Skandāls ar Francijas “Nacionālo fronti” liek vaicāt arī par Latvijas partiju godīgumu 4
ES pretkorupcijas aģentūrā (OLAF) šogad vērsās Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētājs Martins Šulcs, ziņojot par iespējamu korupcijas praksi, kuru EP īstenojusi Francijas galēji labējā partija “Nacionālā fronte” (“FN”). Pastāv aizdomas, ka tā izmantojusi Eiropas Parlamenta līdzekļus partijas vajadzībām, t. i., EP deputāta palīgi nodarbojušies nevis ar paredzētajiem pienākumiem, bet ar partijas darbiem. Tiek pieļauts, ka ar viņu starpniecību no ES izkrāpti 7,5 miljoni eiro. Tas liek palūkoties arī uz Latvijas eiroparlamentāriešiem un to, cik viņi ir godprātīgi šajos jautājumos.
Aizdomīgākā šķiet Latvijas Krievu savienība (LKS), tās vienīgajai pārstāvei ES Tatjanai Ždanokai ir trīs palīgi Briselē un septiņi palīgi Latvijā, un daļa no viņiem veido arī partijas kodolu. Ik pa laikam Ždanokas palīgi ziedo naudu partijai. To gan dara arī citu Eiroparlamentā pārstāvēto partiju pārstāvji. Piemēram, “Vienotības” Sandras Kalnietes biroja vadītājs Pēteris Viņķelis pērn pirms vēlēšanām “Vienotībai” ziedojis 16 000 eiro.
“Mūsu palīgi strādā pret ES”
Francijas “Nacionālās frontes” skandālā iesaistīti 20 cilvēki, kuriem maksāts no ES līdzekļiem kā EP deputātu asistentiem, kuri tajā pašā laikā nodarbojušies arī ar nacionālo politiku Francijā. “Asistentiem, kuru darbu apmaksā EP, savs darbs ir jāpilda atbilstoši mandātam, kas ir attiecīgajam Eiropas parlamenta loceklim,” paziņojis EP. Tikmēr “FN” līdere Marina Lepēna paziņojusi, ka vērsīsies tiesā pret EP priekšsēdētāju Martinu Šulcu par “nepatiesu un apmelojošu apsūdzību”. Tikmēr viņas partijas biedre Mariona Marešāla-Lepēna, “FN” deputāte Francijas parlamentā, izteikusies, ka norādes uz iespējamu krāpšanu ir politiski motivētas, jo M. Šulcs jau iepriekš EP vēlēšanu kampaņā ir vērsies pret “FN” un pret Lepēnas spēku esot mobilizējis cilvēkus. Tajā pašā laikā “FN” viceprezidents Floriāns Filipo sociālajā tīklā “Twitter” bija ierakstījis ironisku tvītu: “Galu galā, Šulcam ir taisnība. Mūsu palīgi nestrādā ES labā, bet gan pret to!”
Aizdomas ir arī par citām partijām. Pret ES noskaņotās Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas (UKIP) eirodeputāti bija maksājuši 37 000 sterliņu mārciņu no ES budžeta partijas aktīvistiem, kuri darbojās Apvienotajā Karalistē un nav saistīti ar EP.