Dainas Vīķeles ilustrācija. Foto no E. Dreimanes un J. Stiebriņa personīgā arhīva

Enerģijas dzēriens – palīgs vai posts? + Pieredzes stāsti 0

Lai paspētu visus darbus izdarīt laikā, daudziem ik pa brīdim nākas naktis pavadīt strādājot vai mācoties. Nereti šādās situācijās ķeramies pie enerģijas dzēriena, kas neļauj iemigt un paildzina darbaspējas. Taču, regulāri lietojot, tas var atstāt nelabvēlīgu ietekmi uz organismu.

Reklāma
Reklāma

 

Dabas dotā enerģija pietiek 50 gadiem

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

“Vairums cilvēku pat ar divu trīs kafijas tašu palīdzību dienā neuzņems tik daudz kofeīna, cik ir vienā enerģijas dzēriena pudelē vai bundžā. Neapzinās, kādu kaitējumu enerģijas dzēriens var radīt, ja to dzer vairākas bundžas dienā,” atklāj dietoloģe Laila Meija. “Kofeīns visvairāk noslogo nervu, kā arī sirds un asinsvadu sistēmu – paaugstina asinsspiedienu un paātrina sirdsdarbību, izraisa možuma sajūtu, stimulē darbaspējas. Līdzīgi darbojas enerģijas dzērieni. Ja lieto reizi divās nedēļās vai mēnesī, tie neatstāj jūtamas pēdas organismā. Arī sākot dzert tos regulāri, piemēram, reizi dienā, manāmu izmaiņu pašsajūtā nebūs.

Taču, ja dzer vairākas dienas un nedēļas, turklāt ne vienu vien pudeli vai bundžiņu, rodas trauksmes sajūta, uzmanības un miega traucējumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Būs ļoti grūti koncentrēties, turklāt kofeīnam piemīt atūdeņojoša iedarbība, un enerģijas dzērienā esošais taurīns pastiprina tā ietekmi uz sirdi. Iespējami sirds ritma traucējumi, kas sliktākajā gadījumā var novest pat pie sirds apstāšanās.

Savukārt nervu sistēma būs pārkairināta – visu laiku atradīsimies uzbudinātā stāvoklī, būsim viegli aizkaitināmi. Tāpat palielināsies kuņģa sekrēcija, radot kuņģī dedzināšanas sajūtu. Lielā cukura koncentrācija enerģijas dzērienā ne tikai aplipinās ķermeni ar liekām kalorijām, bet bojās arī zobus.”

Dzerot enerģētisko dziru darba vai mācību laikā, miegs nemāks, darbaspējas kādu laiku paliks ierastā līmenī, bet pēc tam radīsies izsīkums, jo dziras dēļ kā ar putekļu sūcēju tiek izsūktas organisma iekšējās rezerves. Tāpēc pēc darbu paveikšanas noteikti vajadzētu kārtīgi paēst, uzņemt šķidrumu un izgulēties, iesaka ārste.

Viņai piekrīt Austrumu medicīnas speciālists Igors Kudrjavcevs. “Cilvēka radītie mākslīgie stimulatori mūs iztukšo, un tas attiecināms arī uz enerģijas dzērieniem. To dēļ bieži jāskrien čurāt, jo tiek veicināta organisma atūdeņošanās. Šī dzira ietekmē nieres un to enerģiju, kuru piedzimstot mantojam no vecākiem noteiktā daudzumā un ko nav iespējams atjaunot – vienīgi papildināt ar pareiza dzīvesveida, svaiga gaisa, kvalitatīvas pārtikas palīdzību.

Nepapildinot šīs enerģijas pietiks aptuveni 50 gadiem – pēc tam pasliktināsies atmiņa, redzes un dzirdes asums, vairs nevarēsim pieņemt interesantus un radošus lēmumus, jo smadzenes strādās sliktāk. Ja regulāri dzer enerģētiskos dzērienus, šo rezervi tērējam intensīvāk un tā izsīks krietni ātrāk par 50 gadiem. Turklāt nieru enerģija atbild arī par seksualitāti. Regulāri lietojot stimulatorus, seksuālā funkcija vairs nebūs tik izteikta, un var nākties meklēt dzīves kvalitātes papildu uzlabotājus.”

