Foto – Shutterstock

“Bērnam, kurš lietojis enerģijas dzērienus, kardiogramma izskatās līdzīga kā vecam cilvēkam” 0

2016. gada 1. jūnijā stājās spēkā Enerģijas dzērienu aprites likums. Tajā definēts, ka enerģijas dzērieni ir bezalkoholiski dzērieni, kuri paredzēti lietošanai bez pārveides, kuros kopējais kofeīna daudzums pārsniedz 150 mg/l (salīdzinājumam vienā kafijas tasītē vidēji ir 65–120 mg kofeīna) un kuri satur vismaz vienu vai vairākas stimulējošas vai tonizējošas vielas (piemēram, taurīnu, inozitolu, guarāna alkoloīdus, ginka ekstraktu). Enerģijas dzērienos var būt vēl citas pārtikas sastāvdaļas atbilstīgi normatīvajiem aktiem par pārtikas apriti.

Reklāma
Reklāma

Ko saka mediķi

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ārsti uzskata, ka enerģijas dzērienu bīstamība slēpjas kofeīna daudzumā, kas ir šo dzērienu galvenā sastāvdaļa. To pārdozējot, var paaugstināties asinsspiediens, rasties galvassāpes, reiboņi un dažos gadījumos pat samaņas zudums. Efekts pastiprinās, ja enerģijas dzērieni tiek lietoti kopā ar alkoholu. Lielu postu nodara arī dzērienu sastāvā esošais cukurs. Saldinātie dzērieni, tostarp enerģijas dzērieni, rada liekā svara un citas veselības problēmas.

Lai gan enerģijas dzērienus nevar pielīdzināt narkotikām vai alkoholiskajiem dzērieniem, taču pieradumu tie var izraisīt. Starp citu, ārvalstīs ir veikti dažādi pētījumi par enerģijas dzērienu kaitīgo ietekmi, un esot reģistrēti arī letāli gadījumi. Reizēm pēc enerģijas dzērienu lietošanas bērni un pusaudži nonāk slimnīcā. Bērnam, kurš lietojis enerģijas dzērienus, kardiogramma izskatās līdzīga kā vecam cilvēkam vai pacientam, kuram bijusi sirds operācija. Enerģijas dzērienu lietošana un pārdozēšana turklāt var radīt aknu bojājumus, nieru mazspēju, elpošanas traucējumus, nemieru un uzbudinājumu, apjukumu, krampjus, psihozes, nelabumu, vēdersāpes, tahikardiju, sirds aritmiju, hipertoniju, miokarda infarktu, sirds mazspēju, sirdstrieku un pat nāvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zinātnieki brīdina, ka kofeīns enerģijas dzērienos var traucēt kaulu mineralizāciju skeleta attīstībai kritiskā posmā. Augstākā riska grupa ir nepilngadīgie, kuri slimo ar diabētu, kuriem ir sirdsdarbības traucējumi, uzmanības deficīts un hiperaktivitāte, ēšanas traucējumi, kā arī tie, kuri lietojuši medikamentus vai alkoholu.

Aizliegumi

Enerģijas dzērienus aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Lai pārliecinātos par pircēja vecumu, tirgotājam ir pienākums pieprasīt, lai viņš uzrāda personu apliecinošu dokumentu. Pēc mazumtirgotāja vai uzraudzības un kontroles iestādes pārstāvja pieprasījuma pircējam ir pienākums apliecināt savu vecumu, uzrādot pasi vai personas apliecību.

Ir aizliegts par 18 gadiem jaunākām personām piedāvāt enerģijas dzērienus bezmaksas degustācijās, kā dāvanu vai kā kompensāciju par citas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu. Tāpat ir aizliegts iesaistīt viņus enerģijas dzērienu apritē, piemēram, pārdošanā, reklāmā. Enerģijas dzērienu mazumtirdzniecība ir aizliegta izglītības iestāžu telpās un teritorijā.

Enerģijas dzērieni mazumtirdzniecības vietās jānovieto savrup no citiem pārtikas produktiem – tā, lai tie būtu viegli identificējami. Klāt jābūt uzrakstam ar brīdinājumu: “Augsts kofeīna saturs. Nav ieteicams bērniem un grūtniecēm vai sievietēm, kas baro bērnu ar krūti.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.