Ērces var pārbaudīt arī uz Laimas slimības izraisītājām 0
Kopš šā gada aprīļa Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Latvijas Infektoloģijas centrs ērces var pārbaudīt ne tikai uz ērču encefalīta vīrusu, bet arī uz Laimas slimības izraisītājām – borēlijām.
”Taču, ja cilvēks ir vakcinējies pret ērču encefalītu un antivielu līmenis ir pietiekams, ērci uz encefalīta vīrusu pārbaudīt nav nepieciešams,” uzskata Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijas vadītāja Jeļena Storoženko.
Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse mierina: “Ja piesūkusies ar borēlijām inficēta ērce, tas nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims ar Laimas slimību. Tas atkarīgs no imūnsistēmas, organismā iekļuvušo borēliju daudzuma un citiem faktoriem.”
Ja inficēto ērci laikus pamana un uzmanīgi, to nesaspiežot, noņem, borēlijas organismā var nemaz nenokļūt. Šīs baktērijas mīt kukaiņa zarnu traktā, tāpēc cilvēka organismā parasti nonāk tikai vairākas stundas vai pat dienas pēc ērces piesūkšanās.
Ja iekodusī ērce izrādās inficēta ar borēlijām, 30 dienas pēc tās piesūkšanās jāvēro, vai koduma vietā neparādās Laimas slimībai raksturīgais sarkanais plankums ar gaišāku vidu. Ja tas izveidojies, nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta vai infektologa, kurš izrakstīs antibiotikas.
“Pamanot sarkano plankumu, nav nepieciešams veikt asinsanalīzi uz antivielām, lai apstiprinātu Laimas slimību,” norāda daktere Velga Ķūse. Sārtais plankums parasti parādās 1–2 nedēļu laikā pēc ērces piesūkšanās, kad organismā vēl nav izveidojies tik liels daudzums antivielu, lai to varētu konstatēt asinsanalīzē. Negatīvs rezultāts var samulsināt, liekot maldīgi domāt, ka tomēr nav Laimas slimība, bet kāda cita kaite.
Sārtais plankums parādās tikai aptuveni 60% ar Laimas slimību sasirgušo, tāpēc jāpievērš uzmanība arī citiem aizdomīgiem simptomiem: paaugstinātai temperatūrai, nogurumam, locītavu sāpēm un jušanas traucējumiem. Arī šādu simptomu gadījumā jāvēršas pie ārsta, pastāstot, ka bija piesūkusies ērce.
>> No 198 Latvijas Infektoloģijas centra laboratorijā pārbaudītajām ērcēm 56 jeb 28,3% izrādījušās inficētas ar Laimas slimību izraisošām baktērijām – borēlijām.