Reklāma
Reklāma

 

Nelietot pirms sportiskām aktivitātēm

Nav noslēpums, ka klubos un bāros nereti enerģijas dzēriens tiek jaukts kokteilī ar stipru alkoholu. Organismam tas ir divtik slikti, jo arī grādīgie pamatīgi noslogo nieres un atūdeņo ķermeni, bet kombinācijā ar enerģijas dzērienu rada pastiprinātu trauksmes sajūtu un pārspīlētu, nedabisku enerģiskumu.

Savukārt kofeīns palielina alkohola ietekmi uz smadzenēm, un šī kombinācija var izraisīt saindēšanos, jo toksiskā iedarbība pastiprināsies.

“Enerģētiskās dziras dēļ cilvēks ilgāk paliek možs, līdz ar to alkoholu izdzer vairāk. Nākamajā rītā mocīs pamatīgas paģiras un jutīsies kā izspiests citrons,” saka Laila Meija.

Daktere kopā ar domubiedriem pūlas panākt, lai Latvijā enerģijas dzērienus aizliegtu iegādāties tiem, kas jaunāki par 16 gadiem, jo šajā vecumā organisms vēl attīstās. Igaunijā nesen šāds liegums apstiprināts. Tomēr ar to vien var būt par maz – svarīgi ir izglītot sabiedrību, skaidrojot, kādu kaitējumu šādi var sev nodarīt.

“ASV pediatri un ģimenes ārsti daudz strādā ar bērnu un pusaudžu vecākiem, aicinot pievērst uzmanību, vai un kad atvase lieto enerģijas dzērienu. Latvijā ir pat dzirdēts gadījums, ka tēvs savam četrus gadus vecajam dēlam pirms karatē nodarbības devis tādu iestiprināties, lai uzlabotu rezultātus! Sportistiem paredzēti speciāli dzērieni, kas bagātināti ar ogļhidrātiem un minerālvielām, nevis veicina atūdeņošanos. Ja tas nav profesionāls sports, pietiks ar ūdeni.”

Laila Meija uzskata, ka problēmas rada arī enerģijas dzērienu ražotāji. “Publiski tie deklarē, ka jaunieši nav viņu mērķauditorija. Taču savu preci reklamē lielākoties pasākumos, kur pulcējas gados jauni cilvēki, – rokkoncertos un ekstrēmo sporta veidu sacensībās. Turklāt reklāmas nolūkos enerģijas dzērieni tajos nereti tiek dāvāti bez maksas, īpaši nepievēršot uzmanību, vai to saņem bērns vai pieaugušais. Un, pateicoties gaumīgām reklāmām, jaunieši tos dzer arī stila pēc.”

Ārste mudina enerģiju rast dabīgā ceļā, piemēram, izkustoties svaigā gaisā, jo, kad tas izdarīts, darbaspējas un garastāvoklis vienmēr uzlabojas.

 

Vieglāk ieslīgt citās atkarībās

Igors Kudrjavcevs nav enerģijas dzērienu atbalstītājs, taču uzskata, ka tos aizliegt nevajadzētu – varbūt tikai ierobežot pieejamību, piemēram, tirgojot vienīgi aptiekās. “Šāds dzēriens ir preparāts, kas maina apziņas stāvokli kā jebkurš cits stimulators. Tā sastāvā esošā guarāna paātrina kofeīna iedarbību – efektu jūt krietni ātrāk nekā ierasts, malkojot kafiju. Tādēļ jābūt uzmanīgiem, jo organisms ir racionāls – ja tam papildus dod tonizējošas vielas, pats tās pārstāj izstrādāt.

Turklāt dzēriens raisa psiholoģisku atkarību – lietotājs zina, ka savas problēmas var atrisināt pavisam vienkārši, veikalā no plaukta paķerot savu iecienītāko pudeli vai bundžiņu.

Darot tā regulāri, pierod pie dziras sniegtā mundruma, nemaz neaizdomājoties par smadzeņu asinsvadu tonusu, kas možuma sajūtu nodrošina dabiski. Turklāt enerģijas dzērieni ir viegli pieejami un garšīgi. Kāpēc dzert parastu ūdeni, ja varu ņemt šo? Ar laiku organisms prasa vairāk un vairāk – ar mazo pudelīti, kas iedarbojās pirms mēneša, drīz vien vairs nepietiek.”

