Upuris un glābējs 8
Lai enerģijas zaglis saņemtu kāroto uzmanību, pretī jābūt jūtīgam cilvēkam, kuram grūti nodalīt savas un citu sajūtas un vajadzības. Parasti šie cilvēki nepietiekami labi rūpējas par sevi, bet grib palīdzēt citiem.
“Nereti cenšamies iekāpt glābēja kurpēs, izdarīt kaut ko otra vietā, lai viņa dzīve uzlabotos. Tajā brīdī tērējam savu enerģiju, lai glābtu otru no viņa paša dzīves un izvēlēm. Sākam dot padomus un pat piedāvājam palīdzību – ja tev nav naudas, es aizdošu, ja nevari atrast darbu, sameklēšu tavā vietā,” skaidro psiholoģe. “Darbojas Karpmana trīsstūris, kurā katrs iesaistītais spēlē savu lomu: ir glābējs, upuris un agresors. Upuris sūdzas, žēlojas, un glābējs tūlīt piedāvā savu palīdzību. Bet varbūt upurim ir labi tāpat, viņš nav gatavs kaut ko mainīt. Ja glābējs turpina darīt visu otra vietā, bet cietējs turpina upura lomu, sakot es nevaru, man nesanāk, rodas dusmas. Glābējs saprot, ka savu enerģiju iztērējis veltīgi, neko nesaņemot pretī.”
Jānovelk robežas
Otru cilvēku nav iespējams mainīt, bet varam pasargāt sevi. Vispirms jāapzinās, vai esam no tiem, kas iesaistās glābšanas situācijās, saplūst ar upuri, ļauj sabojāt sev garastāvokli un kāpēc tā notiek.
Jānovelk veselīgas robežas. Ja tā sauktais upuris ir radinieks vai draugs, kurš meklē atbalstu, negatīvo pieredzi var apspriest noteiktu laiku, bet pēc tam jāmaina tēma vai jādodas prom. Labāk, ja iepriekš ar upuri tiek sarunāta tikšanās, nevis viņš uzrodas negaidot.
Ja enerģijas zaglis ir priekšnieks, kolēģis, radinieks vai draugs, ar kuru ikdienā nākas būt saskarsmē, jācenšas strukturēt sarunu – iepriekš pārdomāt, par ko tā būs, kas jāatrisina. Nepieciešams iesaistīties sarunā un neļaut vadīt to otram. Jāizsaka arī savas vēlmes un vajadzības. Tas nav viegli, jo reizēm enerģijas zagļi runā ātri un ļoti daudz.
Konsultante AIGA UKSTIŅA, ģimenes psiholoģijas centra Līna psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite apmācībā