Ērmīgāko vārdu tops. Vai negribi nosaukt mazuli par Zivi, Zaudētāju vai Pusnakts Šardonē? 0
Vārda izvēle jaundzimušajam ir īpaši svarīgs uzdevums. Vārds cilvēku pavadīs visu mūžu. Bet reizumis vecāki pret vārda došanas procesu izturas tik radoši, ka nākas pat iesaistīties varas iestādēm. Tāpēc aplūkojam savdabīgākos vārdus, kādos vecāki gribējuši nosaukt vai nosaukuši savus bērnus.
1. Trakie jaunzēlandieši
Jaunzēlande ir viena no valstīm, kur īpaši strikti tiek uzraudzīta vārdu došana bērniem. Taču par spīti tam jaunzēlandiešu vecāki bieži izceļas ar trakām idejām savu bērnu kristīšanā. Vēl nesen Jaunzēlandes tiesa aizliedza kādam pārim meitu nosaukt par Talula, Kas Dejo Hulu No Havaji. Noraidīto vārdu sarakstā ir arī “Zivs”, “Čipsis,”, “Jea, Detroita”, “Seksa Auglis”, “Hitlers”, “Pusnakts Šardonē”, “Vardarbība” un “16. autobusa pietura” (vecāki savu meitu gribēja nosaukt par godu ieņemšanas vietai).
2. Protesta vārds
Zviedrijā likums nosaka, ka bērnam vārds ir jāreģistrē piecu gadu laikā pēc viņa piedzimšanas. Kad kāds zviedru pāris, kurš, izrādās, tobrīd protestēja pret šādu praksi, nebija savu bērnu reģistrējis, tam piesprieda 5000 kronu soda naudu. Tas zviedru jaunos vecākus sadusmoja tik ļoti, ka tie savu bērnu nosauca par “Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116”. Protams, zviedru varas iestādes atteicās reģistrēt šādu vārdu. Kaut arī pēdīgi vecāki savam dēlam deva vārdu Albins, domājams, viņu sirdīs atvase allaž būs “Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116”.
3. E-cilvēki
Interneta laikmets atstājis savas pēdas arī bērnu vārdu došanas praksē. Pēdējo gadu laikā vairāki jaundzimušie visā pasaulē tikuši pie tādiem vārdiem kā Feisbuks (sociālās interneta vietne “Facebook”), Gugle (meklētājprogramma “Google”) vai Epls (datorražotājs “Apple”). Pērn kāds pāris ASV savu pirmdzimto dēlu nokristīja par “Tviter”, bet vēl kāds par Heštegu. Tikpat labi varēja nosaukt arī par #.
4. Uzvarētājs pret Zaudētāju
Pirms dažiem desmitiem gadu kāds ņujorkietis savus dēlus nosauca par Uzvarētāju un Zaudētāju. Uzvarētājs bija pirmdzimtais, un viņam vārds tika izvēlēts tēva lielās mīlestības dēļ pret beisbolu. Savukārt Zaudētājs šādi tika nokristīts, lai “ievērotu līdzsvaru”. Jocīgi – Uzvarētājs sapinās ar kriminālo pasauli un šobrīd atrodas cietumā, bet Zaudētājs pabeidza augstskolu un kļuva par Ņujorkas policistu. Nudien līdzsvarotība.
5. Dēli kā suņi
Kinorežisoram Robertam Rodrigezam ir četri dēli – Reisers, Rokets, Rebels un Rožē. Aizokeāna bulvārprese ilgi prātoja, kur režisors smēlies iedvesmu savu atvašu vārdiem. Minējumi bija dažādi, taču tie visi izrādījās nepatiesi, kad Rodrigezs paziņoja, ka vārdus saviem dēliem izvēlējies no suņu vārdu grāmatas.
6. Pieminot ieņemšanas vietu
Kinorežisors Rons Hovards saviem četriem bērniem devis divus vārdus. Otro vārdu – iedvesmojoties no vietas, kur bērns ticis ieņemts. Tā nu Hovardam ir dēls Braiss Dalass (par godu Teksasas pavalstī esošajai Dalasai), dvīņu meitas Peidža Kārlaila un Džoselīna Kārlaila (Ņujorkas viesnīcas “Carlyle” dēļ), kā arī Rīds Krustojums…
7. Ļeņins un viņa bērni
Krievijā joprojām atrodas vecāki, kuri savas atvases grib nokristīt par godu Vladimiram Ļeņinam. Te variācijas ir dažādas – Vladlens, Ļubļens (no vārdiem “ļublju” un “Ļeņin”), Ninele (vārdu “Lenin”, izlasot no otra gala) vai vienkārši Les, kur pēdējais burts ir par godu diktatoram Josifam Staļinam.
8. Singapūriešu supervaronis
1990. gada 13. maijā dzimušo singapūrieti vecāki nosaukuši par godu diviem supervaroņiem – Betmenam un Supermenam. Tā nu šobrīd 23 gadus veco Singapūras pilsoni sauc par Betmenu bin Supermenu.
9. Ideju trūkums
Ņemot vērā, ka Ķīnā dzīvo vairāk nekā miljards cilvēku, saprotams, ka kādā brīdī vecākiem aptrūkstas unikālu vārdu sava bērna nokristīšanai. Tā nu kāds ķīniešu pāris izdomāja, ka viņu bērns varētu būt “@”, kas, viņuprāt, nedaudz atgādina ķīniešu hieroglifu, kas nozīmē “mīlu viņu”. Tiesa, Ķīnas varas iestādes nebija tikpat sentimentālas un vecākiem lika savam bērnam izvēlēties citu vārdu.
10. Pērtiķīti, nāc mājās!
Līdzīgi kā Zviedrijā un Jaunzēlandē, arī Dānijā ir reģistrs, kurā uzskaitīti vārdi, ko vecāki gribējuši dot savām atvasēm, bet kuri tikuši noraidīti. Pērn tādi bija 250 vārdi, viņu vidū arī Tūplis. Tiesa, zaļā gaisma tik dota tādiem vārdiem kā Pērtiķis un Plutons.