Laila Meija atklāj, ka, pārtraucot regulāru enerģijas dzērienu lietošanu, cilvēku mocīs galvassāpes un organisms sāks dīvaini uzvesties. “Bērniem un pusaudžiem kofeīna dzērienus lietot ir bīstami, jo nervu šūnas vēl nav nobriedušas. Ir pierādīts, ka vēlākā dzīves posmā vieglāk veidosies alkohola un narkotiku atkarība.”

 

Izkustamies piecas minūtes stundā

Ir krietni veselīgāki veidi, kā gūt enerģiju, uzskata Igors Kudrjavcevs. Visā pasaulē izplatīts ir žeņšeņs, kas stiprina imunitāti un tonizē smadzeņu asinsvadus. Tāpat varam nopirkt i’ melno, i’ zaļo tēju un abas vienādās devās sajaukt kopā. Melnā ātrāk iedarbosies, bet zaļā ilgāk noturēs mundru garu. Tā ļoti labi palīdzēs cilvēkiem, kuriem nākas strādāt naktī.

Pirms ķerties pie naktsmaiņas darbiem, vajadzētu pusstundiņu nosnausties un pavingrot.

“Noteikti ir jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Ja, sākot dienu, piecpadsmit minūtes tiks atvēlētas rīta rosmei – vingrojumiem, krosiņam, nūjošanai –, būs enerģija visai dienai! Arī dienas gaitā ik stundu piecas minūtes jāatvēl kustībai – jāpastaigājas, jāpastaipās, jāpavingro. Šādi darbaspējas krietni uzlabosies un nākamo 55 minūšu laikā paveiksim daudz vairāk nekā pusotrā stundā ar enerģijas dzērienu palīdzību,” iesaka speciālists.

Arī viņš pats pirms apmēram desmit gadiem pamēģinājis enerģijas dzērienu – pirmo un pēdējo reizi. “Nevaru teikt, ka tas man uzlaboja darbaspējas. Drīzāk ir tāda jautra sajūta, gribas nevis strādāt, bet dejot, pastaigāties un čurāt.”

 

 

Derīgi zināt!

* Lai domas būtu skaidras, galvas smadzenēm nepieciešama glikoze. Maldīgs uzskats, ka to vislabāk uzņemt ar saldumiem. Jā, glikozes līmenis asinīs celsies, bet tikpat strauji arī kritīsies, turklāt būs vēl lielāka izsalkuma sajūta. Tādēļ uzturā jālieto graudaugu produkti – rīsi, griķi, auzu, prosas, rudzu un miežu izstrādājumi.

* Cukurs, baltie milti, kartupeļi, ievārījums, saldi dzērieni, sulas, medus nodrošina organismu ar ātri asimilējamiem ogļhidrātiem, kas strauji nodrošina ķermeni ar enerģiju.

* Pilngraudu putra, makaroni, graudu maize, sēklas, rieksti apgādā ar lēni asimilējamiem ogļhidrātiem, kas organismā uzsūcas pakāpeniskāk, bet ar enerģiju nodrošina ilgstošāk.

* Fiziska darba darītājiem vajadzētu vairāk mieloties ar sviestu, krējumu un margarīnu, kas nodrošina muskuļus ar ilgstošu enerģiju.

* Veselīgs enerģijas dzēriens: vienu karoti medus iemaisa glāzē ūdens, pievieno viena citrona sulu. Dzērienā ir daudz glikozes, fruktozes, vitamīnu un minerālvielu, turklāt tas lieliski tonizē.

* Lai enerģijas piegāde galvas smadzenēm būtu nepārtraukta, saspringtas garīgās slodzes laikā nedrīkst badoties.

 

 

Kas slēpjas enerģijas dzērienā

✓ Divi cukuri – saharoze un glikoze. Saharoze ir pārtikas cukurs, daudzu pārtikas produktu sastāvdaļa, kas tīrā veidā tiek izmantota, lai tos saldinātu. Glikoze ir dzīvo organismu enerģijas avots un tiek uzskatīta par svarīgu barības vielu smadzenēm.

