Foto no skudraruna.blogspot.com

“Es esmu sistēmas bērns”. Trauslais Karīnas stāsts, kad dzīve iemeta internātskolā un bērnu namā 0

Beigu sākums

Šī ir viena no manām pēdējām bērnības dienu bildēm, pirms nokļūšanas “Sistēmā”. Man ir apmēram pieci gadi. Patiesībā nav man daudz bilžu arī no šī dzīves perioda. Kad jau biju tādā vecumā, kad aizdomājos, ka tās vajag saglabāt – ļoti daudzas jau bija metamas ārā…

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Nākamās bildes man ir no vienpadsmit gadu vecuma. Tās man tajā laikā sagādāja cilvēki, kuri uzskatīja par svarīgu man iedot atmiņas. Toreiz es to nemācēju novērtēt, bet tagad es esmu pateicīga katram, kurš iedeva man fotogrāfiju.

Es esmu bijušais “Sistēmas bērns”. No 1.klases līdz 3.klasei es dzīvoju kādā internātskolā, kura atradās 200 km no manas dzimtās pilsētas, un no 5.klases līdz 9.klasei, es dzīvoju bērnunamā, kurš atradās manas dzimtās pilsētas rajonā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar šo stāstu es gribu pastāstīt kā jūtas bērns, kurš ir nokļuvis “sistēmā” un jau kā pieaugusi sieviete analizēt, kāpēc “sistēmā” strādājošie cilvēki nonāk pie tā, ka sāk lietot vardarbīgas metodes.

Mana mamma ir slima. Viņai ir šizofrēnija. To, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā, viņa pirmo reizi saprata, kad mācījās 8.klasē. Viņa ļoti nobijās no savām domām un uzticēja savas sajūtas skolas direktoram, kurš viņu nosūtīja pārbaudīties pie psihiatra. Psihiatrs viņu nosūtīja ārstēties uz Jelgavas bērnu psihiatrisko slimnīcu. Un ar to sliktās domas arī beidzās. Gadi gāja, un mamma pavisam aizmirsa par šo savu dzīves epizodi. Mācījās, dzīvoja, priecājās, iemīlējās, piedzimu es.

Uzreiz pateikšu, ka tēvs manā dzīvē ir tikai garāmejoša persona, kuru vairāk neminēšu, jo stāsts ir par mani kā “Sistēmas bērnu”.
Es ļoti labi atceros to momentu, kad sajutu – kaut kas nav labi, kaut kas mainās. Mēs sēdējām zālītē pie autobusa pieturas, gaidot autobusu uz mūsu pilsētu, mamma izņēma no somas cigareti un sāka smēķēt. Es pirms tam nekad nebiju redzējusi viņu smēķējot.

Es prasīju: Mammu Tu pīpē?

Viņa: Tikai vienu. Nepīpēšu vairāk.

Es: Jā nepīpē. Man nepatīk.

Tad es uzsāku kārtējo reizi sarunu par to, ka man nepatīk bērnudārzs kurā eju un lūdzu vai viņa nevar mani nevest uz turieni. Un viņa pateica – jā labi. Nomainīsim.

Un tas bija brīdis, kuru atceros kā starta punktu tam kā viss aizgāja “grīstē”. Es sāku iet jaunā bērnu dārzā, kurā man patika, bet mājās viss vairs nebija kā agrāk. Mamma sāka arvien vairāk smēķēt, mūsu mājās parādījās mammas balsis, Amerikas prezidents Reigans, Dievs. Mani tas viss ļoti biedēja. Mamma arvien retāk izkāpa no gultas, smēķēja, sēdēja atspiedusi muguru pret dīvāna malu un vai nu skatījās vienā punktā sienā, vai aktīvi runāja ar balsīm. Ik pa laikam viņa atcerējās par mani, saņēmās, uztaisīja ēst, parunāja, bet tad atkal ieslīga savā pasaulē. Es nesapratu kas notiek, es nesapratu kāpēc mamma pazūd no manis. Ik pa laikam viņa pieskrēja pie loga un skaļi bļāva pa visu pagalmu. Tas uzjautrināja citus bērnus. Es stāvēju blakus, raudāju un lūdzos, lai mamma izbeidz. Man uzmanību sāka pievērst bērnu dārzā. Audzinātāji sāka uztraukties par mani, bērnu dārza direktore izrādīja īpašu maigumu pret mani. Es viņai ļoti pieķēros.
Tad kādu dienu, kad es spēlējos pagalmā, iznāca mamma, pienāca pie manis un sāka pīt bizes. Parādījās sveši cilvēki. Mamma sapina bizes un pazuda. Sveša tante man prasīja vai negribu aizbraukt pie bērnu dārza direktores. Es teicu, ka gribu. Kā jau teicu, tā sieviete man bija ļoti mīļa.

Reklāma
Reklāma
Svešs onkulis mani aiznesa uz mašīnu. Es jutu, ka kaut kas nav kārtībā, bet nespēju līdz galam saprast kas. Kad mašīna bija kādu laiku braukusi, tantes man pateica, ka šodien nebrauksim pie direktores, ka mēs aizbrauksim uz kādu vietu, kur es padzīvošu ar citiem bērniem. Tad, manuprāt, man pirmo reizi pateica, ka mamma ir slima. Un tur es padzīvošu, kamēr mamma izveseļosies un tas noteikti nebūs ilgi. Es biju nobijusies un vainoju sevi. Es vainoju sevi, ka uzprasīju mammai nomainīt bērnu dārzu, jo ja es būtu palikusi iepriekšējā bērnu dārzā – mamma nesaslimtu. Ar šo vainas apziņu es nodzīvoju līdz 12 gadiem, kamēr neuzticēju to kādai sievietei, kura tajā laika posmā spēlēja svarīgu lomu manā dzīvē. Viņa man tad arī izskaidroja, ka tāda slimība nerodas no šādiem notikumiem. Līdz tam neviens man nepajautāja ko es jūtu un kā es jūtos.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.