ENAP priekšnieks Saeimas deputātiem taisnojas par padoto godaprātu 0
Garantijas par Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieku godaprātu nav, jo šī Valsts policijas (VP) struktūra izmeklē noziegumus, kur figurē miljoniem eiro mērāmas summas, uzskata ENAP priekšnieks Gatis Gudermanis.
Šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija kopā ar Gudermani pārrunāja viņa vadītās pārvaldes darba rezultātus. Komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (V) vērsa uzmanību, ka, tiekoties ar korupcijas apkarotājiem, teju vienmēr izskan informācija, ka ENAP darbinieki ir viena no korupcijas riska grupām.
Uz Latkovska norādi ENAP priekšnieks atbildēja, ka pārliecināts par padoto godaprātu neviens nevar būt. Lai arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pagājušajā gadā aizturēja divus pārvaldes izmeklētājus, tad tas bijis vienīgais gadījums pēc septiņu gadu pārtraukuma. Jau ziņots, ka 2013.gada 8.martā KNAB aizturēja divus ENAP izmeklētājus par iespējamu 20 000 eiro kukuļa pieprasīšanu.
“Ņemot vērā lietu struktūru un būtību, kā arī summas, ar kādām strādā mani darbinieki, tad riska moments pastāv. Tajā pat laikā man nav pamata neuzticēties darbiniekiem. Es ļoti apzinos, ka darba specifika ir riska grupā, un es šos riskus neizslēdzu, bet mans uzdevums ir uz šiem jautājumiem skatīties administratīvi. Tomēr šādu problēmjautājumu padziļināta vērtēšana gulstas uz Valsts policijas Iekšējās drošības biroju un līdzīgām institūcijām. Tāpēc uzsveru, ka garantēt nevaru, bet atkārtošu, ka esmu pārliecināts par savas pārvaldes darbinieku godīgu attieksmi pret darbu,” uzsvēra Gudermanis.
Gudermaņa vadītajā iestādē ir 77 štata vietas, no kurām desmit šobrīd ir vakantas. Pērn pārvalde uzsāka 173 kriminālprocesus, bet kriminālvajāšanai nodeva 117 lietas, un tas ir par piecām lietām vairāk nekā gadu iepriekš.
Šogad trīs mēnešos ENAP darbības rezultātā uzlikts arests naudas līdzekļiem 3 390 584 eiro apmērā, pagājušajā gadā – 21 320 171 eiro apmērā, bet vēl gadu iepriekš – 22 977 082 eiro apmērā. 2011.gadā arests uzlikts 27 634 193 eiro apmērā.
Šogad ENAP darbības rezultātā atzīti par noziedzīgi iegūtiem un ieskaitīti valsts budžetā vai atgriezti cietušajiem 53 709 eiro, pērn – 18 034 246 eiro, bet 2012.gadā – 578 846 eiro.
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta sniegtā informācija Saeimas komisijai liecina, ka vairākās ENAP izmeklētājās lietās izmeklēšana ieilgusi, un tas ir saistīts ar tiesiskās palīdzības lūgumu nosūtīšanu uz ārvalstīm, apjomīgu ekspertīžu veikšanu, daudzu kriminālprocesā iesaistīto personu pratināšanu, dokumentu tulkojumu saņemšanu, izmeklēšanas darbību iegūto lietu, dokumentu apskati un novērtēšanu, kā arī citiem apstākļiem.
Prokurori norādījuši, ka 31 kriminālprocesā konstatēta nepamatota vilcināšanās un procesa virzītāji kā iemeslus tam min lielo lietu apjomu, nespēju izmeklēt vairākas sarežģītas krimināllietas vienlaikus un darba slodzi.
Kopumā lietu izmeklēšanas kvalitāti prokurori vērtē kā apmierinošu, tomēr atsevišķos kriminālprocesos izmeklēšana nenotiek pietiekami aktīvi. Prokurori devuši rakstiskus norādījumus 148 uzraudzībā esošajos kriminālprocesos. Izplatītākie trūkumi ir nekvalitatīvi procesuālie lēmumi, piemēram, par pieteikuma noraidīšanu vai par personas atzīšanu par aizdomās turēto. Tāpat ne vienmēr savlaicīgi tiek izpildītas procesuālās darbības tādu pierādījumu iegūšanai, kuri vēlāk nav atgūstami. Prokurori arī secinājuši, ka nekvalitatīvi tiek veiktas kratīšanas un konstatēti gadījumi, kad nepamatoti ir bijusi aizturēta persona.
Veicot pārbaudi, konstatētas vairākas problēmas, kas kavējušas pirmstiesas procesa ātru un efektīvu norisi. Secināts, ka noziegums izdarīts ārvalstīs, arī tā izdarītāji pārsvarā bijuši ārvalstnieki. Lai kriminālprocesos iegūtu un nostiprinātu pierādījumus, vairumā gadījumu nepieciešams lūgt ārvalstīm palīdzību, kas objektīvo iemeslu dēļ ievērojami paildzina pirmstiesas procesa norises laiku. Tāpat secināts, ka sarežģīti noskaidrot nozieguma organizatorus, personas, kuras veikušas nepamatotus naudas pārskaitījumus, un personas, kuras ir patiesā labuma guvējas.
Jau vairākkārt rakstīts, ka ENAP lietvedībā pēdējos gados nonākušas vairākas liela apmēra krimināllietas, piemēram, “Latvijas Krājbankas” lieta, krimināllietas par AS “Pasažieru vilciens” (PV) iepriekšējās valdes rīcību saistībā ar jauno vilcienu iepirkumu un iespējamām nelikumībām Rīgas brīvostā. Tāpat pārvalde izmeklē lietu par piesavināšanos un dienesta pilnvaru pārsniegšanu saistībā ar “Liepājas metalurgu”.