✓ Kofeīns ir izplatīts stimulators, kas mazina noguruma un miegainības sajūtu, kā arī paaugstina garīgās darbaspējas. Tas paātrina sirdsdarbību un iedarbojas kā urīndzinējs. Tā radītais efekts vidēji ilgst trīs stundas, taču izvadīšana noris krietni lēnāk, ar nākamo lietošanas reizi radot pārdozēšanas iespējamību. Par to var liecināt bezmiegs, aizkaitināmība, paātrināta sirdsdarbība. Kofeīna lietošana ikdienā var radīt atkarību.

✓ Taurīns – nepieciešams normālai nervu sistēmas un imūnsistēmas funkcionēšanai. Tā ir aminoskābe, ko izstrādā organisms, bet atrodama arī enerģijas dzērienu sastāvā. Atjauno nervu šūnu enerģiju, uzlabo atmiņu un uzmanību, bet var paātrināt sirdsdarbību.

✓ Guarāna ir ārstniecības augs, kura sēklas satur kofeīnu.To nereti izmanto kā svara zaudēšanas līdzekli, jo mazina ēstgribu. Guarāna var paaugstināt asinsspiedienu un paātrināt sirdsdarbību, tas jāņem vērā, ja ir veselības problēmas.

✓ Dabiskais stimulators žeņšeņs mazina noguruma sajūtu, paaugstina psihisko un fizisko aktivitāti. Ilgstoši lietojot, var izraisīt trauksmes sajūtu, bezmiegu, gremošanas traucējumus.

✓ Teobromīns ir kakao un šokolādes sastāvā, tam ir līdzīga, taču ne tik spēcīga iedarbība kā kofeīnam. Arī tam piemīt urīndzenošs efekts un, bagātīgi uzņemts, tas var provocēt bezmiegu un trauksmi.

✓ B grupas vitamīni, kas sekmē prāta un fiziskās spējas.

✓ L-karnitīns, ko uzņemam ar pārtikas produktiem un ko izstrādā arī organisms, palīdz mazināt nogurumu, atjauno darbaspējas.

 

Garšo un veido rituālu

Sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Dreimane (25) enerģijas dziru izvēlējās ne tādēļ, lai gūtu sparu. “Kad sāku studijas Vidzemes augstskolā, šie dzērieni bija nupat parādījušies mūsu veikalos. Pamēģināju un iegaršojās.”

“Man jau kopš bērnības patīk tādi mākslīgi saldumi, arī gumijkončas esmu ļoti iecienījusi.

Vēlāk, uz pilnu slodzi strādājot sabiedrisko attiecību aģentūrā Rīgā un studējot klātienē, bieži bija jāmācās pa nakti. Izturēt tādu ritmu palīdzēja enerģijas dzērieni. Nereti izdzēru divas trīs bundžas.”

Tomēr galvenais iemesls, kāpēc Elīna lieto enerģijas dzērienus, ir to tīkamā garša.

Kad pati sāka pelnīt, saldo dziru pirka katru dienu: “Iegāju veikalā, lai nopirktu ko garšīgu. Iegādājos enerģijas dzērienu. Tas pārauga ieradumā.”

Taču Elīna arī piedzīvojusi, kas notiek, ja ar enerģijas dzērienu lietošanu pārspīlē – jutusi miegainību, apātiju un lēnīgumu. Izveidojusies atkarība, ik pa laikam piemeklējis nelabums. Gadījušās pat sirdsklauves. Kad enerģijas dzēriena radītais efekts izzūd, jūtas desmit reizes nogurušāka nekā pirms tā lietošanas. Tiesa, nākamajā dienā par to jau aizmirsts un dzerts atkal.

Dzīvi izmainījusi dēla pieteikšanās. “Bērna gaidīšanas un kopšanas laikā enerģijas dzērienus vispār nelietoju. Tas sakrita ar periodiem, kad augstskolā bija jāraksta bakalaura un maģistra darbs un strādāšana vēlās vakara stundās bija neizbēgama. Jutos šausmīgi, bet izturēju bez ierastajām bundžām.”

Lai gan Elīna enerģijas dzērienus nebaudīja vairāk kā divus gadus un bija apņēmusies nekāpt atpakaļ uz šīs takas, nu ir atsākusi to darīt. Taču krietni retāk un tikai brīžos, kad vajag ilgāk pastrādāt.

