Jaunā enciklopēdija turpinās Konversācijas vārdnīcas misiju. Saruna ar Valteru Ščerbinski 6
Gandrīz vai grūti noticēt, taču 2014. gada nogalē ar Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) palīdzību beidzot iekustējies Latvijas Nacionālās enciklopēdijas projekts, kas bija ierakstīts pat Laimdotas Straujumas (“V”) valdības deklarācijā. “Sākam veidot enciklopēdijas mugurkaulu – strādājam pie enciklopēdijas veidošanas procesa, kas ietver koncepcijas izstrādi un tehniskas lietas. 2015. gadā būs jau redaktori, kas sāks lēnām un pakāpeniski strādāt ar materiālu,” stāsta LNB Nacionālās enciklopēdijas projekta vadītājs, vēstures doktors Valters Ščerbinskis. Šis viņam ir karsts darba laiks, un sarunai ar “LA” žurnālistiem Voldemāru Krustiņu un Viesturu Sprūdi laiks atlicināts vēlā pēcpusdienā.
– Vai var sacīt, ka tas, pie kā strādājat, zināmā mērā būs pirmskara Konversācijas vārdnīcas turpinājums?
V. Ščerbinskis: – Tas atkarīgs no tā, ko saprotam ar vārdu “turpinājums”. Konversācijas vārdnīcas izdošana pārtrūka. No burta, kur viss apstājās, mēs, protams, nesāksim. Sāksim no jauna. Bet, ja ar to domājat enciklopēdiju kā zināmu simbolu, tad pilnīgi noteikti – jā.
– Tātad ko jūs darīsiet?
– Taisīsim enciklopēdiju vai enciklopēdijas – šobrīd tas nav pilnībā skaidrs. Bet skaidrs, ka pamatu pamats ir virtuālā enciklopēdija. Jautājums, vai tā būs vēstures vai universālā, vai vēl kāda enciklopēdija, vēl tiks debatēts, bet mana nostāja, ka jāsāk ar vispārējo enciklopēdiju. Es domāju, Latvijas akadēmiskā vide ir spējīga piedalīties šādas enciklopēdijas izveidē.
– Ja enciklopēdija būs universāla, tad cik sējumos?
– Jau minēju, ka pirmais solis būs virtuālā versija. Mūsdienās praktiski visi enciklopēdiju veidotāji pāriet uz virtuālu vidi. Ja gribam, lai būtu daudz lasītāju – un mēs to gribam, tad enciklopēdija jāveido virtuālā vidē, internetā. Taču es tāpat uzskatu, ka arī papīra, drukātā versija ir noteikti nepieciešama. Šobrīd vienīgi nav skaidrs, kur mēs varētu gūt vajadzīgos līdzekļus. Par to vēl jādomā, jo esam tikai pašā ceļa sākumā. Pats pirmais solis ir izveidot metodiskus norādījumus enciklopēdijas gatavošanai. Pie metodiskajiem norādījumiem strādājam trijatā – es kā algots darbinieks un divi konsultanti. Tas ir Valdis Veilands, viszinošākais cilvēks enciklopēdiju lietās Latvijā, un Astrīde Iltnere – arī ļoti pieredzējusi enciklopēdiste, ilgus gadus strādājusi ”Latvijas padomju enciklopēdijā” (LPE). Trijatā strādājam, lai izveidotu metodiskos norādījumus, kas kalpos par pamatu sistemātiska, loģiska enciklopēdiska izdevuma tapšanai, lai arī kādā vidē šis izstrādājums izveidotos. Metodiskie norādījumi būs pamats praktiskai šķirkļu apstrādāšanai. Jo enciklopēdijai ir savi noteikumi.