Dabiskie materiāli 0
Vienreizlietojamos traukus no dabiska materiāla var vienkārši pārstrādāt – sadedzināt ugunskurā, likt kompostā, dažus pat izbarot mājlopiem. Kvalitatīvi izstrādājumi ir daudz izturīgāki, biezāki un cietāki, un cenas būtiski neatšķiras.
Vislētākos, plānos celulozes šķīvīšus šeit neaplūkosim, jo tie ir tik plāni, nestabili un mitruma neizturīgi, ka, klājot galdu, uz tiem var uzlikt vien cepumus un maizi.
Vienreizlietojamie trauki no dabiskiem materiāliem tiek izgatavoti atšķirīgi, taču piedāvājums ir gana plašs.
• No celulozes ražotajām glāzēm iekšpuse klāta ar cietes plēvi, lai mitruma ietekmē trauki neizšķīstu. Savukārt ekoglāžu apdrukai izmantotas tikai videi draudzīgas krāsas, kas nesatur nedz smagos metālus, nedz toksiskas vielas. Šādas glāzes piemērotas karstiem un aukstiem dzērieniem. Tās sakarst mazāk nekā plastmasas glāzītes, līdz ar to daudz vieglāk noturēt rokās.
Lai karotes būtu izturīgas un ērti lietojamas, tās izgatavo no cietes – celulozes (70%), kaļķakmens iežu, citu minerālu un dabisku sastāvdaļu maisījuma. Tās iztur līdz +70 °C lielu karstumu un ir kompostējamas.
Diemžēl par krāsainajiem celulozes šķīvjiem, kas domāti bērniem, grūti spriest, jo uz iepakojuma nav norādīts ne materiāla sastāvs, ne apdrukai izmantotās krāsas.
• Vienreizlietojamie šķīvji no cukurniedru šķiedrām ir biezi un ērti. Cukurniedres sapresē, šķiedrām pievieno ūdeni un dabiskās saistvielas, visu samaļ viendabīgā masā un gatavo traukus. Tie iztur līdz +100 °C karstumu un -25 °C aukstumu, traukus drīkst likt mikroviļņu krāsnī. Vidē tie ātri sadalās un ir liekami kompostā.
• Trauki no palmu lapām ir viegli, vizuāli pievilcīgi, jo saglabāta katras lapas dabiskā struktūra. Ražošana vienkārša – salasa kritušās lapas, nomazgā un +120 °C karstumā sapresē dažāda izmēra šķīvjos un bļodās, visbeidzot malkas krāsnī izžāvē. Bioloģiski sadalās bez atlikuma, var likt komposta kaudzē, dedzināt vai izbarot mājlopiem.
• Caurspīdīgas auksto dzērienu (iztur līdz +40 °C) polilaktīda (PLA) glāzes izgatavo no polimerizētas pienskābes, ko iegūst no dabā sastopamiem cukuriem. Tā sauktā bioplastmasa vidē ātri sadalās, un to var likt kompostā. Pieejamas ar apdruku un bez tās, turklāt apdrukas krāsas ir dabiskas, lai nekaitētu videi un cilvēka veselībai. Tomēr bioplastmasa ir dažāda un ne visu var likt kompostā, jāskatās norāde uz iepakojuma.
• Trauki, kas gatavoti no kukurūzas cietes, ir vislētākie no visiem dabiskas izcelsmes vienreizlietojamiem traukiem. Tie ir karstuma un aukstuma izturīgi, 100% sadalās pusgada laikā, izskatās līdzīgi celulozes traukiem – ir gaiši bēšīgā tonī. To, ka galda piederumi vidē sadalīsies, var noteikt pēc marķējuma OK compost.
• Vienreizlietojamie galda piederumi no koka ir mazliet nepierasti. Ar dakšiņu un nazi ir vieglāk rīkoties, bet, ēdot ar karoti, jūt gan koka garšu, gan ēdiens neslīd mutē, turklāt tās ir samērā dārgas. Celulozes un cukurniedru šķiedras karotes ir taustei daudz patīkamākas.