Energoefektivitātes milzis Piņķos: kā Saules ielas 2 iedzīvotāji panāca, ka par siltumenerģiju būs jāmaksā trīs reizes mazāk 3
Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Jūlija beigās Babītes novada Piņķos svinīgi atklāja līdz šim lielāko daudzdzīvokļu mājas renovācijas projektu energoefektivitātes programmas ietvaros.
Tādējādi pagarināsies ēkas ekspluatācijas ilgums, uzlabosies iedzīvotāju dzīves apstākļi un arī paaugstināsies mājokļa vērtība. Tādēļ mājas renovācija ir ļoti nepieciešams solis, kuru spēruši jau vairāk nekā 850 daudzdzīvokļu nami visā Latvijā. Arī 1973. gadā būvētā piecu stāvu ēka Saules ielā 2 ar 180 dzīvokļiem un kopējo platību 16 496 m2 bija tehniski un vizuāli nokalpojusi.
Patērēs mazāk enerģijas
Pēc dzīvokļu īpašnieku biedrības “Saules 2” iniciatīvas uzsāktā renovācija tika īstenota trīs gadu laikā, aktīvi iesaistoties visām pusēm – dzīvokļu īpašniekiem, finansētājiem un būvniekiem, kopīgi meklējot kompromisus un risinājumus ar ikvienu mājas iedzīvotāju.
No mājas renovācijā investētajiem 3 150 611 eiro 1 658 693 eiro bija bankas “Citadele” aizdevums, savukārt pārējā summa ir “ALTUM” grants jeb dāvinājums no ES fondu līdzekļiem daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas ietvaros. Tātad apmēram puse no nama renovācijas izmaksām ir par brīvu.
“Pēc renovācijas māja Saules ielā 2 gadā patērēs par 64% mazāk enerģijas, kas ir ļoti būtisks ietaupījums. Katrs dzīvokļa īpašnieks būs ieguvējs. Piemēram, 60 kvadrātmetru dzīvoklis par siltumenerģiju ik mēnesi līdzšinējo 65 eiro vietā maksās aptuveni 24 eiro, tātad gandrīz trīs reizes mazāk. Nama renovācijas gaita bija spilgts piemērs tam, ka darbu gaitā var gadīties arī aizķeršanās, tāpēc gan mājas iedzīvotāju, gan biedrības aktīvai iesaistei bija liela nozīme,” atzīmēja “ALTUM” Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece.
“Ilgtspējīgu projektu attīstība ir “Citadeles” prioritāte un ieguldījums nākotnē. Mēs sasniedzam divus mērķus – gan palīdzam katras mājas iedzīvotājam efektīvi pārvaldīt savus resursus un domāt ilgtspējīgi, gan atbalstām apkārtējās vides sakārtošanu un mazinām ekoloģiskās pēdas nospiedumu nākotnē,” atzīmēja projekta finansētājs Guntis Mincis, bankas “Citadele” vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs.
Dzīvokļu īpašnieki
Ar mājas svinīgo atklāšanu iedzīvotājus bija atnākuši sveikt arī kaimiņi.
“Mēs savu māju Jūrmalas ielā 15 nosiltinājām pirms pieciem gadiem. Ar siltumtīklu regulāciju atbilstoši ārējam klimatam mums izdevās palielināt mājas energoefektivitāti no plānotajiem 45% līdz 55%. Kopumā māja kalpo labi un pa šo laiku jau ir atmaksāta trešdaļa kredīta. Tādēļ mēs droši varējām ieteikt uzsākt renovāciju arī kaimiņiem un dot praktiskus padomus,” stāstīja Jānis Šteins, dzīvokļu īpašnieku biedrības “Kļavas” valdes priekšsēdētājs.
“Redzot Piņķos pirmās renovētās mājas, mēs 2016. gadā kopā ar domubiedriem izveidojām dzīvokļu īpašnieku biedrību.
Apkures sistēma bija novecojusi, un nepieciešamība to mainīt lielā mērā motivēja uzsākt ēkas renovāciju. Veicot laikietilpīgu skaidrojošo darbu, nonācām līdz lēmumam par ēkas atjaunošanu. Daudziem mājokļu īpašniekiem bija jautājumi par to, kas ir energoefektivitātes uzlabošana, ko tā ietver, kādi darbi tiks veikti, kā mainīsies iedzīvotāju ikdiena un kādas būs izmaksas. Izvērtējām vairāku banku piedāvātos nosacījumus un procentu likmes, izvēloties izdevīgāko. Ceļš līdz skaistai mājai bija garš un ļoti grūts, bet mēs to kopīgiem spēkiem paveicām, jo pats galvenais šajā darbā bija komanda, un mums tā bija lieliska.
Skumji, ka no šiem trim miljoniem aptuveni 600 tūkstoši eiro bija jāmaksā PVN. Domāju, ka tas šajā gadījumā varēja būt samazināts,” spriež Ineta Ventniece, mājas iedzīvotāja un biedrības “Saules 2” pārstāve.
“Esmu šajā mājā nodzīvojusi jau 42 gadus. Kad 1978. gadā sākām šeit dzīvot, bija normāli, tā laika prasībām atbilstoši dzīves apstākļi. Tad ar laiku jutu, ka māja nogurst. Komforts telpās samazinājās, siltums, it īpaši pēc lietus, kaut kur pazuda. Lai arī renovācija radīja savas neērtības, noteikti bija to vērta.
Arī mājas ārējā teritorija ir sakopta, un celtnieki pat uzdāvināja jaunus solus. Ja runa par kredīta atmaksu, ģimenēm to darīt ir vieglāk. Pensionāram iznāk vairāk knapināties, tomēr dzīvoklis ir sakārtots, māja ir skaistāka, un galu galā tas viss paliks mazbērniem,” spriež mājas ilgiedzīvotāja Kunigunde.
Katra māja ir unikāla, un nav divu vienādu renovācijas projektu. Šim lielajam namam projektu izstrādāja SIA “Manass” un būvdarbus veica SIA “ARX Baltic”. No energoefektivitātes pasākumiem ēkā tika īstenota pamatpakete – logu un ārdurvju nomaiņa, cokola un ārsienu siltināšana, bēniņu un pagraba pārseguma siltināšana, rekonstruēta apkures sistēma un atjaunota ventilācijas sistēma.
Īstenoti arī nepieciešamie mājas renovācijas darbi, kā jumta remonts un jaunu skārda palodžu uzstādīšana. Mājā tika remontētas kāpņu telpas, nomainītas lodžiju margas un vecā durvju kodu sistēma, tika uzstādīti jauni LED lampu gaismas sensori. Atjaunota lietus ūdens kanalizācija, uzstādīta jauna zibens novadīšanas sistēma un apzaļumota apkārtne.
“Māja bija ne tikai viens liels būvobjekts, tajā atradās arī 180 atsevišķi privāti īpašumi – dzīvokļi, un visu pušu interešu saskaņošana un kompromisu panākšana prasīja daudz diplomātijas. Toties tagad arī gandarījums ir liels!” tagad smaida Jurijs Prudņikovs, “ARX Baltic” atbildīgais būvdarbu vadītājs.