Pazīt zagļus 8
Jāspēj sevi novērot, būt apzinātam. Darot kaut ko, jāizvērtē pašsajūta pirms un pēc darbības un visā procesā. Ja veic kaut ko uzmundrinošu, pēc tam jājūtas labi, jābūt gandarījumam. Ja moka neskaidrība, izmisums, nomāktība, process jāsakārto un jāparūpējas par sevi. Enerģijas zagļi nav kaut kas mistisks un neuzrodas no ārpuses, bet parasti piezogas, ja cilvēks par sevi negādā, nenovelk veselīgas personiskās robežas, dara sev pāri. Katram jāpadomā par to, kā viņš jūtas, kas viņam vajadzīgs, vai vide un dzīvesveids ir labs un ko varētu mainīt.
Negatīvas domas
Visvairāk enerģijas atņem paša domas, negatīvā scenārija izvēle. Lai to mainītu, jāiegulda liels darbs. Pirms publiskas uzstāšanās cilvēks prāto – par mani smiesies, es izgāzīšos. Šīs domas ne vienmēr uzreiz iespējams mainīt, bet var pamanīt un saprast. Satraucošās, grūtās situācijās negatīvās domas parādās, bet tas nenozīmē, ka tām jāskrien līdzi un jāsāk tās kultivēt. Jāatminas līdzīgas situācijas un kas tajās izdevies – varbūt pēc iepriekšējās uzstāšanās saņemti aplausi, darba devējs sniedzis pozitīvu novērtējumu. Nedrīkst domāt, ka katra doma ir patiesība, jo no vienas domas var izvērsties milzīgs negatīvo domu kamols. Reālistiskas domas palīdz veikt darbu, nezaudējot tik daudz enerģijas.
Elementārs piemērs: sieviete vakarā ierauga netīro trauku kaudzi un nodomā – esmu tik nogurusi, bet vēl trauki jāmazgā! Negatīvās domas rada negatīvas emocijas – nomāktību, dusmas, skumjas, izmisumu. Emocijas savukārt atspoguļojas ķermenī – paātrinās sirdsdarbība, parādās svīšana, kamols kaklā. Traukus var mazgāt ar dusmām un aizkaitinājumu, pa ceļam vēl uz kādu sakliedzot, bet uz situāciju iespējams paraudzīties citādi. Bija labas vakariņas, tūlīt varēšu atpūsties, vēl tikai jānomazgā trauki. Beidzot varēšu pabūt ar sevi, savām domām. Gūtās emocijas būs mierīgas un vieglas.
Raižu atvairīšanas paņēmiens
“Ja uznāk raizes, var atvēlēt tām noteiktu laiku, piemēram, pusstundu dienā. Pēc tam ar sevi jāvienojas šīm domām nesekot,” paņēmienu iesaka psiholoģe. “Klienti, kas to mēģinājuši, saka, ka tik ilgi nemaz nesanāk nodoties raizēm. Tomēr šīs emocijas nevajag apspiest, bet dot tām noteiktu laiku, lai nonāktu līdz konkrētam secinājumam un risinājumam.”
Daudzie dzīves sīkumi
Dzīvē jāveido apstākļi, kuros saskare ar enerģijas zagļiem ir pēc iespējas mazāka. “Agrāk strādāju pie galda, kur visu platību aizņēma dators un klaviatūra, man pat nebija vietas, kur uzlikt papīra lapu. Tā bija diezgan ilgu laiku, jutos īgna, iztukšota, neapmierināta. Mainījās vadītājs, pagrieza manu galdu tā, ka tam piekļuva no abām pusēm, un tas uzreiz mainīja manu pašsajūtu. Iepriekš darba apstākļi izsūca manu enerģiju, bija fiziski neērti, klāt nāca neapmierinātība,” savā pieredzē dalās psiholoģe. “Sīkums var mainīt ļoti daudzko. Tāpat var atnākt uz darbu, piesēsties pie datora, atjēgties pašā vakarā ar sāpošu muguru, pleciem, nogurušām acīm, bet var veltīt laiku atpūtai, piecas minūtes pasēdēt ārā uz soliņa, paelpot svaigu gaisu, pavērot, kas notiek. Tas ir veids, kā parūpēties par sevi.” Ja kāds lūdz palīdzību, var neskriet uzreiz palīdzēt, bet teikt, ka par to padomās.
Zinot, ka no rīta nebūs izsalkuma, jau iepriekšējā vakarā var pagatavot kaut ko līdzņemšanai, lai roka nestieptos pēc šokolādes. Cilvēkam dota izvēle – parūpēties par sevi vai to nedarīt. Dzīve sastāv no daudziem sīkumiem.
Atbalsta sistēma
Komunikācija ar citiem, dalīšanās pieredzē un pārdzīvojumos palīdz atgūt enerģiju. Reizēm vīram var palūgt uzklausīt, neprasot neko atrisināt. Stresa brīžos palīdz atbalsta sistēma, piemēram, darba kolēģis, ar kuru var pārrunāt grūtības, vai priekšnieks, ar kuru ir labas attiecības.
Pozitīva pieredze
Vaļasprieki un hobiji ir pretstats stresam, izsīkumam. Pieaugušo dzīvē pozitīvie notikumi neatgadās tik dabiski un bieži kā bērniem. Pozitīvā pieredze jāieplāno tāpat kā darbs. Jāapzinās, kas iztukšo un kas vairo enerģiju. Grūtības rodas brīdī, ja ikdienas pieredze nosveras uz to, kas iztukšo.
Enerģijas vampīri
Pastāv dažādi viedokļi par enerģijas vampīriem – cilvēkiem. Psiholoģija tos īsti neatzīst, tomēr emocionālā ziņā pieļaujams, ka pēc komunikācijas ar kādu personu iespējams enerģijas zudums. Tas nenozīmē, ka dažiem cilvēkiem piemistu īpašas spējas. Par enerģijas zagli var kļūt jebkurš, kuram ir smags emocionālais stāvoklis, traumatiska pieredze, pamestība, neatrisinātas ilgstošas problēmas.