Brīvajā laikā Elīna dejo tautasdejas un kategoriski aizliedz sev lietot enerģijas dzērienus mēģinājumu vai koncertu laikā, jo zina, ka var pienākt brīdis, kad vispār vairs nebūs spēka – šāda situācija viņu biedē.

“Manuprāt, enerģētiskās dziras malkošana ir kā smēķēšana, līdzīga rituā-
lam – ikdiena ir tik strauja, ka meklējam, kas palīdzētu kaut uz mirkli apstāties.”

Kad Elīnas aizraušanās ar enerģijas dzērieniem bija pašā plaukumā, to pamanīja arī ģimene. “Uz mani neiedarbojas, ja kāds saka: Tu nomirsi, ja turpināsi tos dzert! Drīzāk par iemeslu atturēties var kalpot nemitīgi pārmetumi, kas krīt uz nerviem. Tad pie sevis nodomāju: labi, šodien nedzeršu, citādi man atkal aizrādīs. Bet reizēm esmu slēpusi bundžiņas apakšveļas atvilktnē.”

 

Bieži mācos naktīs

Jānis Stiebriņš (22) enerģijas dzērienus dzer četrus piecus gadus –
kopš vidusskolas laika. “Kad tuvojās darbu nodošanas termiņš, ar to palīdzību turēju sevi nomodā ilgāk nekā ierasts.”

Tagad viņš mācās būvinženieriju Bredfordas universitātē Lielbritānijā un, kā jau tipisks students, darbus nodod pēdējā brīdī. Pirms to veikšanas laikus nopērk dažas puslitra pudeles enerģētiskās dziras. Tieši tā gadījies arī mūsu sarunas brīdī – ir tikai pieci pēcpusdienā, bet Jānis nomodā ir jau 20 stundas. Viņš paguvis izdzert vienu enerģijas dzērienu un dažas krūzes kafijas. “Nereti, lai visu pagūtu, nomodā jāpavada trīs naktis, un to laikā izdzeru divus trīs puslitra enerģijas dzērienus. Jūtot, ka vienu un to pašu paragrāfu lasu trešo reizi, bet tik un tā neko nesaprotu, iedzeru. Pēc tam varu veiksmīgi mācīties tālāk.”

Ja enerģijas dzērieni pāris nedēļu nav dzerti, tad nakts laikā Jānim pietiek ar puslitra pudeli. Savukārt, ja lietoti arī iepriekšējās dienās, organisms prasa vairāk.

“Man no tiem nekad nav palicis slikti. Tas tomēr ir atkarīgs no cilvēka organisma īpatnībām, cik tas jutīgs pret šo dzērienu. Taču arī enerģijas dzērienu lietošanā ir jāzina savs mērs. Ja es nemācītos universitātē, noteikti tos nedzertu, bet studentam ir tāds dzīvesveids – studēt pa naktīm.”

Jānis apzinās, ka enerģijas dzēriens nav rīta kafija, ko var dzert katru dienu. Ikreiz pēc mācīšanās naktī viņš nākamajā dienā miegam atvēl dažas stundas vairāk, lai atgūtu zaudētos spēkus. Tāpat viņš nekad tos nelieto pirms frisbija treniņa vai tā laikā, jo saprot, ka tas var beigties slikti. Turklāt sportošana uzmundrina, tādēļ enerģijas dzērieni nav nepieciešami.

“Vidusskolas ballītēs alkohols mani neaizrāva, bet enerģiju kaut kā iegūt vajadzēja. Tāpēc sāku lietot enerģijas dzērienus. Man tie garšo, un nākamajā rītā nav paģiru.”

 

Enerģijas dzērienu pārdozēšana var izraisīt:

✓ sirdsdarbības lēkmjveida paātrināšanos (tahikardiju) un aritmiju,

✓ elpošanas traucējumus, asinsspiediena paaugstināšanos,

✓ aknu bojājumus, nieru mazspēju, krampjus,

✓ nelabumu, vēdersāpes,

✓ apjukumu, psihozi, halucinācijas,

✓ sirds mazspēju, sirdstrieku un pat nāvi.

 

Raksts publicēts žurnāla “36,6 ºC” 2012. g. numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.