Foto: publicitātes

Energoresursu cenu kāpumam laikus sagatavojušies vien 6,5% Latvijas uzņēmumu 10

Neraugoties uz trīskārtīgi un pat četrkārtīgi pieaugušajiem izlīdzinātā maksājuma rēķiniem par gāzi apkurei un publiski izskanējušām bažām, ka dabasgāzes krājumi visai ziemai varētu nepietikt, gatavs rīcības plāns energoresursu cenas pieauguma gadījumam ir tikai 6,5% Latvijas uzņēmumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Savukārt 16,1% no visiem uzrunātajiem komersantiem par šo jautājumu pat vēl nebija sākuši domāt, liecina biznesa vadības un grāmatvedības sistēmas Jumis izstrādātāju, uzņēmuma Jumis Pro veiktās aptaujas rezultāti.

Uz pandēmijas gadu fona netipiski atbrīvotā vasara bez jūtamiem epidemioloģiskiem ierobežojumiem palīdzējusi atslābt ne vien iedzīvotājiem, bet arī uzņēmumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labi zinot, ka priekšā gaidāma finansiāli skarba ziema, tai laikus sāka gatavoties mazākā daļa komersantu. Tikai 6,5% no visiem 279 respondentiem vasaras pirmajā pusē spēja atbildēt, ka jau izstrādājuši rīcības plānu un mērķtiecīgi veido uzkrājumus.

28,7% bija tikko ķērušies pie rīcības plāna veidošanas, bet 17,2% vēl tikai izskatīja iespēju izveidot šādu plānu.

Ņemot vērā, ka lielai daļai uzņēmumu palielinātie rēķini jāsāk maksāt jau augustā, šo rīcību jau var uzskatīt par novēlotu. Pat ja plānošana noris raiti, sagatavošanās darbiem, piemēram, pārejai uz alternatīvu enerģijas avotu, laika var nepietikt.

Gandrīz puse aptaujāto uzņēmumu pat nedomā īpaši gatavoties energoresursu cenu kāpumam, paļaujoties uz uzkrājumiem vai spēju elastīgi pielāgoties apstākļiem. 31,5% atbildēja, ka neapsver domu gatavot rīcības plānu, bet 16,1% pat nebija šo jautājumu iekļāvuši apspriežamo tēmu dienaskārtībā.

«Ņemot vērā, ka 45,5% Latvijas uzņēmumu aptaujā atzīst, ka viņu darbību šogad visvairāk ietekmē tieši energoresursu cenu kāpums, pārsteidz fakts, ka tikai neliela daļa no tiem izstrādājusi rīcības plānu. Iespējams, tik lielu izmaksu lēcienu uzņēmēji nebija paredzējuši, vai arī patiesas ir ekonomistu aplēses, ka ekonomikas «veselības stāvoklis» ir salīdzinoši labs un uzņēmumiem ir pietiekami lieli uzkrājumi, lai tiktu galā arī ar pamatīga sadārdzinājuma radītiem izaicinājumiem.

Tomēr pat šādos apstākļos uzņēmējiem ir svarīgi turēt roku uz kompānijas naudas plūsmas pulsa un laikus reaģēt uz negatīviem pavērsieniem. Funkcijām bagāts, no viedierīces attālināti jebkurā laikā pieejams biznesa vadības programmas mākoņpakalpojums šim nolūkam varētu lieti noderēt,» uzsver Jumis Pro vadītājs Viesturs Slaidiņš.

Reklāma
Reklāma

Jumis Pro vasaras pirmajā pusē veiktajā pētījumā tika aptaujāti 279 Latvijas mazie, vidējie un lielie uzņēmumi.

Par Jumis Pro
SIA Jumis Pro nodarbojas ar grāmatvedības sistēmas Jumis attīstību un uzturēšanu. Sistēmas Jumis pēdējo gadu izaugsmi veicināja fokuss uz lietotāju vajadzībām un inovācijas, piemēram, mobilās lietotnes izstrādāšana, e-rēķinu apstrādes iespēju izveide, ērtāka lietotāja vide, darbinieku uzskaites un algu aprēķina risinājums Jumis Personāls, integrācija ar VID EDS sistēmu un ātra jaunāko likumdošanas prasību iestrādāšana sistēmā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.