvēki, kas nelieto medijus, par to zinās? Cik daudziem būs drosme palūgt svešiniekam pārstāt pīpēt. Pat ja tiks izsaukta policija, kāda iespēja, ka cilvēks jau nebūs beidzis smēķēt, nebūs aizgājis kaut kur, un kāda iespēja, ka policija tiešām atbrauks tādu it kā nieku dēļ?”
Kārlis Arājs, instruktors ēdināšanas uzņēmumā: “Es smēķēju ne jau tāpēc, ka tas būtu moderni, ne tāpēc, ka man būtu lieka nauda, bet tāpēc, ka man ir atkarība, ar kuru nav ne vēlmes, ne spēka cīnīties. No vienas puses, man šķiet apsveicami, ka valdība cenšas pasargāt sabiedrību no smēķētāju dūmiem, bet tajā pašā laikā bažījos, vai situācija nenonāks līdz absurdam, smēķēšanu padarot pavisam neiespējamu. Iznāk ačgārna situācija, kad tabaka un tabakas izstrādājumi veikalos tiek tirgoti legāli, bet lietošana ar aizvien plašākiem ierobežojumiem tiek pasludināta gandrīz par nelegālu.”
Annija Raga, Latvijas Kultūras koledžas studente: “Manuprāt, šādas likuma normas ir pašsaprotamas. Ir speciālas vietas, kur drīkst smēķēt, netraucējot nesmēķētājus. Es pati arī nesmēķēju. Ja atrodos kafejnīcā, tad parasti izvēlos tos āra galdiņus, kuri nav tuvu pie smēķētājiem domātajiem galdiņiem. Neizprotu tos cilvēkus, kas smēķē bērnu klātbūtnē. Uzskatu, ka drīzāk to vajadzētu aizliegt.”
Madara Paidere, Rugāju novada vidusskolas 12. klases skolniece: “Lai gan smēķēšana ir katra cilvēka brīva izvēle, tomēr tas ietekmē arī līdzcilvēkus. Pārrodoties mājās no kādas sabiedriskas vietas, bieži vien apģērbs ož pēc cigarešu dūmiem tikai tāpēc, ka kāds netālu ir vēlējies uzsmēķēt. Visbiežāk tas notiek sabiedriskā transporta pieturā, kad cilvēks, gaidot autobusu, vēlas izsmēķēt kārtējo cigareti. Protams, šie dūmi ne tikai iesūcas apģērbā, bet arī manās plaušās. Atvainojiet, bet es gaidu autobusu, nevis plaušu vēzi! Manuprāt, tas ir arī pieklājības jautājums, jo kādēļ gan cilvēks nevarētu paiet pārdesmit soļus tālāk un tur bojāt tikai savu veselību.”
Katrīna Antonova, studē Latvijas Kultūras akadēmijā: “Tā kā esmu nesmēķētāja, tad citu smēķēšanu publiskās vietās neatbalstu un uzskatu par problēmu. Domāju, ka smēķētāji noteikti kļūs uzmanīgāki, bet tajā pašā laikā neredzu konkrētos likuma grozījumus reāli darbojamies. Piemēram, es pati, nonākot šādā situācijā, diez vai steigšos ziņot kādām varas iestādēm par radīto diskomfortu, drīzāk cerēšu uz pašu smēķētāju pieklājību un tīri cilvēcīgu izpratni.”
Uzziņa
Grozījumi likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, kas stājās spēkā 29. novembrī, noteic:
Citas personas klātbūtnē nedrīkst smēķēt nevienā vietā, ja kāda persona pret to iebilst (piemēram, smēķēt nevarēs uz daudzdzīvokļu māju lodžijām un balkoniem, ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to pamatoti iebildīs).
Precizēts, ka smēķēt aizliegts ne vien izglītības un ārstniecības iestādēs, bet arī šo iestāžu lietošanā esošajās telpās.
Turpmāk arī elektroniskās smēķēšanas ierīces nevar smēķēt visur tur, kur jau šobrīd ir aizliegts smēķēt tabakas izstrādājumus.
Avots: Veselības ministrija