Enerģijas dzērieni – tikai ārkārtas situācijās 2
Vasaras siltajās naktīs ilgāk gribas palikt nomodā. Lai atvairītu miegu, ļaudis mēdz ņemt palīgā enerģijas dzērienus. Vai tie ir labvēlīgi veselībai, stāsta uztura zinātniece GUNA RIJKURE.
– Enerģijas dzērienu dzimtene ir Japāna. Otrā pasaules kara laikā japāņu kara lidmašīnu pilotiem deva taurīnu, lai uzlabotu redzi un koncentrēšanās spējas. Pagājušā gadsimta 80. gados dzēriens ar taurīnu (“Red bull”) no Taizemes nonāca Eiropā. Šobrīd lielākajā daļā Eiropas valstu enerģijas dzērienu pārdošana ir ierobežota. “Red bull” aizliegts izplatīt Norvēģijā, Spānijā, Dānijā. Francijā, Dānijā un Norvēģijā visus enerģijas dzērienus var iegādāties tikai aptiekās. Zviedrijā enerģijas dzērienus nedrīkst pārdot bērniem, kas jaunāki par 15 gadiem.
Iepazīstoties ar enerģijas dzērienu sastāvu, secinu, ka galvenās sastāvdaļas tajos ir kofeīns, taurīns un cukurs, kā arī var būt pievienotas vēl aptuveni simts stimulējošas vielas, kuru iedarbība uz cilvēka organismu līdz galam nav izpētīta. Kas ir taurīns? ASV Kalifornijas universitātes pārstāvji izteikušies, ka viņiem pašiem īsti neesot skaidrs, kas tas ir. Zināms, ka taurīns ir aminoskābe, kas pastiprina kofeīna darbību. Dabā šī viela sastopama zivīs un gaļā. Vienā litrā enerģijas dzēriena taurīna daudzums ir nesamērīgi augsts – aptuveni četri tūkstoši miligramu, lai gan pieļaujamā deva ir 300 miligrami uz vienu litru. Tas nozīmē, ka, dzerot enerģijas dzērienus, cilvēks taurīnu pārdozē. Pagaidām nav veikti pētījumi, kādu ļaunumu tas nodara veselībai.
Vienā tasītē kafijas ir 80 līdz 150 miligrami kofeīna, bet 1 l enerģijas dzēriena – līdz pat 500 miligramiem. Kofeīna pārdozēšana var radīt nemieru, nervozitāti, nelabumu, roku un kāju trīcēšanu un sirdsdarbības traucējumus. Jāpatur prātā, ka šos stimulējošos dzērienus nedrīkst lietot kopā ar kafiju, jo tad uzņemtā kofeīna deva būs vēl lielāka. Tos arī nekādā gadījumā nedrīkst lietot kopā ar alkoholu, jo vienlaikus tie stipri atūdeņo organismu. Negatīvi arī, ka vairākums enerģijas dzērienu satur ļoti lielu cukura daudzumu – 250 ml – piecas tējkarotes. Stomatologi satraucas par to, ka šie dzērieni ļoti bojā zobu emalju, turklāt, izrādās, pēc zobu tīrīšanas enerģijas dzēriena negatīvā iedarbība nevis samazinās, bet vēl vairāk pastiprinās.
Par iepriekš minētajiem plaši pazīstamajiem enerģijas dzērieniem krietni labāks ir Inovatīvo biomedicīnas tehnoloģiju institūta salīdzinoši nesen radītais enerģijas dzēriens “Dont sleep”. Jo tas nesatur kofeīnu un cukuru, un tā sastāvā ir vairāki dabiski stimulētāji. Ābolu sulas koncentrāts nodrošina bagātīgu C vitamīna devu. Tribulus terrestris ekstrakts paaugstina testosterona līmeni, līdz ar to palielina spēku, izturību un seksuālo aktivitāti. Citronliānas ogas Austrumu medicīnā jau izsenis lieto kā spēcinošu, stimulējošu līdzekli mazasinības, dzimumnespējas, plaušu, kuņģa u. c. slimību gadījumos. Medicīnā citronliānas preparātus galvenokārt lieto kā CNS un sirds darbības stimulētājus, kas efektīvi palīdz garīgas un fiziskas pārpūles brīžos. Arī zeltsakne sniedz mundrumu, stimulē garīgo un fizisko izturību.
“Dont sleep” diemžēl pievienoti arī konservanti, piemēram, nātrija benzoāts. Laikam jau neviens produkts, kas paredzēts ilgstošai uzglabāšanai, nevar būt bez konservantiem. Nātrija benzoāts var izraisīt ādas un mutes kairinājumu, hiperaktivitāti, anafilaksi, kontaktdermatītu, astmu un nātreni. Zināms, ka nātrija benzoāta un askorbīnskābes kombinācijā (kā tas ir šajā dzērienā) rodas kancerogēns benzols. Nopietna problēma ir arī tā, ka nātrija benzoāts bojā cilvēka šūnas mitohondrija DNA daļu, kas var veicināt paātrinātu novecošanos un saslimšanu ar Parkinsona slimību.
Lai gan “Dont sleep” ir ieteicamāks par citiem enerģijas dzērieniem, arī to vajadzētu lietot tikai ārkārtas gadījumos. Ja naktī ļoti nepieciešams palikt nomodā, retu reizi var iemalkot “Coca – colu” kopā ar kafiju. Šis kokteilis miegu atņem kā ar roku. Uzmundrinājumu sniedz arī dzēriens, pagatavots no glāzes karsta ūdens, 3 tējk. svaigi spiestas citrona sulas un 3 tējk. medus. Bet jāpatur prātā, ka cilvēks nav “mūžīgais dzinējs”. Vislabāk organisms atgūst spēkus, dabiski atpūšoties.
KUR VAR IEGĀDĀTIES?
Lielveikalā “Stockmann” var nopirkt sešu ražotāju gatavotus enerģijas dzērienus – “Red bull” (Austrija), “Dynamit”, “Battery” (abi ražoti Igaunijā), “Burn” (Polija), “Monster” (Nīderlande) un “Oshee” (ES). Lielveikala “Rimi” piedāvājumā četru ražotāju enerģijas dzērieni – “Red bull”, “Dynamit”, “Burn” un Latvijā Inovatīvo biomedicīnas tehnoloģiju institūtā tapušais “Dont sleep”.