Foto – Anda Krauze

Ērti un skaisti vilnas svārki vēsākām dienām. Kā tos uzadīt? 0

Svārki, kas adīti no sānu malas, ir ļoti ērts apģērbs. Ja rūpīgi savieno adījuma sākuma un beigu valdziņus, vīle vispār nebūs redzama, tātad svārkiem nebūs konkrētas priekšpuses un aizmugures. Katru reizi valkājot citādi, tie neizsēdēsies. Odere būs vajadzīga vienīgi tad, ja izmantota asāka dzija. Arī izmērs var būt samērā universāls. Adījums ir elastīgs, un svārki derēs gan garai un slaidai meitenei, gan mazāka auguma apalītei.

Reklāma
Reklāma

Materiāli

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Svārkiem izmantota dzija Noro Silk Garden Sock (nopērkama internetveikalos ārpus Latvijas), bet var izvēlēties jebkuru dziju ar garām krāsu pārejām, piemēram, Pāces vai Limbažu vilnas fabrikā vērpto vilnas dziju. Seškārtīgas zeķu dzijas adījumā krāsas kārtosies šaurās svītrās, atgādinot tautiskos brunčus. Adījumam izmantojot joslās tonētu materiālu, darbs būs gana interesants.

Gludajam labiskajam adījumam (turp labiski, atpakaļ kreiliski) vajag vismazāk dzijas, turklāt svārkus var valkāt gan uz labo, gan kreiso pusi. Lai apakšmala nerullētos, 5 malējos valdziņus ada rievotā adījumā (turp un atpakaļ labiski).

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai aprēķinātu nepieciešamo valdziņu skaitu, vispirms noada paraugu. Mērot to noteikti vajadzētu mazliet pastiept, jo svārku apakšmala ir diezgan smaga un adījums nostiepsies.

L izmēra svārkiem nepieciešams 550 g (1650 m) dzijas, 3. numura adāmadatas ar auklu, nedaudz palīgdiega darba uzsākšanai (rupjš, gluds, slidens kokvilnas pavediens), lāpāmā adata vaļējo valdziņu vīles sašūšanai, ieveramā gumija jostai. Vēl noderēs valdziņu marķieri vai spraužamadatas, ar ko atzīmēt noadītās kārtas.

Darba gaita

Izmantojot palīgdiegu, uzmet 125 valdziņus un noada dažas rindiņas.

Turpina adīt ar vilnas dziju pārmaiņus taisno daļu un nepabeigto kārtu trīsstūri, kas veido svārku apjomu lejasdaļā. Malas valdziņš vienmēr jānoceļ tā, lai veidotos glīta pīnīte.

Taisnā daļa

1. kārta (labā puse pret sevi)– visu ada labiski.

2. kārta (kreisā puse) – ada kreiliski, līdz atlikuši 5 valdziņi, kurus ada labiski.

Atkārto 1. un 2. kārtu vēl četras reizes.

Nepabeigto kārtu trīsstūris

Viens svārku segments (taisnā daļa un nepabeigto kārtu trīsstūris), ko ada tik reižu, cik nepieciešams apkārtmēram.

1. kārta (labā puse) – 10 valdziņi labiski, darbu apgriež otrādi.

2. kārta (kreisā puse) un turpmākās pāra kārtas līdz 32. kārtai ieskaitot – noceļ pirmo valdziņu, apmetums (stingri pievelkot dziju), ada kreiliski, bet atlikušos 5 valdziņus ada labiski.

3. kārta (labā puse) – 15 valdziņi labiski (adot pāri iepriekšējās kārtas noceltajam valdziņam, to vienmēr saada kopā ar apmetumu. Kopējais valdziņu skaits nemainās!). Darbu apgriež otrādi (pēc norādīto valdziņu noadīšanas to turpmāk dara visās nepāra kārtās!).

5. kārta – 20 valdziņi labiski.

7. kārta – 25 valdziņi labiski.

9. kārta – 30 valdziņi labiski.

11. kārta – 35 valdziņi labiski.

13. kārta – 40 valdziņi labiski.

15. kārta – 45 valdziņi labiski.

17. kārta – 50 valdziņi labiski.

19. kārta – 60 valdziņi labiski.

21. kārta – 70 valdziņi labiski.

23. kārta – 80 valdziņi labiski.

25. kārta – 90 valdziņi labiski.

27. kārta – 100 valdziņi labiski.

29. kārta – 110 valdziņi labiski.

31. kārta – 120 valdziņi labiski.

Pēc 32. kārtas darbam vajadzētu līdzināties tortes gabaliņam – šaurai trapecei: tievais gals būs jostasvieta, bet platākajā galā būs svārku apakšmala rievotajā adījumā. Uzadīto fragmentu vajadzētu salīdzināt ar kādu gatavu apģērbu un novērtēt, vai ir īstais garums. Ja tas apmierina, turpina adīt pārmaiņus taisno daļu un nepabeigto kārtu trīsstūri, kamēr sasniegts kopējais apkārtmērs. Lai būtu vieglāk saskaitīt kārtas, katras taisnās daļas sākumu var iezīmēt ar valdziņu marķieri.

Reklāma
Reklāma

Kad pēdējais nepabeigto kārtu trīsstūris pabeigts, dažas kārtas visus valdziņus noada ar palīgdiegu. Pēc tam, uzmanīgi noārdot palīgdiegu, adījuma sākuma un beigu valdziņus sašuj ar vaļējo valdziņu savienojuma vīli. To vienkāršāk izdarīt, ja pirms tam ar palīgdiegu noadītās rindiņas un pamatdzijas adījuma malējā kārta uzmanīgi nogludināta ar mitru audumu.

Kad vīle sašūta, ielokot noslēpj pavediena galus un uzņem valdziņus svārku augšējā malā. Jostiņu ada labiski 4 cm augstumā. Norauc valdziņus un jostiņu akurāti piešuj, izveidojot tunelīti gumijas ievēršanai.

PADOMS

• Ja uzadītie svārki ir nedaudz par īsu, bet platums pietiekams, adījumu izmazgā, nospiež ūdeni un pakarina uz veļas auklas. Izžuvuši tie būs 10 cm garāki nekā pirms mazgāšanas.

• Pēc šāda principa adītus svārkus var modelēt pēc savas patikas. Ja grib īsti čigāniskas cakas, nepabeigtās kārtas ada, pagriežot otrādi ik pēc 3 valdziņiem.

• Klasiskiem, uz leju tikai nedaudz paplatinātiem svārkiem nepabeigtās kārtas ada, pagriežot otrādi ik pēc 12–15 valdziņiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.