ES aizliedz jebkādas investīcijas Krimā 2
Eiropas Savienība (ES) ceturtdien pastiprinājusi sankcijas pret Maskavu, aizliedzot jebkādas investīcijas Krievijas anektētajā Krimā, kā arī ierobežojot tirdzniecību ar šo Ukrainai joprojām “de iure” piederošo pussalu.
“Aneksija ir nelikumīga, un tas, ko mēs darām, ir daļa no neatzīšanas” politikas, paziņoja Eiropas Komisijas (EK) preses pārstāve, aicinot Krieviju palīdzēt pārtraukt agresiju pret Ukrainu.
ES dalībvalstu līderu samitā Briselē apstiprinātās sankcijas stāsies spēkā sestdien.
Jaunie ierobežojumi aizliedz ES uzņēmumiem iegādāties nekustamo īpašumu un kompānijas Krimā, finansēt vietējos uzņēmumus vai sniegt saistītus pakalpojumus.
Uzņēmumiem arī aizliegts piedāvāt tūrisma pakalpojumus Krimā, un ES kruīza kuģi vairs nedrīkstēs piestāt Krimas ostās, izņemot ārkārtas gadījumus.
Aizliegums attiecas uz visiem kuģiem, kuri pieder vai kurus kontrolē eiropieši, vai kas kuģo zem ES dalībvalsts karoga. Tomēr jau noslēgtie līgumi būs spēkā līdz 20.martam.
ES uzņēmumiem turpmāk būs aizliegts arī eksportēt uz Krimu preces un tehnoloģijas izmantošanai transporta, telekomunikāciju un enerģētikas sektoros, sevišķi gāzes, naftas un derīgo izrakteņu resursu izpētē un ieguvē.
ES uzņēmumiem aizliegts arī piedāvāt tehnisku palīdzību, brokera pakalpojumus, celtniecības vai inženierpakalpojumus, kas saistīti ar infrastruktūru šajās nozarēs.
Krievija februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu un martā to anektēja. Kopš aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.
Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, ES, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.
Plašāku sankciju ietvaros ES jūnijā aizliedza importu no Krimas.
Tomēr daudzas ES valstis sankciju piemērošanu atbalstīja nelabprāt un arī tagad nevēlas tās paplašināt.
Tikmēr spēkā pieņemas bažas, ka situāciju Krimas jomā vairs nav iespējams mainīt un tā paliks Krievijas sastāvā.
Samita laikā ceturtdien un piektdien ES līderi gatavojas pārskatīt vispārējās attiecības ar Krieviju, liecina oficiālā paziņojuma teksta uzmetums. Tajā atkārtoti uzsvērts, ka sankciju pastiprināšana ir atkarīga no situācijas Austrumukrainā.
Diplomāti ziņo, ka ES līderi apņemsies saglabāt spiedienu uz Krieviju, neskatoties uz valūtas krīzi un Krievijas ekonomiskajām problēmām.