ES finanšu ministru nespēj vienoties par reakciju uz Covid-19 krīzi 0
Dziļo domstarpību dēļ par tā dēvētajām koronaobligācijām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu finanšu ministri trešdien nav spējuši vienoties par pasākumiem Covid-19 radītās krīzes seku novēršanai.
“Pēc 16 stundu ilgām sarunām mēs pietuvojāmies vienošanās panākšanai, taču to nespējām panākt. Es pārtraucu Eirogrupas sanāksmi un mēs turpināsim rīt [ceturtdien],” norāda Eirogrupas prezidents Mario Senteno.
Sanāksme sākās ar stundas novēlošanos plkst.17, taču drīz vien tika uz vairākām stundām pārtraukta, cenšoties rast kādu kompromisu, vēsta diplomāti.
Galvenais klupšanas akmens ir kopīgs ES aizņēmums jeb tā dēvētās koronaobligācijas, kas varētu palīdzēt pārvarēt ekonomikas izaugsmes tempa kritumu, kuru šogad varētu izsaukt Covid-19 pandēmija.
To pieprasa atsevišķas dienvidvalstis, īpaši Itālija un Spānija. savukārt Francija ierosinājusi izveidot pagaidu obligāciju fondu, kas būtu apjomā ierobežots un tiktu izmantots vienīgi koronavīrusa krīzes seku novēršanai.
Apspriesta tiek arī Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) līdzekļu piešķiršana atsevišķām valstīm, kas saskartos ar grūtībām piesaistīt līdzekļus finanšu tirgū pandēmijas seku novēršanai.
Ministri apsprieduši arī Eiropas Investīciju bankas garantiju fondu uzņēmumu likviditātes nodrošināšanai un ES atbalstu tā dēvēto dīkstāves pabalstu maksāšanai.
Šo trīs instrumentu kombinācija būtu “nepārprotama solidaritātes demonstrācija, kas tagad tik ļoti nepieciešama Eiropai,” pirms sarunu sākuma izteicās Vācijas finanšu ministrs Olafs Šolcs, vienlaikus atzīstot, ka panākt vienprātību nebūs viegls uzdevums.
Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte preses konferencē pirmdienas vakarā uzsvēris, ka ESM ir “pilnīgi neadekvāts” instruments reakcijai uz pašreizējo krīzi. “ESM – nē, eiroobligācijām – noteikti jā!” piebildis Itālijas premjers.