“Enefit”: Elektrība mājsaimniecībām nākamgad sadārdzināsies līdz 11,8 santīmiem 3
Latvijas mājsaimniecībām pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas no 1.aprīļa elektrības cena būs 11,7 līdz 11,8 santīmi par kilovatstundu. To šodien preses konferencē prognozēja SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.
Līdz šim gan Ekonomikas ministrijas, gan regulatora prognozēs tika minēti aptuveni 11,3 santīmi par kilovatstundu pašreizējo 10,65 santīmu vietā.
Bethers skaidroja, ka Latvijā elektroenerģijas cena būtiski atšķiras no cenas Igaunijā un Skandināvijā ierobežotās starpsavienojumu jaudas dēļ.
Atsaucoties uz elektroenerģijas biržas datiem, Bethers uzsvēra, ka cenu atšķirība Igaunijā un Latvijā ir ievērojama. No jūnija līdz oktobrim tā bijusi vidēji no 1,17 eiro (0,82 latiem) par megavatstundu jūnijā līdz 22,16 eiro (15,57 latiem) par megavatstundu oktobrī.
Bethers arī norādīja, ka līdz elektroenerģijas tirgus problēmu novēršanai AS “Eesti Energia” Latvijas meitasfirma SIA “Enefit” neizteiks piedāvājumus mājsaimniecībām.Viens no iemesliem, kādēļ šāds lēmums pieņemts, ir tas, ka nav iespējas fiksēt elektroenerģijas pārrobežu pārvades izmaksas, kas rada neprognozējamus cenu riskus tirgotājiem un liek patērētājiem pārmaksāt par elektroenerģiju.
Otrs iemesls ir normatīvajos aktos plānotās nesamērīgās prasības, nosakot par obligātu vienotā rēķina ieviešanu, iekļaujot pārvades sistēmas operatora “Sadales tīkla” izmaksas, kā arī prasība kā vienu no piedāvājumiem paredzēt universālo pakalpojumu. Minētais pakalpojums paredz iespēju mājsaimniecībām, kurām beidzas līguma darbības termiņš, un tās nav izteikušas vēlmi slēgt citu piegādes līgumu, saglabāt elektroenerģijas piegādi par noteiktu cenu.
“Enefit” vadītājs norāda, ka pirmā problēma ir radusies nepietiekamās starpsavienojuma jaudas starp Latviju un Igauniju dēļ un rada būtiskas cenu atšķirības starp valstīm. Uzņēmums uzskata, ka to daļēji var atrisināt, ieviešot finanšu pārvades tiesību produktu, kas nodrošinātu iespēju tirgotajiem piefiksēt elektroenerģijas pārvades izdevumus. Tas ļautu fiksētas cenas piedāvājumus balstīt reālajos izdevumos, nevis pieņēmumos.
Savukārt apkalpošanas veids, pēc Bethera domām, ir jāatstāj kā tirgotāju konkurences faktors, nenosakot to kā obligātu ar normatīvajiem aktiem.
Minēto faktoru dēļ pēc mājsaimniecību ienākšanas elektroenerģijas brīvajā tirgū konkurence Latvijā būšot zema. Pēc “Enefit” prognozēm, darbošoties aptuveni trīs aktīvi tirgotāji.
Savukārt pēc pārvades sistēmas operatora “Sadales tīkls” informācijas, šobrīd līgumi ir noslēgti ar 18 tirgotājiem, taču aktīvi varētu būt līdz 10 tirgotājiem.
Ja situācija būtiski neuzlabosies, “Enefit” plāno vērsties Eiropas Komisijā, lai informētu par attiecīgās Eiropas Parlamenta regulas prasību nepildīšanu.
“Enefit” ir elektroenerģijas pārdevējs Latvijas atvērtajā elektroenerģijas tirgū. “Enefit” mātesuzņēmums AS “Eesti Energia” ir lielākais elektroenerģijas ražotājs Baltijā. “Enefit” dibināts 2006.gadā, tas ir reģistrēts elektroenerģijas tirgotājs visā Latvijas teritorijā, kā arī uzņēmumam ir sadarbības līgumi ar AS “Augstsprieguma tīkls” un AS “Sadales tīkls”. Pašlaik “Enefit” ir vairāk nekā 1700 klientu un uzņēmuma klientu portfelis pārsniedz 20% no Latvijas atvērtā tirgus un 15% no Latvijas kopējā patēriņa.