Foto no skudraruna.blogspot.com

Sistēma 0


Un tad man ir tāds jautājums visām atbildīgajām institūcijām – CIK bijušie sistēmas bērni var atļauties psihoterapiju, reizi nedēļā, kur viens seanss maksā 40 EUR? Ja jūs spēsiet atbildēt cik, tad tik arī ir bijušie sistēmas bērni, kuri nestaigā apkārt pa pasauli salauzti.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Agresija bērnu namos IR sistēmas vaina un problēma. Jūs iedodiet cilvēkam vadīt bērnu namu, jūs viņu neatbalstāt, tik iedodat uzdevumu – ir jātiek galā. No vienas puses – ir jāieved kārtība, no otras puses – iedodiet lapu lapas ar likumiem un noteikumiem. Ir ģimenes, kuras netiek galā ar vienu pubertitātes pārņemtu tīni. Bet te ir bērni, kuri nāk arī no ļoti necilvēcīgiem apstākļiem Mēs nezinām, ko viņš ir piedzīvojis. Viņš ir tik izmisis, dusmīgs un sāpināts, ka vienīgā formā, kā viņš māk to izlikt ir – ārdoties, sitot un vienkārši neklausot. Zem šīs milzīgās agresijas maskas slēpjas ļoti, ļoti ievainots bērns. Bet ja Tu to nemāki saredzēt, nezini ko ar tādu darīt – Tu netiksi galā.

Strādāt ar šādiem bērniem ir ļoti grūti un mēs nezinām, kādi mēs kļūtu attieksmē ar viņiem. Kāda būtu mūsu reakcija un rīcība. Ir ļoti maz tādu cilvēku, kuri strādā sistēmā un kuriem tiešām ir talants un sapratne par šiem bērniem. Bet ir ļoti liela daļa, kuriem tas ir maizes darbs. Lai pabarotu savu ģimeni. Kuriem nav psiholoģiskas zināšanas. Beidziet vienreiz atrakstīties ar likumiem, noteikumiem, veidlapām un padomājiet par CILVĒKIEM.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sniedziet terapeitisku atbalstu, uzraudzību gan darbiniekiem, gan bērniem. Nelieciet darbiniekiem baidīties par savām darba vietām. Tas ir ļoti smags un grūts darbs – vienīgais veids kā uzlabot vidi un situāciju ir runājot un analizējot.

Un nenorakstiet “problēmbērnus” par ātru. Par viņiem ir jācīnās līdz pēdējam. Un to var izdarīt tad, kad viņš ir vēl bērns.

Visai Latvijas sabiedrībai es gribētu teikt – pieņemiet, mēģiniet saprast un dodiet iespēju bērnu nama bērniem. Ne vienu vien iespēju – desmitiem. Es katru gadu novēroju kā uz Ziemassvētkiem cilvēki aktivizējas un sāk vākt plīša lācīšus un citas rotaļļietas šiem bērniem. Uzdāviniet viņiem pašu vērtīgāko – Atveriet sirdis viņiem, nenovēršaties, neuzlieciet zīmogu “bērnu nama bērns”. Man vajadzēja daudzus gadus, lai saprastu, ka es neesmu sliktāka par citiem. Ka es esmu pelnījusi mīlestību tāpat vien. Un liela daļa manas traumas sastādīja tieši vietējās sabiedrības attieksme pret bērnu nama bērniem.

Bijušie sistēmas bērni iedalās divās kategorijās. Vieni spēj iekļauties sabiedrībā, bet nes līdzi sāpes un aizvainojumu līdz mūža beigām. Parasti slēpj šo faktu un nerunā par piedzīvoto. Otri iznāk tik salauzti, ka nespēj sevi savākt un iet vieglāko, viņiem zināmo ceļu – daudzi nodzerās, viņu bērni nokļūst bērnu namos, paši nonāk cietumos….Un mēs nevaram viņus pie tā vainot. Man paveicās, jo regulāri manā dzīvē ienāca cilvēki, kuri ienesa siltumu un mīlestību. Toreiz es to nejutu, bet kaut kur zemapziņā man tas iesēdās. Bet ja Tu esi

Reklāma
Reklāma

“Problēmbērns” – no Tevis baidās, Tevi nesaprot un Tevi noraksta. Tev neviens nedod siltumu un maigumu.

Sistēma uzlabosies tikai tad, ja sāksiet atzīt paši sev – problēma ir un liela. Un visi ļoti labi saprot, ka tas ir sarežģīts darbs un nav viennozīmīga risinājuma.

Mans ieteikums, kā bijušajam Sistēmas bērnam ir:

1. Nodrošiniet psihoterapiju bērnu namos. Gan bērniem, gan pedagogiem.
2. Sagatavojiet bērnus dzīvei – neizmetiet viņus. Cilvēks pēkšņi nekļūst pieaudzis 18 gadu vecumā. (manā gadījumā 15 gadu vecumā).
3. NENORAKSTIET problēmbērnus.
4. Kritizējiet sevi un koncentrējaties uz problēmām. Tieši problēmu meklēšana un risināšana palīdzēs uzlabot situāciju.
Šodien es varu pateikt – es lepojos ar sevi. Man vēl ir daudz iekšēji kārtojamu lietu. Tagad manas smadzenes ir aizņemtas ar rūpēm par diviem maziem bērniem un jaunas karjeras veidošanu. Bet es zinu, ka pienāks diena, kad es atgriezīšos savas terapeites kabinetā. Jo viss vēl nav pabeigts. Ir vēl daudzi neatrisināti jautājumi. Un tas viss nebūtu – ja laicīgi kāds ar mani būtu sācis runāt un strādāt.

Ar cieņu,
Karīna

Raksts publicēts ar autores atļauju. Avots: skudraruna.blogspot.com

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.