No svecītēm līdz nopietnai operācijai 0
Ja diagnosticēta erozija, ārsts vispirms izraksta medikamentu iekaisuma novēršanai – tabletes vai vaginālās svecītes. Kad infekcija likvidēta, ņemot vērā čūlas lielumu un dziļumu, izvēlas ārstēšanas taktiku.
Ja erozija ir virspusēja un onkocitoloģiskajā analīzē nav atrastas izmainītas šūnas, visbiežāk jālieto smiltsērkšķu eļļu saturošas svecītes, kas dziedē un veicina gļotādas atjaunošanos.
Citkārt ginekologs apstrādā sārto plankumu ar speciālu organiskas skābes saturošu šķīdumu, kas veicina bojātā slāņa noārdīšanos. Manipulācijas laikā var būt diskomforta sajūta vēderā, taču biežāk nejūt neko.
Ja čūla ir paliela vai dziļa, kā arī uztriepē atrastas iekaisuma bojātas šūnas, visbiežāk izmanto kriodestrukciju jeb piesaldēšanu. Procedūras laikā erozijas skartajam laukumam uzklāj šķidro slāpekli, kas izraisa bojāto audu atmiršanu un noārdīšanos. Retāk izvēlas mazāk saudzīgu metodi – diatermokoagulāciju jeb piededzināšanu, kad šo pašu efektu iegūst ar elektriskās strāvas palīdzību. Abas manipulācijas veic bez anestēzijas, to laikā var būt jūtamas nelielas velkošas sāpes vēdera lejasdaļā.
Parasti procedūru ieplāno nedēļu pirms mēnešreizēm. Kad tās sākas, apstrādātais laukums ir sadzijis un atdalās krevele. Tā iznāk ārā kopā ar menstruālajām asinīm, un dzemdes kakls pilnīgi attīrās. Mēnesi pēc piededzināšanas var būt pastiprināti izdalījumi ar nepatīkamu smaku, bet pēc piesaldēšanas tie ir ūdeņaini. Šajā laikā gļotāda vēl ir vāra un viegli traumējama, tādēļ jāievēro daži noteikumi, lai čūla neizveidotos atkal. Jāatturas no seksa un nedrīkst lietot tamponus. Nevajadzētu iet vannā un peldēties, jo ar ūdeni makstī var iekļūt nevēlami mikroorganismi.
Smagos gadījumos, kad čūla ir ļoti liela un dziļa un konstatētas izmainītas šūnas, veic konizāciju – izņem visu dzemdes kakliņa virsējo slāni ar tam piegulošajiem audiem. Operāciju izdara vispārējā narkozē.
Daļa mediķu iesaka čūlu vien apārstēt ar medikamentiem, bet neizmantot radikālas metodes, pirms pasaulē nav laists pirmais bērns. Piededzinot vai piesaldējot čūlu, uz dzemdes kakla izveidojas rētaudi. To dēļ kanāls vairs neesot tik elastīgs un dzemdību laikā varot neatvērties pietiekami ātri. Tomēr tas ir pārspīlējums, jo sievietes bieži dzemdē bez sarežģījumiem arī pēc konizācijas, mierina Ieva Daize.