Akvīnas Toms un citi eņģeļu doktori 5

Viduslaikos teologus un filosofus nodarbināja zinātne angeloloģija. 13. gadsimtā konkurējošās skolas pārstāvēja skotu teologs Džons Dunss Skots un itāļu sholastikas filosofs svētais Akvīnas Toms, pazīstams arī kā Eņģeļu doktors. 1259. gadā Akvīnas Toms Parīzes universitātē nedēļas laikā nolasīja piecpadsmit lekcijas par spārnotajām būtnēm, izklāstot visu sev zināmo un atbildot uz jautājumiem. Viņa lekcijas pierakstīja un turpmāko 800 gadu laikā tas veidoja pamatu atziņām par eņģeļiem.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

“Eņģelis ir viens vienīgs intelekts! ” pārliecinoši apgalvoja Eņģeļu doktors. Tāpat viņš uzskatīja, ka eņģeļi (arī dēmoni) ir būtnes bez ķermeņiem, taču, ja grib, tie var ieņemt ķermeņa veidolu un pat ieturēt maltīti. Filosofs uzskatīja, ka eņģeļiem nav saprāta, toties dota īsa brīvas gribas izpausme, proti, tajā mirklī, kad tie iegūst esamību, lai gan to pilnība arvien liek viņiem izvēlēties mūžību Dieva pasaulē.

Savukārt Dunss Skots uzskatīja, ka eņģeļi tomēr apveltīti gan ar domāšanu, gan spriestspēju un tie veido vienu lielu sugu ar tūkstošiem atsevišķu personību, kas nozīmē to, ka tie ir līdzīgi mums, cilvēkiem. Akvīnas Toms šajā jautājumā bija citādās domās, pārceldams eņģeļu sugu augstākās sfērās. Viņaprāt, eņģeļi nevar būt piederīgi kādai atsevišķai sugai kā cilvēki vai suņi, bet katrs no tiem ir atsevišķa, neatkarīga substance, sugas veids pats par sevi. Taču, kā pauda Skots, lai arī domāšanā līdzīgi cilvēkiem, eņģeļi tomēr ir nemateriāli, veidoti no kādas “garīgas matērijas”, lai arī cik gaistoša tā būtu. Taču tie ir pietiekami blīvi un materiāli salīdzinājumā ar Dievu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.