Enerģētiski veselīga darbavieta 0

Lai cik ērti, dizainiski pārdomāta un psiholoģiski gudri iekārtota darba vide, cilvēki tajā jūtas labi vien tad, ja viņu starpā nenotiek energoinformatīva rīvēšanās. Tā var izraisīt eksplozijas, kurās negrūst ēkas, tomēr zaudējumi ir traumējoši. Tos iespējams mazināt.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Konsultē dziednieks, hipnopsihoterapeits Oskars Peipiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dziednieks stāsta: vizītē ieradusies sieviete. Sūdzējusies, ka šefs viņu dzen pretī nervu sabrukumam. Ik rītu ārdīšanās, kurā arī atgādinājums, ka darbiniekus interesē tikai nesātīga pieēšanās. Tā beidzas, kad grāmatvedei sāk šķīst asaras, jo viņas sāpīgais punkts ir liekais svars. Sieviete spēj nomierināties, vien aizskrienot pēc pāris eklēriem.

Pēc dažām dienām – cita kundze. Priekšnieks nicīgi, pazemojoši izturoties pret cilvēkiem ar brillēm. Sieviete to izjūt kā pārmetumu sev, jo viņai sarežģījumi ar redzi.

Izrādījies, ka abas dāmas ir no vienas darbavietas un cieš no viena un tā paša cilvēka enerģētiskā vampīrisma!

 

Atšķirībā no izdzīvošanas un sadzīvošanas dzīvošanas stratēģija ir ceļš uz sadarbību. Abpusēju. Jo runga ar vienu galu vēl nav radīta.

 

Pateicoties nopietnai sevis un attiecību psiholoģijas izzināšanai, jau pēc mēneša situācija bija mainījusies: šefs no rītiem vairs neieradās pie katras kabinetā izbļaustīties, bet aicināja uz sapulcēm pie sevis. Runāja tikai par to, kas aktuāls darbam.

Kas bija noticis?

Nemēģinot pārveidot ne priekšnieku, ne sevi – tik īsā laikā tas nemaz nav iespējams – darbinieces šefa piedāvāto saskarsmes formu bija izmantojušas savā labā. Dziednieks katrai iedeva piemērotu pozitīvo afirmāciju (iedvesmojoši vārdi, kas, bieži atkārtoti, iegulst zemapziņā un ietekmē uzvedību), kuras teksts bija jāpārlasa vairākkārt dienā. Tiklīdz boss ieskrēja kabinetā un sāka savu destruktīvo eksploziju, šie vārdi domās bija jāvizualizē: redzu, kā pie katra pārmetuma pieķeras puskilograms mana liekā svara un kopā ar skaņām izgaist, izšķīst. Viss, kas lieks, tavās dusmās sadeg un pārvēršas manā labumā…

Reklāma
Reklāma

Brīnumaina pārvērtība – neilgā laikā no nelaimīgām cietējām pārtapt pašcieņas pilnās dāmās? Bet tas iespējams ikvienam, ja zina: jebkuru attiecību sarežģījumu var izmantot pašpilnveidei. Tikai jāapgūst savstarpējo attieksmju veidošanās likumsakarības un jāmācās izvēlēties pareizo stratēģiju izkļūšanai no sarežģījumiem.

 

Tikai izdzīvot?

Iedomāsimies, ka trīs atšķirīgi cilvēki – Vispārcilvēciskais, Gudrais un Viedais – nonākuši apstākļos, kur darbavietā visiem jāsaspiežas nelielā kabinetā. Vakarā atgriezušies mājās, jūtas nelāgi.

Vispārcilvēciskais spriež: ar kolēģiem kopā smagi, taču jāpaciešas, kaut kā jāpielāgojas.

Gudrā domu gājiens: slikti jau ir, taču, kamēr neviens gluži uz galvas nekāpj, nav ko sprēgāt. Ļaujas, ka ar viņu rīkojas tā, kā tam nepatīk, jūtas nelāgi, bet dūres kabatās nevīsta: ja uzbruks pa riktīgam, spriedīšu par pretpasākumiem.

Viedais: jūtos nejēdzīgi, bet satraukuma brīdī pieskaršos kaklā pakārtajam krustiņam vai amuleta akmentiņam – tas pasargās.

Visiem trim tā ir izdzīvošanas stratēģija, kas satur cīņas pazīmes un nav izdevīgākā ne fiziskajai, ne garīgajai labsajūtai.

 

Sadzīvot – jau labāk

Ja svarīgākā kļūst sadzīvošanas stratēģija, attiecību shēma ir mazliet atšķirīga.

Vispārcilvēciskā princips: ļaunajam atbildēt ar ļaunu. Tu man ar sīkiem uzknābieniem bojā garastāvokli? Rēķinies, ka pretī dabūsi ar tiem pašiem ieročiem! Taču priekšlaikus justies par upuri nozīmē saskarsmē piedāvāt sevi cietēja lomā un – atdot enerģiju oponentam. Līdzīgs pievelk līdzīgu. Tas, kurš ik mirkli gatavs atvairīt sitienu, ir tikpat bīstams kā uzbrucējs, jo enerģētiski izaicina.

