Foto: L I G H T P O E T/SHUTTERSTOCK

Cietāku vai mīkstāku? Ieteikumi, kādu spilvenu izvēlēties veselīgam miegam 0

Autore: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
5 pārtikas produkti, ko ieteicams ēst pirms miega, lai uzlabotu tā kvalitāti
Kokteilis
6 zodiaka zīmes, kuras 2025. gadā “peldēsies naudā”
Lasīt citas ziņas

Šķiet, ikviens kaut reizi izbaudījis, cik neērta ir gulēšana uz nepiemērota spilvena. Ja tas ir par augstu, zemu, mīkstu vai cietu, no rīta pamostamies neizgulējušies. Tāpēc piemērota spilvena izvēlei ir ļoti liela nozīme – arī mugurkaula veselībai.

Kā saprast īsto izmēru

“Spilvens jāizvēlas, ņemot vērā ierasto gulēšanas pozu, gan mugurkaula veselības problēmas,” norāda veselības centra “Medeors pluss-S” vadītāja, sertificēta fizioterapeite Daina Streļča. Galvenais nosacījums, izvēloties spilvena augstumu, – spilvenam jābalsta gan galva, gan tā dēvētā lordoze jeb mugurkaula izliekums kakla daļā. Lai miegā muskuļi varētu atslābt, spilvenam jāaizpilda kakla daļas izliekums, jāpielāgojas galvas formai, taču pleci uz spilvena nedrīkst atrasties, jo tas var izraisīt muskuļu sasprindzinājumu. Ja cilvēkam ir plati pleci, jāizvēlas lielāks un augstāks spilvens. Platāki spilveni noderēs tiem, kas naktīs guļ nemierīgi.

Ja spilvens par augstu vai zemu

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk cilvēki kļūdās, izvēloties pārāk augstu spilvenu. Šādā gadījumā galva visu nakti ir piepacelta, tiek noslogoti un savilkti kakla un plecu muskuļi, līdz ar to ir traucēta asinsrite, var rasties stīvums kakla daļā. Taču ir izņēmumi, kad augsts spilvens pat ieteicams. “Spilvenus, uz kuriem var gulēt arī pussēdus, iesaka lietot, ja ir veselības pro­blēmas, piemēram, lai veicinātu asinsriti vai atvieglotu elpošanu pie dažādām elpceļu slimībām,” stāsta fizioterapeite. Šādi spilveni arī ieteicami, ja ir gastroezofageālais atvilnis – kuņģa satura atvilnis barības vadā.

Arī ļoti plakani spilveni nav ieteicami, īpaši, guļot uz muguras, kad galva tiek atliekta. Izteikti tas būs, ja lordoze ir palielināta. Lietojot šādu spilvenu, muskuļi būs saspringti, un pamodīsimies ar izteiktām galvassāpēm. “Ja spilvens ir par plakanu, taču negribas izmantot augstāku, zem spilvena var novietot salocītu vai sarullētu frotē dvieli. Tas aizpildīs kakla daļas izliekumu, un muskuļi vairs nebūs tik sasprindzināti,” iesaka Daina Streļča.

Ilgstoši guļot uz nepie­mērota spilvena, ar laiku var rasties problēmas ne tikai mugurkaula kakla daļā, bet arī citviet mugurkaulā, arī jostas daļā.

Gulēšanas paradumi

“Tāpat, kā iegādājoties apavus, ir jāzina pēdas izmērs, arī, pērkot spilvenu, jāsaprot, kāds spilvens būs piemērots un ērts,” teic spilvenu veikala “Spilvenu nams” vadītāja Elīna Konošonoka. “Ideālais spilvena augstums būs tāds, ja, uz tā uzliekot galvu, kakls turpinās mugurkaula taisno līniju. Tāpēc ļoti svarīgi ņemt vērā gulēšanas ieradumus, arī kā esam fizioloģiski veidoti.”

Ja guļam uz muguras, piemēroti būs vidēji augsti spilveni, taču zemāki nekā gulēšanai uz sāniem – šādai pozai var izvēlēties augstākus, bet ne ļoti aug­stus spilvenus. Dažkārt cilvēki guļ pusguļus uz sāniem, proti, ķermenis novietots nedaudz uz sāniem un nedaudz uz vēdera, viena kāja ir iztaisnota, otra saliekta. Šādos gadījumos spilvenu grūtāk piemeklēt – ja guļ uz vēdera, nepieciešams plakans, bet, guļot uz sāniem, vajadzīgs vidēji augsts spilvens.

“Guļot uz sāniem, cilvēkiem ir tendence likt galvu uz priekšu, ieņemot embrija pozu. Tad var būt sajūta, ka spilvens ir par zemu. Taču arī uz lielāka spilvena sajūtas nemainās, jo galvu vienalga novietojam uz spilvena ārējā stūra, kas ir zemāks. Līdzko noliksim galvu spilvena centrā, tas atkal šķitīs pietiekami augsts,” nianses atklāj Elīna Konošonoka.

