Enerģētikas hakatonā laurus plūc invertoru kontroles sistēmas koncepts 1
Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
AS “Latvenergo” un biedrības “Zaļo un viedo tehnoloģiju klasteris” organizētajā “Enerģētikas hakatonā” visaugstāk tika novērtēts Māra Beķera un Kalvja Koļesņikova radītais risinājums vienam no trīs “Latvenergo” piedāvātajiem izaicinājumiem: programma, kas ļauj piekļūt vairāku ražotāju invertoriem, klientu saules moduļu datus integrējot “Elektrum” mājaslapā un mobilajā lietotnē.
“Izaicinājuma risinājumā mēs fokusējāmies uz praktisko pieeju, kopā ar komandu strādājām arī vēlās naktīs, lai sasniegtu rezultātu. Ideju radījām no “baltas lapas”,” ar uzvaru lepojas Māris un Kalvis, kas hakatonā apvienojušies komandā “Kalmars”. Viņi atklāj, ka šī nav viņu pirmā pieredze šādos pasākumos. Puišiem ir gandarījums par uzvaru un galveno balvu 5000 eiro, kā arī iespēju sadarboties ar AS “Latvenergo”. Padomā esot vēl citas idejas. Balvā saņemto naudu jaunieši plāno ieguldīt sava uzņēmuma attīstībā.
Simpātiju balvu – IoT sakarus 50 ierīcēm uz 10 gadiem no uzņēmuma “1NCE Latvia” – saņēma komanda “AdvanGrid”, kuras izstrādātie monitoringa risinājumi paredzēti elektroenerģijas rēķinu samazināšanai. “AdvanGrid” orientējas uz biznesa klientiem un apgalvo, ka viņu piedāvātais risinājums var palīdzēt samazināt elektroenerģijas rēķinu pat par 30%. Uzņēmums palīdz arī diagnosticēt un novērst problēmas elektrotīklos sadales tīklu operatoriem. SIA “1NCE Latvia” izpilddirektors Jans Jelinskis atzīst, ka enerģētikas nozarē IoT risinājumi tiek lietoti ļoti plaši. “Lietu internets ir visa pamatā, visuzskatāmākais piemērs ir viedie skaitītāji, kuri apkopo datus. “AdvanGrid” bija vienīgā komanda, kas izmantoja klasisku IoT pieeju, tāpēc arī ir loģiski, ka “1NCE Latvia” simpātiju balva tika tai,” saka J. Jelinskis. Uzņēmuma “Blue Shock Race” dibinātājs un vadītājs, liepājnieks Artis Daugins, kurš darbojas elektrokartingu un ar to saistīto tehnoloģiju ražošanas nozarē, hakatona finālā prezentēja mobilu elektroautomobiļu uzlādes iekārtu, kuras izgatavošanā var izmantot kartinga hallē izlietotās baterijas. Tiesa gan, viņa projekts īsti neatbilda hakatona izaicinājumam, tāpēc šoreiz viņš palika bešā, taču uzņēmējs ir apņēmības pilns savu ideju turpināt attīstīt.
“Enerģētikas hakatonā” piedalījās septiņas komandas no dažādām Latvijas pilsētām – Liepājas, Rīgas un Cēsīm, kas ar ekspertu atbalstu risināja trīs AS “Latvenergo” izvirzītos izaicinājumus.
Hakatona laikā, kas ilga piecas dienas, dalībniekiem bija iespēja konsultēties ar 14 enerģētikas un uzņēmējdarbības ekspertiem, radīt inovatīvas idejas un iegūt jaunus sadarbības partnerus. Cīņa par galveno balvu norisinājās Liepājā biedrības “Impact Hub” telpās.