Gan sitieni, gan bauda 0
Sākoties nodarbības otrajai daļai, impulsi kļūst īsāki un biežāki, veidojot ritmisku pulsāciju.
“Tā ir kardiovaskulārā slodze jeb sirds un asinsvadu sistēmas treniņš, kas vērsts uz izturības palielināšanu. Piemēram, lai, kāpjot pa kāpnēm, neaizelstos. Viens no galvenajiem labas veselības un pašsajūtas nosacījumiem ir stipra sirds un asinsvadi! Līdzīga slodze organismam rodas, skrienot un nodarbojoties ar distanču slēpošanu.”
Kad trenere palielina impulsu spēku, rodas sajūta, ka muskuļi it kā saņem sitienus un viss ķermenis dreb. Izpildīt pēdējo vingrojumu – pacelt taisnas kājas, guļot uz muguras, – tiešām vairs īsti nespēju.
“Saņemieties! Vēl tikai nepilna minūte līdz treniņa beigām,” viņa cenšas uzmundrināt. Pāris reižu izmoku prasīto kustību, bet pēc tam vienkārši guļu un ļauju tecēt sviedriem. Fotogrāfs Valdis skatās līdzjūtības un neizpratnes pilnām acīm, jo no malas elektrostimulācijas izraisītā intensīvā muskuļu saraušanās nav redzama… Droši vien nospriež, ka esmu gaužām švaks pulveris.
“Apsveicu, nodarbība ir galā! Tagad būs kaut kas patīkamāks – elektromasāža,” trenere paziņo. Divas minūtes aizvērtām acīm guļu uz vingrošanas paklājiņa, kamēr ķermeni patīkami masē maigi, vibrējoši impulsi. “Parasti izslēdzu gaismu un iededzu sveci, lai cilvēks pēc labi padarīta darba var mierīgi atpūsties. Elektromasāža atslābina muskuļus gluži kā stiepšanās parasta treniņa beigās, kā arī ļauj pēc fiziskas slodzes nomierināties sirdsdarbībai, asinsritei, elpošanai un citiem procesiem organismā.”
Pēc nodarbības jūtu patīkamu fizisku nogurumu, taču prāts ir možs un nekur nekas nesāp. Piesardzīgi jautāju trenerei, vai nākamajā dienā smelgs visas maliņas. “Tā nevajadzētu būt! Daudzi domā: ja pēc treniņa muskuļi sāp tā, ka lāgā nevari ne apsēsties, ne piecelties, tas ir ļoti labi un liecina par efektīvu treniņu. Tas ir mīts! Patiesībā tik lielas sāpes vēsta par pārslodzi, kas nav veselīga. Vai nu cilvēks ir ļoti slikti fiziski sagatavots, vai sen nav trenējies un uzreiz gribējis teju vai iegūt olimpisko medaļu. Spēcīgo sāpju iemesls ir muskuļu šķiedras veidojošo pavedienu miofibrillu plīsumi. Taču ir normāli, ja otrajā vai trešajā dienā pēc treniņa parādās tā dēvētās atliktās sāpes, kas ir patīkamas. Muskuļi drīzāk nevis sāp, bet liek par sevi manīt. Tā, lūk, tiešām ir zīme, ka ticis labi pastrādāts, proti, muskuļi ir iztērējuši enerģijas resursus un notiek to aktīva atjaunošanās.”
Precīzi, kā trenere bija solījusi, trešajā dienā pēc nodarbības jutu muskuļus (nevis sāpes!) un priecājos, ka treniņš bijis efektīvs.
EMS fitnesa priekšrocības
* Ļauj izvairīties no pastiprinātas locītavu un mugurkaula slodzes, ko parastā fitnesa nodarbībā rada lēcieni, izklupieni, smagumu celšana un skriešana. “Ja ir veselas locītavas un mugurkauls, to visu var darīt. Bet ja ir, teiksim, traumēts celis vai starpskriemeļu diska trūce, šādas aktivitātes izraisa diskomfortu vai pat stāvokļa pasliktināšanos. EMS fitnesā iespējams panākt jebkuru mērķi, iztiekot bez minētajām kustībām. Ja klientam nav problēmu ar locītavām vai mugurkaulu, vajadzības gadījumā tās var iekļaut programmā,” skaidroja trenere.
* Elektriskie impulsi iedarbojas arī uz sīkajiem un dziļajiem muskuļiem, kuri parastā fitnesa nodarbībā tiek trenēti reti. Piemēram, EMS fitness stiprina ap mugurkaulu esošos muskulīšus, kas to balsta. To vājums nereti ir muguras sāpju cēlonis. Tiek uzlabots tonuss arī mazā iegurņa muskuļiem, kuru vājums veciem cilvēkiem un sievietēm pēc dzemdībām bieži izraisa urīna saturēšanas grūtības.
