Andris Kucins, Latgales uzņēmējdarbības centra vadītājs.
Andris Kucins, Latgales uzņēmējdarbības centra vadītājs.
Publicitātes foto

Energofektivitātes pasākumu investīcijas Latgalē 1

Andris Kucins, Latgales uzņēmējdarbības centra vadītājs

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Ieturot zaļo kursu, investīciju jomas ir dažādas, bet viena no Latgalē būtiskākajām ir saistīta ar energoefektivitātes uzlabošanu. Latgales reģionā, īstenojot Latgales attīstības programmu, izdevies jau daudz paveikt energofektivitātes pasākumu īstenošanā, bet vēl daudz darāmā gan pašvaldību, valsts līmenī, gan privātpersonām – piemēram, māju siltināšanā.

Labās prakses piemērs, īstenojot dažādus energoefektivitātes projektus, ir pašvaldības un valsts iestādes, kas cītīgi uzlabo savus nekustamos īpašumus, centralizēto siltumapgādi, ievieš modernu un energoefektīvu ielu apgaismojumu. Latgalē no 2014.-2020. gadam bija iespēja izbūvēt dažādas gan komersantu vajadzībām, gan mūsdienīgiem energoefektivitātes risinājumiem atbilstošas telpas. Modernās būves kalpo par labu piemēru citiem, lai veidotu ko līdzīgu. Apstrādes sektora uzņēmēji arī plaši izmantoja Eiropas Savienības finanšu instrumentus, lai arī līdzīgi ieviestu modernus risinājumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plašs jautājums ir daudzdzīvokļu māju siltināšana, jo būtiski lai atjaunotais dzīvojamis fonds kalpotu labi šobrīt un vēl maksimāli ilgi. Iedzīvotāji Latgalē par māju apsaimniekošanu maksā mazāk nekā vidēji Latvijā, taču arī atalgojums ir zemāks, daudz ir pensijas un pirmspensijas vecumam cilvēku, daudzi devušies uz ārzemēm, dzīvokļos dzīvo īrnieki. Māju siltināšanas aktivitāte varētu būt augstāka, bet pārliecināt iedzīvotājus par labu māju siltināšanai nav viegli… Varbūt nepieciešams kāds stingrāks pamudinājums!?

Redzam, ka atsevišķu māju īpašnieki ir gājuši soli tālāk un ierīkojuši saules kolektorus elektrības ieguvei un ūdens uzsildīšanai. Tātad cilvēki apzinās lietas būtību un cik svarīgi būt iespējami neatkarīgiem no elektrības piegādātājiem, kā arī samazināt ikdienas rēķinus. Investīcijas privātā sektora dzīvojamajā fondā ir ļoti svarīgas!

Dažādi risinājumi kļūst viedāki, un pašvaldības skatās cerīgi uz iespēju nākotnē saražot elektrību pašpatēriņam. Latgales reģiona attīstības programmas jaunā redakcija vides un klimata jautājumos paredz pašvaldību īpašumā esošo ēku energoefektivitātes paaugstināšanu, apkurē izmantoto apkures iekārtu nomaiņu pret modernākām un efektīvākām, atjaunojamo energoresursu izmantošanu ēkās, vides pieejamības uzlabošanas pasākumu īstenošanu atbilstoši būvnormatīvos noteiktajām prasībām, ēku energosertifikāciju un būvdarbus energoefektivitātes palielināšanai, gaidāma arī viedās pārvaldības risinājumu ieviešana.

Tāpat ir daudzviet paredzēta esošo rūpnieciskās ražošanas jaudu modernizēšana, ražošanas ēku un teritoriju energoefektivitātes uzlabošana, ielu apgaismojuma nomaiņa uz energoefektīvākiem risinājumiem, tehnoloģiju un infrastruktūru izvēršana tīrai enerģijai par pieņemamu cenu, kā arī atbalsts mājsaimniecībām pārejai uz atjaunojamajiem energoresursiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.