Foto-LETA

ES aptur palīdzību no Krievijas embargo cietušiem siera ražotājiem 0

Eiropas Savienība (ES) ir apturējusi palīdzību siera ražotājiem, kas cietuši no Krievijas noteiktā pārtikas importa embargo, apšaubāmu kompensācijas pieprasījumu dēļ.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“[Eiropas] Komisija ir apturējusi Privātās uzglabāšanas palīdzības (Private Storage Aid) sistēmu sieram, jo ir saņemti nesamērīga apjoma kompensācijas pieprasījumi no zināmiem reģioniem, kas tradicionāli neeksportē ievērojamus daudzumus uz Krieviju,” paziņoja Eiropas Komisijas (EK) preses sekretārs.

EK augusta beigās paziņoja par vairākiem ārkārtas pasākumiem palīdzības sniegšanai piensaimniekiem, kas cietuši Krievijas noteiktā pārtikas importa embargo dēļ, kurš ietver piena produktu un siera importu. EK piekrita segt izdevumus par sviesta, vājpiena pulvera un zināmu sieru uzglabāšanu aukstumā uz trim līdz septiņiem mēnešiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziņu avots ES aprindās pavēstīja, ka lielākā daļa apšaubāmo kompensācijas pieprasījumu ir no Itālijas, kas pieprasījusi segt izdevumus par 74 254 tonnu piena produktu uzglabāšanu aukstumā. Ievērojami mazāki kompensācijas pieprasījumi tika saņemti no Īrijas un Nīderlandes.

Jau dažu nedēļu laikā šiem pieprasījumiem tika izlietoti 87% no palīdzības programmai piešķirtā budžeta, sacīja ziņu avots.

Krievijas embargo visvairāk skartās valstis tomēr ir Somija un Baltijas valstis, no kuru siera eksporta vismaz 75% tradicionāli bija uz Krieviju.

Pērn uz Krieviju tika eksportēti ES piena produkti 2,3 miljardu eiro vērtībā; no šīs summas lielu daļu veidoja siera eksports (vienu miljardu eiro), bet tika eksportēta arī gatavā pārtika (0,47 miljardi eiro), sviests (0,14 miljardi eiro), svaiga piena produkti (0,10 miljardi eiro), vājpiena pulveris (0,07 miljardi eiro), sūkalu pulveris (0,03 miljardi eiro). 2013.gadā sieru uz ES eksportēja 25 ES dalībvalstis, un galvenās siera eksportētājvalstis bija Nīderlande, Lietuva, Somija, Polija, Dānija, Vācija, Itālija, Francija un Latvija.

Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks pauda pārsteigumu par EK lēmumu nekavējoties apturēt palīdzību siera ražotājiem.

“Man tas bija pārsteigums. Parasti tā nedara, parasti jau iepriekš nosaka termiņu, ka, rēķinoties ar kaut kādiem apstākļiem, piemēram, pārprodukciju, atbalsta nepieciešamības zudumu, tuvākās nedēļas, tuvāko desmit dienu laikā vai vismaz pēc trīs dienām tiks pārtraukta atbalsta izmaksa. Taču vakardien [23.septembrī] pateica, ka aizvakar viss ir beidzies. Man nav saprotama šī pieeja,” sašutumu pauda Šolks.

Reklāma
Reklāma

Viņš norādīja, ka LPCS vērsies Eiropas piena asociācijā, lai noskaidrotu, kādēļ EK ir apturējusi palīdzību Krievijas embargo cietušajiem siera ražotājiem, taču nav saņēmis atbildi. “Visi apmierinās ar to, ka informē par EK lēmumu. Tur [EK lēmumā] ir formāls pamatojums saistībā ar to, ka nav nepieciešamības turpināt šo procesu,” teica Šolks.

Viņš gan arī piebilda, ka atbalsta apturēšana Latvijas siera ražotājus būtiski neietekmēs, jo atbalsta apmērs, ko uzņēmumi saņēma, nebija liels.

Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece teica, ka EK atbalstu atteikusi, jo no dalībvalstīm kopumā ir saņēmusi vairāk atbalsta pieprasījumus nekā tiek eksportēts uz Krieviju.

“Pēc EK publiski sniegtās informācijas par privātās uzglabāšanas atbalsta shēmas īstenošanu sieram, var secināt, ka lielāko daļu no visiem iesniegtajiem atbalsta pieteikumiem ir veikušas dalībvalstis, kurām siera eksports uz Krieviju nebija ievērojams. Tādējādi minētais EK pārmetums uz Latviju neattiecas,” norādīja Muceniece.

Septembra sākumā apšaubāmu palīdzības pieprasījumu dēļ EK apturēja 125 miljonu eiro vērtu palīdzības programmu augļu un dārzeņu audzētājiem, kas cietuši no Krievijas embargo. EK par ārkārtas palīdzības pasākumiem augļu un dārzeņu audzētājiem bija paziņojusi 18.augustā.

Krievijas valdība 7.augustā nolēma uz vienu gadu noteikt pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības valstīm, ASV, Austrālijas, Kanādas un Norvēģijas, reaģējot uz to, ka šīs valstis ir noteikušas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju saistībā ar tās agresiju Ukrainā.

Embargo pakļauto produktu sarakstā ir liellopu gaļa, cūkgaļa, putnu gaļa, desas un citi gaļas produkti, zivis, vēžveidīgie un moluski, piens un piena produkti, piena produktu izstrādājumi uz augu tauku bāzes, dārzeņi, augļi un rieksti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.