* Atbrīvo no muguras sāpēm sēdoša darba veicējus. “Daudzi gandrīz visu laiku sēž – birojā, kafejnīcā, sabiedriskajā transportā vai mašīnā un dienas beigās mājās pie televizora. Muguras lejasdaļas muskuļi tiek pārslogoti, bet vēdera muskuļi pastāvīgi atpūšas. Veidojas muskuļu tonusa disbalanss, kas ir cēlonis muguras sāpēm. Saspringušos atslābinām, bet vājos stiprinām, izmantojot atšķirīgus impulsus.”
* EMS fitness ir lieliski piemērots senioriem. “Mūža nogalē vairākumam locītavas ir nodilušas, vairs nav tik kustīgas, slodzes laikā nereti iesmeldzas. Locītavu saites ir zaudējušas elastību. Loģiski, ka seniori nevar ne lēkāt, ne spriņģot, ne svarus cilāt. EMS fitnesā katram pielāgo fiziskajai sagatavotībai un veselības stāvoklim atbilstīgu slodzi, izmanto lēnas un mierīgas kustības.”
* Kalpo profilaksei pret osteoporozes jeb kaulu trausluma slimības izraisītiem lūzumiem. “Ja cilvēkam ir osteoporoze un vāji muskuļi, it kā pat nenozīmīgs kritiens var būt cēlonis kaula lūzumam. EMS fitness nostiprina muskuļus, tāpēc tie gluži kā stingra korsete satur trauslos kaulus un ievērojami mazina lūzumu risku. Cilvēki ar osteoporozi bieži baidās sportot, jo tā var gūt traumas. Tādā ziņā EMS fitness ir pilnīgi drošs, jo neveicam straujas kustības un lēcienus.”
* Labs risinājums, kā, netērējot daudz laika, sevi fiziskā formā var uzturēt ļoti aizņemti cilvēki. Šajā kategorijā ietilpst arī mazu bērnu mammas. “Daudzas pēc grūtniecības ilgi nespēj atgūt agrāko figūru, jo nevar atļauties regulāri pavadīt divas stundas fitnesa klubā, kas neizbēgami aizrit kopā ar pārģērbšanos un dušu. EMS fitness ļauj ļoti ekonomēt laiku, turklāt mamma var nākt kopā ar mazuli. Tikko viena bija ar diviem ķipariem. Kamēr viņa vingroja, viens mierīgi gulēja ratiņos, bet otrs sēdēja malā ar aipadu rokās. 20 minūtes mazie mierīgi var izturēt. Piebildīšu, ka vairākas nedēļas pēc dzemdībām nedrīkst celt smagumus un taisīt vēdera presi, bet veikt saudzīgu muskuļu elektrostimulāciju drīkst.”
* Ir iespējams intensīvs treniņš un sevis uzturēšana formā arī tad, ja ir kāda trauma, kas ierobežo kustības, piemēram, lauzta kāja. Laiks un izmaksasEMS fitnesa nodarbība maksā vidēji 16 eiro. Strikti noteikts, ka nedrīkst apmeklēt vairāk kā divas nedēļā. “Pētījumos noskaidrots, ka muskuļu attīstīšanās un iekšējo rezervju atjaunošanās pēc tik nopietnas slodzes kā EMS fitness ilgst 36–72 stundas. Nodarboties ar kaut ko mierīgu, piemēram, pilatēm, var pat katru dienu, jo muskuļu atjaunošanās notiek ātri. Divas nodarbības nedēļā ir optimāls variants. Ar EMS fitnesu pilnīgi pietiek, lai uzturētu sevi labā formā, taču, ja vēlas dažādot aktivitātes, papildus vienai vai divām nodarbībām nedēļā var droši nodarboties ar ko citu, piemēram, peldēt vai spēlēt tenisu.”
Svarīgi!
* Uz EMS fitnesa treniņu jābūt līdzi ūdens pudelei (var iegādāties arī fitnesa studijā), jo gan nodarbības laikā, gan pēc tam ir jādzer. Organisms ir gudrs, un parasti pats signalizē par šo nepieciešamību, izraisot slāpes. “Tik intensīvas slodzes laikā ļoti aktīvi strādā vielmaiņa un pastiprināti izdalās atkritumprodukti, piemēram, ferments kreatīnkināze, kura paaugstināts līmenis asinīs var izraisīt muskuļu sāpes un vājumu. Dzerot ūdeni, vienkārši izsakoties, veicinām ātrāku vielmaiņas galaproduktu izskalošanu no organisma. Patiesībā tāpēc dzert ūdeni ir svarīgi jebkurā fiziskā treniņā, bet jo īpaši EMS fitnesā.”
* Ar EMS fitnesu var nodarboties no 16 gadu vecuma. “Agrāk nav ieteicams, jo pusaudža vecumā ķermenis ļoti strauji aug un muskuļi bieži vien netiek līdzi kauliem, iestiepjas. Arī sirds ir muskulis, un, vērtējot proporcionāli tīņa augumam, sirdij tad ir lielāka slodze. Tāpēc muskuļu elektrostimulācija ir diezgan riskanta,” skaidro trenere.