ES ar direktīvu ierobežos negodīgās tirdzniecības praksi 0
Pirmdien, 16. aprīlī, Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē, kurā dalībvalstīm tiks prezentēts direktīvas projekts par negodīgām tirdzniecības praksēm, informē ministrijas pārstāvji.
Direktīvas mērķis ir ierobežot negodīgas tirdzniecības prakses visā pārtikas piegādes ķēdē, nosakot minimālo sarakstu ar aizliegtām tirdzniecības praksēm starp pārtikas preču piegādātāju un pircēju.
Direktīvas projekts paredz, ka turpmāk par negodīgām tirdzniecības praksēm tiks uzskatīti, piemēram, tādi norēķinu termiņi, kas produktiem, kuri ātri bojājas, pārsniegs 30 dienas. Tāpat par negodīgām tirdzniecības praksēm uzskatīs vienpusēju piegādes līguma nosacījumu maiņu, pasūtījumu atcelšanu neilgi pirms preču piegādes u.tml.
Pārtikas produktu pircējiem tiks uzlikts aizliegums šādas prakses piemērot.
Latvija pozitīvi vērtē Eiropas Komisijas iniciatīvu ES pārtikas piegādes ķēdes darbības uzlabošanai, izstrādājot direktīvas priekšlikumu, un uzskata, ka tas ir labs sākums vienotai ES līmeņa pieejai negodīgo tirdzniecības prakšu novēršanai.
Padomes sanāksmē dalībvalstis turpinās meklēt risinājumu arī tādai aktuālai problēmai kā pārtikas zudumi un izšķērdēšana. Katru gadu pasaulē gandrīz trešdaļa (aptuveni 1,3 miljardi tonnu gadā) cilvēku uzturam paredzētās pārtikas iet zudumā vai tiek izšķērdēta visos pārtikas ražošanas un piegādes posmos. Šobrīd notiek diskusijas, vai ES var uzņemties līdz 2030. gadam uz pusi samazināt vispārējo pārtikas atkritumu un zudumu daudzumu uz vienu iedzīvotāju.
Plānots izstrādāt vadlīnijas par jautājumiem, kas skar pārtikas atkritumu samazināšanu, un veicināt produktu ziedošanu labdarības organizācijām. Zemkopības ministrija uzskata, ka nepieciešams izglītot patērētājus par pārtikas produktu derīguma termiņiem, kā arī jāturpina īstenot izglītojošus pasākumus ES skolu apgādes programmā, piešķirot atbalstu augļu un dārzeņu ražotāju organizāciju darbības programmām. Tāpat ES kopējās lauksaimniecības politikas izstrādes laikā būtiski paredzēt arī investīciju atbalsta pasākumus bezatlikumu tehnoloģiju ieviešanai.