Ilhams Tohti.
Ilhams Tohti.
Foto: SCANPIX/AP/LETA

EP prestižā Saharova balva piešķirta uiguru aktīvistam Ilhamam Tohti 0

Eiropas Parlamenta (EP) prestižā Andreja Saharova cilvēktiesību balva ceturtdien piešķirta uiguru aktīvistam Ilhamam Tohti, kuram Ķīnā piespriests mūža ieslodzījums par “separātismu”, ziņo avoti parlamentā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Bijušajam Pekinas universitātes ekonomikas profesoram Tohti, kuram piektdien paliks 50 gadi, Ķīnas tiesas 2014.gadā par “separātismu” piesprieda mūža ieslodzījumu, izraisot ārvalstu valdību un cilvēktiesību organizāciju nosodījumu.

Septembra beigās Tohti tika piešķirta Vāclava Havela balva, kas ir viena no prestižākajām cilvēktiesību balvām Eiropā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tohti pirms aizturēšanas 2014.gada janvārī izveidoja un vadīja vietni “UighurOnline”, kur uiguru un ķīniešu valodās rakstīja par sociālajiem jautājumiem.

ANO dati liecina, ka Siņdzjanas Uiguru autonomajā rajonā, kas atrodas Ķīnas ziemeļrietumos, līdz miljonam uiguru, kazahu un citu musulmaņu ieslodzīti internēšanās nometnēs, kur viņi tiek spiesti apgūt komunismu, runāt ķīniešu valodā un noliegt savu kultūru, valodu un reliģiju.

Pekina sākumā noliedza šādu nometņu pastāvēšanu, bet pēc tam apgalvoja, ka šīs nometnes ir profesionālās apmācības centri, kuros musulmaņu tautu pārstāvji apgūst profesiju un ķīniešu valodu.

Uiguri, kas ir Siņdzjanas pamatiedzīvotāji, ir tjurku tauta, un šīs tautas ticīgie galvenokārt ir musulmaņi. Siņdzjanā dzīvo arī kazahi, kirgīzi, uzbeki un citu tautu pārstāvji, kuru reliģija ir islāms. Tomēr pēdējās desmitgadēs Siņdzjanā apmetušies uz dzīvi daudzi etnisko ķīniešu no citiem Ķīnas reģioniem un uiguri vairs nav Siņdzjanas iedzīvotāju vairākums.

Prokuratūra Siņdzjanā septembrī paziņoja, ka no visām Ķīnā 2017.gadā veiktajām aizturēšanām piektā daļa notikusi šajā autonomajā rajonā, lai gan tur dzīvo tikai 2% no Ķīnas iedzīvotājiem.

Pekina uigurus apsūdz separātismā, piedēvējot tiem sakarus ar starptautiskiem teroristu grupējumiem un izvēršot pret tiem represijas.

Cilvēktiesību aizstāvības grupas norāda, ka Pekina pārmērīgi pārspīlē uiguru separātisma draudus, lai attaisnotu brutālās represijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.