Gudrā sadzīvošanas taktika ir pozitīvā afirmācija, jau no rīta noskaņojoties jebkuru kolēģa reakciju tvert tikai pozitīvi, saprotot, ka viņa nodomi taču nav slikti.

 

Vizualizē gaismas kokonu, kurā patverties no tā, kas nav laižams klāt, spoguļus. Ar dziļu ticību domā: ja manā sirdī mājo dievišķā mīlestība, nosauciet kaut vienu, kas ar to karos!


Gudrais nešķiež savu enerģiju ar līdzbiedru vērtēšanu, jo saprot: kopīga mērķa priekšā mēs esam līdzvērtīgi. To, kas otrā nav pieņemams, var tvert arī kā iespēju gūt pieredzi, lai pats kļūtu gudrāks.

Viedajam, kurš ar sevi jau daudz psiholoģiski strādājis, pietiek ar energoinformatīvo aizsardzību. Viņš vizualizē gaismas kokonu, kurā patverties no tā, kas nav laižams klāt, spoguļus. Ar dziļu ticību domā: ja manā sirdī mājo dievišķā mīlestība, nosauciet kaut vienu, kas ar to karos!

 

 

Padari savu privāto vidi enerģētiski mājīgāku

* Uz galda vai atvilknē turēt trauciņu ar svētīto ūdeni – izsīkuma brīžos paslapināt ar to deniņus, uzpilināt uz pulsa vietām.

* Uz darbgalda novietot nelielu Heopsa piramīdas modelīti – tā, lai tās vienas malas centrs pavērsts pret austrumiem.

* Nolikt līdzās datoram kādu telpaugu, kuru gribas aprūpēt un uztvert kā dzīvu radību.

 

 

Dzīvot!

Jebkuras teorijas pārbaude ir parastas ikdienas situācijas. Negribu tikai izdzīvot, bet skaisti sadzīvot, taču kolēģis atnāk uz darbu ērcīgs, jo pārguris. Skaidri redzams – arī brīvdienā strādājis. Vai ar sievu sastrīdējies. Velk uz kašķi. Sākas parastie: kad jūs beidzot iemācīsities ielikt lapas printerī tā, lai aprakstītā puse uz leju! Kāds atkal kafijas krūzi atstājis nemazgātu! Viens kaut ko nikni atrūc, otrs meklē pēc ausu aizbāžņiem. Lai cik skaists bija iecerēts sadzīvošanas scenārijs, miers pagalam.

Vispārcilvēciskais skatījums – nenosodi to, kuram patlaban kliedzoši trūkst radošas enerģijas! Nevajag katru līdzcilvēka neadekvātu rīcību tvert kā tieši pret sevi vērstu uzbrukumu. Ja izdodas labākā gaismā ieraudzīt savus tā sauktos nelabvēļus, rodas iespēja pārliecināties, ka viņi ne tikai vairs neuzbrūk, bet meklē draudzību.

Gudrā reakcija: kā es priecājos, ka vismaz vienam ievajadzējies mana dzīvesspara! Ja gribi manu enerģiju, ņem, jo man ir, ko dot. Kurš dalās savā enerģijā ar prieku un aizrautību, nevis kalkulējot, ko par to saņems p retī, pats nekad iztukšots nepaliks. Iztērēto dabūs atpakaļ desmitkārtīgi.

Viedā līmenis: enerģiju nevar ne atdot, ne saņemt, tikai sajust nepārtrauktajā došanas un ņemšanas apmaiņā. Ik mirklis sniedz iespēju par to pārliecināties.

Ja iemācāmies savā enerģijā gan dalīties, gan mainīties ar citiem, abpusēji bagātināmies. No visiem saskarsmes veidiem tieši šis ir viskonstruktīvākais.

 

 

Kā reaģēt uz enerģētisku uzbraucienu

 

* Konfliktsituācijās uz tīšiem izaicinājumiem bez īgnuma atbildēt: mēģināšu laboties, kaut arī dažas nianses vērtēju citādi. Darīt to izelpā, pāris toņu zemākā balsī un cieši skatoties sarunbiedra kreisajā acī – tā saistīta ar tiem centriem labajā smadzeņu puslodē, kas neapšauba saņemto informāciju. Šo paņēmienu izmantot tikai labiem mērķiem.

* Kad jūtamies enerģētiski iztukšoti vai esam nenovēršamas sadursmes priekšā – vai nu pārmest krustu, vai domās starp sevi un pretinieku nolikt liesmojošu uguns krustu – tāds darbojas kā zibensnovedējs.

* Piecas reizes pie sevis atkārtot Om šri ganapataije nama ha – šī mantra sniedz aizsardzību, atjauno enerģiju, mazina uzbrucēja vēlmi enerģētiski ievainot.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.