Reklāma
Reklāma

“Vispār nebūtu ieteicams gulēt uz vēdera, jo šādi noslogojam kakla un muguras muskuļus. Šī poza var būt signāls, ka ir mugurkaula problēmas, jo šādi gulēt ir ērtāk. Labākais risinājums būtu mainīt gulēšanas ieradumus. Tas nav viegli, bet ar laiku var izdarīt. Ejot gulēt, svarīgi mēģināt aizmigt nevis uz vēdera, bet uz sāna vai muguras. Ja miegs ir trausls, protams, poza atkal tiks mainīta. Taču, ja pamostamies un sevi pie tā pieķeram, atkal pagriežamies uz muguras vai sāna,” iesaka Daina Streļča. Ja laika gaitā izdodas mainīt gulēšanas pozu, jāmaina arī spilvens.

Ortopēdiskie jeb ergonomiskie spilveni

Reklāmas sola, ka ergonomiskie spilveni, saukti arī par anatomiskajiem un ortopēdiskajiem spilveniem, kas izgatavoti no speciālām putām, pielāgojas kakla izliekumam un ir piemēroti ikvienam – gan tiem, kas sirgst ar mugurkaula problēmām, gan tiem, kas profilaktiski vēlas parūpēties par mugurkaula veselību. Taču Elīna Konošonoka un Daina Streļča ir vienisprātis – katram cilvēkam anatomiski kakla izliekums un galvas forma ir atšķirīga, tāpēc spilvens jāpiemeklē individuāli, vislabāk specializētā veikalā, nevis lielveikalā.

“Izmeklējot pacientu, izvērtēju, vai ortopēdiskais spilvens būs piemērots. Ja ir palielināta lordoze, šādu spilvenu var izmantot, bet, ja samazināta – neiesaku, jo cilvēks nejutīsies ērti, nevarēs atslābināt muskuļus un labi izgulēties,” skaidro fizioterapeite. Labāk iegādāties kvalitatīvu sev tīkama jebkāda cita pildījuma, cietības un atbilstoša izmēra spilvenu, nevis tērēt naudu tieši par ortopēdisko spilvenu.

Cietāku vai mīkstāku

Vēl svarīgs kritērijs, izvēloties spilvenu, ir sajūtas – lai spilvens ir cietāks vai mīkstāks. Ja piemeklēts pareizais spilvena augstums, pildījums jau ir katra paša izvēle. Var izraudzīties dabīgu vai sintētisku spilvena pildījumu:

• dūnas – dabīgs, mīksts pildījums. Piemērots, ja spilvenu patīk ņurcīt. Tomēr, ja miegs ir trausls, spilvenu bieži vajadzēs sakārtot. Dūnu spilvens izskatīsies augstāks, taču ir iegrimstošs un guļot šķitīs zemāks. Dūnu spilveni var būt 100% no dūnām līdz 100% spalvām un dažādām to kombinācijām, atšķiras arī dūnu svars, kas nosaka spilvena augstumu un mīkstumu;

• aitas vilna – cieti, blīvi spilveni;

• zīda šķiedra – mazliet mīkstāki nekā vilna, taču arī blīvi spilveni. Sajūta līdzīga, kā guļot uz salocīta frotē dvieļa. Vizuāli izskatās zems, taču, uzliekot galvu, nesaplok;

• griķu sēnalas – visai cieti spilveni, taču, pievienojot vairāk sēnalu vai izņemot kādu daļu ārā, var veidot spilvena valnīti pēc vajadzības;

• kapoka šķiedra – ciets un blīvs dabīgais pildījuma materiāls, atgādina kokvilnu;

• poliesters – sintētisks pildījums. Spilveni samērā mīksti, var būt atsperīgi, ar daudzveidīgu augstumu. Salīdzinoši viegli kopjami, taču kalpos īsāku laiku nekā dabīgā pildījuma spilveni;

• sintētiskas putas – iedala mīkstos, cietos, puscietos spilvenos, taču ir salīdzinoši cieti. Parasti no tām izgatavo ergonomiskos spilvenus.

Padoms

Ja plānots nakšņot ārpus mājas, ieteicams paņemt līdzi savu spilvenu, lai gulēšana būtu ērta arī ciemojoties vai ceļojot.

Padomi

• Spilvenu ieteicams iegādāties nevis internetā, bet specializētā veikalā klātienē, kur to iespējams apskatīt un uz spilvena apgulties. Ja ir mugurkaula problēmas, par spilvena izvēli noderēs konsultēšanās ar fizioterapeitu, īpaši, ja plānots iegādāties ergonomisko spilvenu.

• To, vai pildījums būs ērts, gana mīksts vai ciets, nav iespējams noteikt ar tausti. Sajūtas, apguļoties uz spilvena, var atšķirties no tā, ko sataustām ar roku.

• Spilvenam nav derīguma termiņa, taču kvalitatīvs, atbilstoši kopts spilvens var kalpot 3–5 gadus.

• Spilvens jāmaina uzreiz, līdzko gulēšana uz tā kļuvusi neērta.

• Ja ir mugurkaula problēmas un cilvēks cenšas uzlabot tā veselību vingrojot, taču nelieto piemērotu spilvenu, uzlabojumus var arī nesagaidīt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.